Akbank IBAN Numarası Sorgulama

Akbank IBAN Numarası Sorgulama
Akbank IBAN Numarası Sorgulama

Para transferi yapmak istediğimizde hemen karşı tarafın IBAN numarasını isteriz. Eskiden hesap numarası, şube kodu gibi birçok bilgi girilerek yapılan EFT ve Havaleyi Bir tek numara ile rahatlıkla yapmamızı sağlayan IBAN numarası nedir ve IBAN çözümlemesi sorularına yanıt verirken en hızlı ve kolay Akbank IBAN numarası sorgulama yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Hesap numarasını ikinci plana iten ve EFT, Havale, Swift yapmak istediğimizde direkt sorduğumuz IBAN numarası nedir konusunda bahsedecek olursak. IBAN numarası, Avrupa birliği uyum paketleri kapsamında 2010 yılında kullanılmaya başlanmış hesap numarasıdır. Açılımı “International Bank Account Number” olan iban numarası sisteme dahil olan ülke bankalarının ortak bir standartta verdikleri hesap numarasıdır. Bu numara ile yapılan para transferlerinde yapılan hataların önüne geçilirken, daha hızlı ve doğru işlem yapılması sağlanmıştır. Sisteme dahil olan ülkemizdeki bankalar, 26 karakterden oluşan IBAN numarası kullanmaktadır. IBAN numarası çözümlemesine bakıldığında ise, ilk iki karakter ülke kodu olan TR’dir. Geriye kalan rakamlar şube kodu, hesap numarası ve ek kodları içerir.

Akbank müşterilerine bankada açtığı tüm hesaplar için eski tip, bankanın kendi standardında hesap numarasının yanı sıra mutlaka birde IBAN numarası verilir. Günümüzde insanların birçok farklı bankada hesaplarının olduğunu, birde aynı bankada farklı hesapları içinde farklı iban numaralarının olduğunu düşünürsek ezbere bilinmesi oldukça zor bir bilgidir. Bu nedenle müşteriler Akbank IBAN numarası nasıl öğrenilir diye araştırmalar yapmaktadır. Bu noktada birçok alternatif seçenek Akbank müşterilere sunulmaktadır. Akbank IBAN numarası öğrenme için tercih edilebilecek en hızlı yöntemlerden bahsedeceğiz.

Akbank IBAN numarası sorgulama için tercih edebileceğiniz ilk yöntem klasik bankacılık işlem olan Akbank şubeleridir. Bunun için vaktiniz varsa Akbank çalışma saatleri içerisinde banka şubesine giderek müşteri temsilcisinden hesabınıza ait IBAN numarasını öğrenebilirsiniz.

Akbank IBAN sorgulama için tercih edebileceğiniz diğer yöntem şubesiz bankacılık işlemlerinin biri olan telefon bankacılığıdır. Bunun için Akbank müşteri hizmetleri 444 2 525 numaralı telefondan aranarak müşteri temsilcisinden istediğiniz hesaba ait IBAN numarasını öğrenebilirsiniz.

Sizlere önereceğimiz son Akbank IBAN sorgulama yöntemi ise, son dönemlerin en popüler bankacılık kanalları olan internet şubesi ve mobil şubedir. Ancak bu kanalları kullanarak IBAN öğrenme için mutlaka internet bankacılığı kullanıcı olunması gerekir. Eğer internet bankacılığı kullanıcısıysanız kullanıcı bilgilerinizle sisteme girerek hesap detaylarından istediğiniz hesaba ait Akbank iban numarasını öğrenebilirsiniz.

Bu yöntemlerle birlikte sizlere IBAN numarası nerede yazar sorusunun da yanıtını vermiş olduk. Verdiğimiz yöntemlerden anlaşılacağı üzere IBAN numarası banka kartı, kredi kartı gibi direkt kullanılan hiçbir ürün üzerinde yazmaz. Öğrenebilmek için yukarda bahsettiğimiz yöntemlerden yararlanmanız gerekir.

Gelelim bu yöntemlerin hiçbirini kullanamıyorsunuz ya da elinizde bir başkasına ait hesap numarası ve şube kodu var IBAN numarasını bulmak istiyorsunuz. Bu durumda Akbank resmi sitesi üzerinde IBAN hesaplama sayfasından Hesap Türü, Şube kodu ve 7 karakterden oluşan Hesap numarasını girerek IBAN numarası hesaplama yapabilirsiniz. Ancak burada elde ettiğiniz hesap numarası sizin girdiğiniz bilgiler doğrultusunda verildiğinden hatalı olabilir bu nedenle Akbank bu işlemde sorumluluk kabul etmemektedir.