5 Adımda Kredi Notu Yükseltme

en hılzı kredi notu yükseltme teknikleri
5 adımda kredi notu nasıl yükseltilir

Bankalardan kredi veya kredi kartı almak istediğimizde ilk karşımıza çıkan kredi notu, neden bu kadar önemlidir? Sizlerle paylaşacağımız 5 adımda kredi notu yükseltme teknikleriyle 3 ay gibi bir sürede en hızlı kredi notu nasıl yükseltilir bunları öğrenebilirsiniz.

Kredi notu en genel tabiriyle, sizin bankacılık faaliyetleriniz sonrası oluşan ve bankaların kredi verirken dikkate aldıkları bir puanlama sistemidir. Kredi ve kredi kartı ödeme performansını ne kadar iyiyse kredi puanınızda o kadar yüksek olur. Kredi puanlarıyla ilgili detaylı bilgi için “Findeks Kredi Notu Anlamları” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kredi notunu düşüren belirli etkenler vardır. Bu etkenler, bankalardan aldığı verileri kullanarak kredi notunu hesaplayan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından belirlenmiş ve değerlendirmedeki etkisi kamuoyu ile paylaşılmıştır.

KKB tarafından paylaşılmış etkenler incelenerek size tavsiye edeceğimiz bu 5 faktörü uygulayarak kısa sürede kedi notu yükseltmek mümkün olacaktır.

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

1- Borçlar Azaltılmalı ya da Kapatılmalı

Kredi notu hesaplanırken, kişinin bankalara olan kredili ürünler ait borçları ve kredi kartı borçlarının yanı sıra son alınan kararla elektrik, su, doğal gaz ve telefon faturalarına ait borçlarda dikkate alınmaya başlandı.

Eğer, en hızlı şekilde kredi notu yükseltilmek istiyorsanız bu ürünlere olan borçların öncelikli olarak kapatılması gerekir. Bu adımla ilgili aksiyon almadan diğer adımlara geçmeniz kredi notu yükseltme için etkisi olmayacaktır. Mutlaka bu adımla başlanmalıdır.

2- Ödemelerde plan oluşturulmalı ve istikrarlı olunmalı

Kredi notu yükseltmede en önemli etkenlerden biride mevcut borçların, kredi kartı, kredi ve ek hesap borçları ile fatura ödemelerini zamanında, son ödeme tarihini geçirmeden yapmaya özen gösterin.

Bazı insanlar parası olduğu halde önemsemeyerek ödemelerini geciktiriyor, bir gün dahi olsa ödemeleri geciktirmeyin. Bu kredi notuna olumsuz etkisi olur. Düzenli ödeme alışkanlığı oluşturun.

Ayrıca, kredi kartı ödemelerinde borcun tamamının ödenemediği durumlarda Asgari tutarın ödenmesi kredi notunu düşürmez, tam tersi hiç borç ödememekten daha iyi bir durum göstererek kredi notuna olumlu etkisi olacaktır.

3- Bankalarla çalışmaya özen gösterilmeli

Halk arasında kredi kartı veya kredi kullanmayarak kredi notunun yükseleceği gibi bir algı vardır. Aksine bu noktada kredi notunun değerlendirilmesi ve yükselmesi için kredi kartı kullanımına özen gösterin. Gerekiyorsa nakit parayı kartınıza yatırıp alışverişinizi kredi kartı ile yapın.

Siz ne kadar bankacılık işlemi yaparsanız, buna vadeli ve vadesiz mevduat hesabı işlemleri de dahil, bankacılık işlem geçmişi elde edecek ve kredi notunuza olumlu etkisi olacaktır.

4- Kredi kullanım yoğunluğuna dikkat edilmeli

Kredi ürünlerini çok sık kullanıyorsanız bunların kullanımlarına dikkat edilmesi gerekir. Kredi Kayıt Bürosu yaptığı açıklamada kredi kullanım yoğunluğunun kredi notuna etkisinin olduğunu belirtmiştir.

Burada dikkat edilmesi gereken; kredi ürünlerinin çok sık kullanılıyor olması kişinin maddi bir gereksinim içinde olunduğu ve borçluluk yükünü artırdığı gösterdiği için risk oluşturur. Bu durum kredi notunda olumsuz etki yaratabilir.

Bir diğer taraftan bu durum borçluluk oranını artırsa da düzenli ödeme yapılıyorsa, hiç kredi kullanmamış ve ya nadiren kredi kullanmış olan kişilere göre kredi notunun yüksek olmasını sağlar.

Buna göre ödemeler düzenli yapıldığı sürece kredi kullanım yoğunluğunun yüksek olması kredi notunu olumsuz değil, olumlu etkileyecektir. Bu nedenle kredi kullanmayı bırakmak kredi notu açısından doğru olmayacaktır.

5- İlk kredili ürün kullanımında dikkatli olunmalı

Bankadan ilk kez kredi kartı aldınız ve ya vadesiz mevduat hesabına bağlı ek hesaptan para kullandınız. Bu durumda kişinin ilk kredili işlem geçmişi oluşacak ve artık bankaya karşı borçlu durumu düşeceğinden dolayı kredi notu düşecektir. İlk aşamada ödeme performansı bilinmediğinden hem de borçluluk oranı artığı için düşen kredi notunu yükseltmek için belirli bir süre beklemek gerekir. Bu sürede düzenli bir ödeme performansı gösterildiğinde kredi notu kısa sürede yükselecektir.

Özetle belirtecek olursak, ödemelerde istikrarlı olarak, borç yükünü dengeleyerek ve yeni kredili ürün kullanımına dikkat ederek bankalarla çalışmaya devam etmeliyiz. Bu şekilde izlenecek yolla birkaç ayda bir yapılan değerlendirmeler neticesinde kişinin kredi notunun ortalama seviyeye yükselmesi için yaklaşık 6 ay beklenmesi gerekir.