Akbank EFT İptali Nasıl Yapılır?

Akbank EFT İptali Nasıl Yapılır?
Akbank EFT İptali Nasıl Yapılır?

Akbank EFT, banka hesabında bulunan paranın farklı banka hesabına gönderilmesi işlemi olarak tanımlanmaktadır. Bu işlem için günümüzün en çok kullanılan bankacılık kanalları olan internet bankacılığı ve mobil bankacılık kanalları insanlara kazandırması zaman nedeniyle tercih edilmektedir. Yapılacak olan EFT işlemi için bazı bilgilerin biliniyor olması gerekir bunlar alıcı kişinin IBAN numarası ya da bunun yerine banka hesap numarasıdır. İşlem sırasında bazen hatalı bilgi girilebilir ve bunun neticesinde yapılan EFT’nin iptali gerekebilir. Bu durumda olanlar için Akbank EFT iptali için izlenmesi gereken adımları sizlerle paylaşacağız.

Akbank, müşterileri için internet şubesi ve mobil şube üzerinden EFT hizmeti vermektedir. Bu sayede banka müşterileri şubelere gitmeden internet bağlantısı olduğu her yerden EFT yapabilirler. Burada önemli olan işlemin iki farklı banka arası yapılan para transferi olması ve kontrol edilmesi nedeniyle belirlenen Akbank EFT saatleri içerisinde yapılıyor olması gerekir ki yapılan EFT aynı gün hesaba geçsin. Yapılan EFT işleminde paranın karşı hesaba geçme süresi banka yoğunluk durumuna göre 5-10 dakika arasında sürmektedir. Bazen çok yoğun olduğu dönemlerde bu süre 30 dakikaya çıkabilmektedir. EFT saatleri dışında yapılan EFT ise EFT talimatı olarak işleme alınır ve ilk mesai gününde para transferi gerçekleşir.

Bu bilgiler ışığında EFT işlemi sırasında hatalı bilgi girişi neticesinde yapılması gereken Akbank EFT iptali aşağıdaki adımlarda inceleyebiliriz. Burada durumunuz hangi adımda değerlendirilirse değerlendirilsin hata yaptığınızı anladığınız anda hızlı davranarak EFT iptal ettirmelisiniz.

Karşı Hesaba Ulaşmayan Akbank EFT İptali

Yapılan EFT işleminin farklı bankalar arası para transferi olması nedeniyle gönderilen para önce gönderen bankanın EFT havuzuna alınır ve burada kontrol için bekler, sonrasında bankanın onayı neticesinde alıcı banka EFT havuzuna transfer olur ve burada da alıcı banka tarafından kontrol edilerek gönderilen hesaba geçer. Bu nedenle hata fark edilip bu sure bitmeden yapılacak olan EFT iptali daha basit olacaktır. Ancak bunun için en hızlı yolun seçilmesi ve hızlı davranılması gerekir.

Eğer yapılan hata işlem halen EFT için kullanılan bankacılık kanalında iken fark edilirse Akbank EFT iptali için EFT işlemleri menüsünden yapılan EFT işlemi seçilerek iptal edilebilir. İşlem ekranından çıktıktan sonra iptal edilmesi gerekirse ve EFT yapalı birkaç dakika olduysa iki farklı yöntemle EFT iptali en hızlı şekilde yapılabilir. İlk yöntem Akbank direkt kullanımıdır. Bunu için Akbank direkt 444 2 525 numaralı telefondan aranarak müşteri temsilcisi yardımıyla EFT iptal ettirilir. Bu yöntemde müşteri temsilcisine ulaşmak uzun sürebilir bu nedenle akıllı bir telefona sahipseniz ya da bilgisayar karşısındaysanız en uygun yöntem Akbank internet bankacılığı EFT iptali olur. Bu yöntemde internet bankacılığı işlemler menüsünden para transferi, oradan EFT işlemelerine girilerek talimat olarak gözüken ilgili EFT iptali yapılır.

Karşı Hesaba Geçmiş Akbank EFT İptali

EFT işleminde hata yapıldığı gönderilen paranın karşı hesaba geçmediği bildirildiğinde öğrenilir. Bu durumda en iyi durum yapılan hata banka tarafından tespit edilmiş olabilir ve gönderilen para geri hesaba dönmüştür. Diğer durum ise en istemeyenidir o da paranın farklı bir kişinin hesabına gitmiş olmasıdır. Bu durumda iptal zorlaşacak ve yapılması gereken işlem Akbank EFT iptali yerine Akbank EFT iade işlemi olacaktır. Paranın yanlış hesaba EFT yapıldığı fark edildiğinde zaman kaybetmeden Akbank direkt 444 25 25 numaralı telefondan aranarak hatalı EFT bildiriminde bulunulmalıdır. Paranın transfer durumuna göre müşteri temsilcisi gerekli yönlendirmeyi yaparak paranın geri iade talebini karşı banka müşteri hizmetlerine iletecektir. Bunun için banka şubesine dilekçe ile başvuru yapılması istenebilir.

Yapılacak olan geri iade talebinden sonra karşı hesap sahibinin onayı neticesinde paranın geri iadesi yapılacaktır. Eğer karşı hesap sahibi gelen EFT’nin hatalı olduğunu kabul etmez ve geri iade için onay vermezse para iadesi gerçekleşmez. Bu durumda yapılan EFT dekontu ve diğer işlem çıktıları ile birlikte yasal olarak geri iade talebinde bulunulmalıdır.  Eğer EFT iadesine onay verilirse para en kısa sürede geri iade edilir. Bu sürecin bir ters EFT işlemi olması nedeniyle banka paranızdan EFT ücreti tahsil edebilir.

Akbank ileri tarihli EFT talimatı iptali Nasıl Yapılır?

Yapılan EFT eğer EFT saatleri dışındaysa ya da düzenli ödeme veya para transfer işlemi şeklinde EFT talimatı olarak işleme alındıysa EFT iptali yapmak basit olacaktır. Talimatlı EFT iptalinde bankanın herhangi ir bankacılık kanalı kullanılabilir. Bunlardan tercih edilebilecek olanı Akbank internet bankacılığı EFT iptali ya da Akbank direkt EFT iptali işlemleri olabilir.

Diğer bankaların EFT iptali ile ilgili bilgiye Buradan ulaşabilirsiniz.