2B Arazi Kredisi Veren Bankalar

2B Arazi Kredisi Veren Bankalar
2B Arazi Kredisi Veren Bankalar. Arsa kredisi.

Bankalar uzun yıllardır insanların günün koşul ve şartlarına bağlı olarak değişen nakit ihtiyaçlarına destek olmaktadır. Eğitim, konut, taşıt gibi birçok ihtiyaçlarında kredi imkanın sunan bankalar, kamuoyunda 2/B arazi olarak bilinen, orman vasfını yitirmiş arazilerin hak sahiplerine satışının yasalaşmasıyla birlikte bu arazileri almak isteyenler için uygun şartlarda 2B arazi kredisi vererek finansal destek sağlamaktadır.

Halk tarafından tarım arazisi olarak kullanılan orman arazisi vasfını kaybetmiş arazilerin akıbeti yıllardır tartışılan bir konu olmuştur. Bu konuda Çevre ve Şehircilik bakanlığının yaptığı çalışma sonrası bölgelere göre belirlenen rayiç bedeller üzerinden hak sahiplerine satışına karar verilmiştir. Bu konuda çıkartılan yasa ile elinde orman arazisi statüsünde arsa bulunan kişilerin başvurarak uygun fiyatlardan devletten almasının önü açılmıştır.

Bu noktada bakanlık, tebligat sonrası 3 ay içerisinde bedel ödemesinin yapılmasını istemektedir. Bu nedenle bu süre içerisinde kredi başvurusunun yapılması gerekir. Ayrıca, devlet tarafından hak sahiplerine peşin ödeme avantajı sunulmuştur. Buna göre de ödemenin tek seferde yapılması durumunda 2b arazisi rayiç bedeli üzerinden %40 civarında indirim uygulanmaktadır.

Bu avantajdan yararlanmak isteyenler istenen bedeli bir seferde ödeyemeyebilirler, ödeseler de bunu tek seferde ödeyerek ileriki dönemlerde nakite sıkışabilirler. Bu noktada kişiler için 2b arazi kredisi kullanmak daha cazip gelmektedir. Alınan 2B arazi kredisiyle ödeme peşin yapılırken, uygun tutarlarda ve vadelerde taksitlendirme imkanı elde edilir.

2B Arazi Kredi Veren Bankalar

2B arazilerine kredi veren özel ve kamu olmak üzere birçok banka bulunmak. Bu bankaların her biri farklı vade ve faizlerde bu krediyi müşterilerine sunmaktadır. Sizler için 2b arsa kredisi veren bankaları ve şartlarını aşağıda sunduk.

1-Vakıfbank

Vakıfbank uygun şartlarda arsa kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır. Vakıfbank’tan 2b arazi kredisi almak isteyenlere müşteri tercihine göre iki seçenek sunulmaktadır. İsteyen müşteri aylık eşit taksitli geri ödeme seçeneğini seçerken, isteyen müşteri 3 ay da bir geri ödeme seçeneğini tercih edebilir.

Vakıfbank 2b araziler için 3 ile 120 ay arası vade uygular, tutar olarak taşınmazın tamamı ödenirken teminat olarak arsa/arazi ipotek edilir. Kredi faiz oranı ise 120 ay için %1,3 dür. Kullanılan 2b kredisinden kredi tutarının %0,5’i oranında tahsis ücreti ve %5 banka sigorta muamele bedeli alınmaktadır.

2- İş Bankası

İş Bankası 2b arazileri için kredi veren bankalardan bir diğeridir. İş bankasından alınacak 2b arsa kredisi ile uygun taksitlerde ödeme yapılırken %60’a varan peşin ödeme imkanından yararlanılmış olunur. Bu avantajlardan yararlanmak isteyen hak sahiplerinin başvuru ücretini yatırdığını belgeleyen dekont, hak sahipliğini gösteren yazılı resmi tebligat ve kredi için gerekli istenen diğer belgelerle başvurması gerekmektedir.

İş Bankası 2b arazi kredisi ile hak sahiplerine 120 aya kadar vade imkanı sunulurken. Kredinin alınması durumunda arsa/arazi üzerinde 1. Derece 1.sırada ipotek konulur. Alınan krediye uygulanan faiz oranı ise, %1,69 dur. Buna ek olarak kullanılan tutarın %0,5 kredi tahsis ücreti ve dosya masrafı ile sigorta ücreti tahsil edilmektedir.

3- Ziraat Bankası

Ziraat Bankası 2b arazi alım kredisi veren bir diğer kamu bankasıdır. Kullanılacak olan kredi ile peşin ödeme avantajından yararlanılırken uygun ödemelerde taksitlendirme yapılır. Ziraat Bankası, 60 aya kadar vadelerde ve %1,35 faiz ile 2b arazi kredisi imkanını sunmaktadır. Kullanılan kredi karşılığında arsa/arazi ipotek edilirken, hayat sigortası bedeli ve tutarın %0,5’i oranında tahsis ücreti alınmaktadır.

Diğer makalemiz olan Faizi Düşük En Uygun Kredi Veren Bankalar yazımızda uygun faizli bankalar hakkında bilgi verilmiştir.