3D Secure Nedir?

kredi kartı 3D secure nedir?
3d secure nedir

Günümüzde teknolojik alanda yaşanan gelişmeler internet kullanımının hayatımızın her alanına girmesine neden olmuş ve buna paralel olarak internet üzerinden yapılan e-ticaret sektörü önemli oranda artmıştır, her geçen gün de artmaktadır. İnternet üzerinden yapılan alışverişler hayatımızı kolaylaştırsa da internet sitelerindeki açıklar nedeniyle güven problem yaşanmaktadır. Bu sektördeki gelişimi gören kredi kartı firmaları müşterilerine ve firmalara güven ortamını yaratabilmek için 3d güvenlik sistemleri geliştirmeler ve azami güvenlik için çalışmalarına devam etmektedirler.

3D Secure Nedir?

İlk olarak VISA tarafından geliştirilen “Verified by Visa” isimli güvenlik sistemi ile daha sonra MasterCard’ın “SecureCode” güvenlik kodunun devreye girmesi sonucu bu güvelik sistemine 3D Secure ismi verilmiştir

3D güvenlik sistemi (3D secure) internet alış verişlerinde güvenliği bir kademe daha ileri taşıyarak alışverişteki sorumlulukları tekrardan biçimlendiren bir sistemdir. İnternet’te alışverişte kullanıcının kart bilgileri girildikten sonra ödeme işlemi tamamlanmadan önce işlem müşterinin bağlı olduğu banka kontrolündeki sunucu üzerindeki bir pencereye yönlendirilir. Bu pencerede müşterinin kayıtlı cep telefonuna SMS şifresi gönderilir, açılan pencerede ilgili alana gelen şifre girilerek kart kullanıcı doğrulaması yapılarak kullanılan karttan para çekim işlemi onaylanır. Kullanılan 3D güvenlik kodu sayesinde kart, sahibi dışında farklı kişiler tarafından internet alışverişlerinde kullanımının önüne geçilmiş olunur. 3D secure hatası alınması bağlantılardan kaynaklı olabilir öncelikli olarak tekrar işlem yenilemesi yapılmalı, 3D secure hatası devam etmesi durumunda banka müşteri temsilcisi ile iletişime geçilmelidir.

3D Secure Avantajları

  • İşlemin kullanıcı son kontrolü ile gerçekleşmesi kullanıcıya güven verir.
  • Çalıntı kartların kullanımını engelleyerek üye iş yerlerini sorumluluktan kurtarır.
  • Müşteri ile üye iş yeri arası diyaloğu asgariye indirir.
  • Sorumluluğu bankalar üzerine verir.

3D Secure Dezavantajları

  • İşlem süresini uzatır.
  • İşlemi gerçekleştirememe ve çıkma oranını artırır.

Son kullanıcıya güven vermesi ve sahtecilik olaylarının önüne geçmesi nedeniyle 3d Secure kullanılması internet alışverişleri için avantaj sağlayacaktır.

3D Secure Nasıl Kayıt Olunur?

İnternet alışverişlerinde daha güvenli işlem yapabilmek için 3d secure güvenlik uygulamasını kullanabilmek için kartınızı aldığınız bankaya çağrı merkezleri veya şubeler aracılığı ile 3D Secure kayıt yaptırmanız gerekir. 3D Secure özelliğini bazı bankalar zorunlu tutarken bazı bankalar opsiyon olarak sunmaktadır. MasterCard 3d secure kayıt işlemi ile visa cars 3d kayıt işlemi, kartın alındığı bankanın internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulaması üzerinden gerçekleştirilir.

Üye işyerleri için 3D Secure

Üye iş yerleri 3D secure güvenlik sistemi entegrasyonu yaparken 3 farklı uygulaması modeli ile karşılaşacaklardır.

  • 3D: Bu yöntemde kullanıcı ilk bilgiler olan kart bilgilerin üye işyeri sistemine girdikten sonra 3D güvenlik uygulaması seçeneği seçilmişse ödeme tamamlamadan önce kullanıcı önüne banka sunucusu üzerinde olan bir pencere açılır ve kullanıcı SMS ile gelen şifreyi bu ekrana girerek ödemeyi onaylayarak üye iş yerinin ekranına döner.
  • 3D-PAY: Bu yöntemde 3D modelindeki banka sunucu üzerinden açılan pencereye kadar işlem aynı şekilde gerçekleştirilir. Açılan güvenlik penceresinden sonraki para transfer aşamasında değişiklik göstermektedir. Kullanıcı SMS ile gelen şifreyi girdikten sonra para anında üye işyeri hesabına transfer edilir. Uygulama olarak daha basit olmasına karşın bu durum bazı problemlere neden olmaktadır. Para transfer olduktan sonra üye işyeri ürünü kaldırır veya fiyatını artırırsa kullanıcı işlemi hata verir ancak para transferi gerçekleşmiş olur. Bu uygunsuzluk nedeniyle 3D modelinin kullanımı daha uygun olur.
  • 3D-PAY-OOS: Bu model daha çoğunlukla yazılım ekibi bulunmayan küçük firmalar tarafından tercih edilir. Tüm ödeme sayfası banka tarafından sağlanır, bu nedenle üye iş yerinin bir ödeme sayfası bulunmamaktadır .

Diğer makalemiz olan Kredi Kartı Güvenlik Kodu yazımızda, kredi kartı güvenlik uygulamaları ve CVV kodu olarak bilinene güvenlik kodu hakkında bilgi verilmiştir.