Kredi ve Bankacılık İşlemleri

Akbank EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

17.11.2017
Akbank EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Akbank şubesiz bankacılık kullanımının artmasıyla birlikte Elektronik Fon Transferi ya da bilinin adıyla EFT işlemini müşteriler tarafından çok daha fazla tercih edilir olmuştur. Şubesiz bankacılık kanalları sayesinde banka şubelerine gitmeden farklı bir hesaba para gönderilebilir ya da EFT talimatıyla ödemeler sorunsuz takip edilebilir. Bunun için yapılan işlemin Akbank EFT saati içerisinde yapılıyor olması gerekir ki gönderilen para karşı hesaba geçsin. Bu EFT saatleri dışında işlem yapılamaz anlamına gelmez, yapılan EFT talimat olarak kayda alınır ve tercih eden müşteriler Akbank EFT sorgulama işlemiyle EFT durumlarını öğrenebilirler.

Bu noktada sorgulama yapacak kişinin dikkat etmesi gereken en önemli unsur paranın karşı hesaba geçmemiş olması gerektiğidir. Eğer para karşı hesaba geçmişse sorgulama yapılmaz. Bunun için yapılan EFT ne zaman hesaba geçer ya da ne kadar sürede hesaba geçer konusunda bilgi sahibi olunmalıdır.

Buna göre Akbank EFT saati içerisinde bir EFT yapıldıktan sonraki işlemler nelerdir ve EFT ne kadar sürede hesaba geçer? Para transferleri işlemlerinden EFT işlemini seçildikten sonra alıcı iban numarası ya da hesap numarası bilgileri girilir ve EFT işlemine onay verildikten sonra girilen bilgilerin kontrolü için gönderilen para önce Akbank EFT havuzuna alınır ve sonra karşı bankanın EFT havuzuna transfer edilir. Bu kontrollerden sora para hesaba yatırılır. Bu süreç çok uzun gibi gözükse de ortalama 5 ile 10 dakika arasında sürmektedir. Yoğunluk durumuna göre azami 30 dakikaya çıkabilir. EFT saati içerisinde yapılmayan EFT ise, bir sonraki EFT saatinde işleme alınmak üzere EFT talimatı olarak sistemde bekletilir ve EFT saati geldiğinde hesapta yeterli tutarın olması durumunda gerçekleşir, yoksa EFT iptal olur.

Bu işlem adımlarına göre yapılan EFT için müşterinin sorgulama süresi çok uzun değildir. Bu nedenle de çok fazla tercih edilen bir işlem olmaması nedeniyle bankanın sunduğu Akbank EFT sorgulama seçenekleri çok fazla değildir. Yapılabilecek ilk sorgulama yöntemi Akbank şubelerine gidilerek müşteri temsilcisi yardımıyla EFT veya hesap durumunun öğrenilmesidir. Diğer bir seçenek ise Akbank çağrı merkezi 444 25 25 / 0850 222 25 25 numaralı telefondan aranarak EFT sorgulama veya hesap hareketlerinin incelemesi şeklinde yapılabilir. Bunların haricinde internet bankacılığı ve mobil bankacılık kanallarından hesap hareketleri incelenerek EFT durumu hakkında bilgi alınabilir.

Diğer makalemiz olan Akbank EFT saatleri yazımızda bankanın EFT ve geç EFT işlemleri için uyguladığı EFT başlangıç ve bitiş saatleri hakkında bilgi verilmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.