48 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar 2018

48 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar.
48 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar 2018

BDDK son yaşanan ekonomik gelişmeler sonrası Ağustos 2018 tarihinde yaptığı düzenleme ile ihtiyaç kredisi vade oranını 48 aydan 36 aya düşürdü. Alınan bu karar neticesinde tüm bankalar verdikleri ihtiyaç kredilerinde vadeyi 36 ay olarak uygulamaya başladılar. Bu gelişme sonrasında nakit ihtiyacı kredi kullanmak isteyenler 48 ay kredi kalktı mı? Sorusunun yanıtını aramaktadırlar. Peki, bu gelişmeler neticesinde halen 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi veren bankalar var mı sorusunun cevabını sizler için araştırdık.

48 Ay Vadeli Kredi Veren Bankalar

Nakit ihtiyacını karşılamak için günümüzde çoğu kişi bankaların sunduğu kredilerden yararlanmaktadır. Son gelişmeyle birlikte BDDK’nın aldığı kararla ihtiyaç kredilerinde vade 48 aydan 36 aya düşürüldü. Bu durum nakit ihtiyacı olup kredi kullanmak isteyenleri düşündürmeye başladı. Özellikle de vadeyi uzun tutarak ödeme kolaylığı sağlamak isteyenler için olumsuz bir durum yarattı. Önceki yıllarda taşıt kredilerinde vadeyi 36 aydan 48 aya çıkartarak birçok kişinin kredi kullanmasına imkan tanınmıştır. Alınan bu kararın ihtiyaç kredilerinde ters etki yaratacağı ve kredi kullanımı oranında düşüşe neden olması beklenmektedir.

BDDK’nın aldığı kredi vade düşür kararı sadece ihtiyaç kredisi çeşitleri için geçerli olup, taşıt kredisi ve konut kredisini kapsamamaktadır. Halen 48 ay vade ile taşıt kredisi ve 120 aya vade ile konut kredisi imkanı bankalar tarafından sunulmaktadır. 36 ay vade uygulanan krediler internet şubelerinden verilen anında ihtiyaç kredisi, kefilsiz kredi, borç kapama kredisi gibi ihtiyaç kredisi türleri için geçerlidir. BDDK’nın aldığı bu kararın resmi bir karar olması nedeniyle faaliyet gösteren kamu ve özel bankaları uymakla yükümlüdür.  Bu nedenle şuan için 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi veren bankalar bulunmamaktadır. Bunun yerine en uygun faizi veren banka araştırılarak kredi çekilebilir.