Akbank EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Akbank EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?
Akbank EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Akbank şubesiz bankacılık kullanımının artmasıyla birlikte Elektronik Fon Transferi ya da bilinin adıyla EFT işlemi, müşteriler tarafından en çok kullanılan işlemlerin başında gelmektedir. Online bankacılık kanalları sayesinde banka şubelerine gitmeden farklı bir hesaba para gönderilebilir ya da EFT talimatıyla düzenli ödemeler yapılabilir. Bunun için yapılan işlemin Akbank EFT saati içerisinde yapılıyor olması gerekir ki gönderilen para karşı hesaba geçsin. Bu EFT saatleri dışında işlem yapılamaz anlamına gelmez, yapılan EFT talimat olarak kayda alınır ve tercih eden müşteriler Akbank EFT sorgulama nasıl yapılır yazımızda verdiğimiz yöntemlerden birini kullanarak işlem durumunu öğrenebilirler.

Bu noktada sorgulama yapacak kişinin dikkat etmesi gereken en önemli unsur paranın karşı hesaba geçmemiş olması gerektiğidir. Eğer para karşı hesaba geçmişse sorgulama yapılmaz. Bunun için yapılan EFT ne zaman hesaba geçer ya da ne kadar sürede hesaba geçer konusunda bilgi sahibi olunmalıdır.

Akbank EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Akbank EFT saati içerisinde EFT yapıldıktan sonraki işlemler nelerdir ve EFT ne kadar sürede hesaba geçer? Para transferleri işlemlerinden EFT işlemini seçildikten sonra alıcı iban numarası ya da hesap numarası bilgileri girilir ve EFT işlemine onay verildikten sonra girilen bilgilerin kontrolü için gönderilen para önce Akbank EFT havuzuna alınır ve sonra karşı bankanın EFT havuzuna transfer edilir. Bu kontrollerden sora para hesaba yatırılır. Bu süreç çok uzun gibi gözükse de ortalama 5 ile 10 dakika arasında sürmektedir. Yoğunluk durumuna göre azami 30 dakikaya çıkabilir.

EFT saati dışında yapılan EFT bir sonraki EFT saatinde işleme alınmak üzere EFT talimatı olarak sistemde beklemeye alınır. EFT saati geldiğinde hesapta yeterli tutarın olması durumunda gerçekleşir, yeterli tutar yoksa EFT iptal olur.

Bahsettiğimiz bu işlem süresine göre EFT için müşterinin sorgulama süresi çok uzun değildir. Bu nedenle daha çok talimatlı eft işlemleri için kullanımı tercih edilir. Bu noktada bankanın sunduğu alternatif bankacılık kanalları üzerinden sorgulama işlemi yapılabilir.

Akbank şubelerinden müşteri temsilcisi yardımıyla EFT durumunun öğrenilebilir. Bunun için yapılan eft işlemine ait kayıt numarasının biliniyor olması işinizi kolaylaştırır. EFT işlem numarası işlem gerçekleştiğinde verilen numarasıdır ve sorgu numarası olarak da geçer. Dijital bankacılık kanallarından işlem geçmişinden veya alınan dekont üzerinde yazmaktadır.

Akbank çağrı merkezi 444 25 25 / 0850 222 25 25 numaralı telefondan aranarak EFT sorgulama ya da hesap hareketlerinin incelemesi şeklinde yapılabilir. Bu işlem için sesli yanıt sisteminde hızlı işlem yapabilmek için EFT sorgu numarasının biliniyor olması gerekir. Bu numara ile para transfer menüsünden sorgulama yapılabilir.

internet bankacılığı ve mobil bankacılık kanallarından EFT sorgulama için Akbank Direkt mobil kullanıcısı olmanız gerekir. Kaydınız varsa online bankacılık şubesine giriş yaptıktan sonra Para Transferleri >> EFT Sorgulama işleminden eft durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Diğer bankalarla bilgi almak için EFT Sorgulama Nasıl Yapılır? yazımızı inceleyebilirsiniz.