Akbank Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Akbank-Kredi-Kartı-İptali-Nasıl-Yapılır
Akbank-Kredi-Kartı-İptali-Nasıl-Yapılır

Bankaların her geçen gün farklı ürün ve hizmetlerle tüketicilerin karşısına çıkmaktadır. En çok kullanılan bankacılık ürünlerinden olan kredi kartı, alışverişlerde taksit imkanı, faturalar için otomatik ödeme talimatı ve acil nakit ihtiyacında nakit çekme imkanı sunmaktadır. Akbank kredi kartlarına sahibi olmak için Akbank şubelerine başvuru yapılması yeterlidir. Akbank müşterisi olanlar ise istedikleri Akbank bankacılık kanalı ile kredi kartı başvurusu yapabilirler. Başvurusu bu kadar kolay olan kredi kartını iptali maalesef bu kadar kolay olmamaktadır. Bu yazımızda Akbank kredi kartı iptali nasıl yapılır ve kredi kartı iptali için yapılması gerekenler konularını açıklayacağız.

Öncelikli olarak belirtmek gerekirse, Akbank kredi kartı iptali ikiye ayrılır. Bunlar, kredi kartının çalınması veya kaybolması durumunda yapılan Akbank kredi kartı iptali ve diğeri kredi kartı kullanımının tamamen iptal edilmesi istendiği durumda yapılması gereken kredi kartı iptali, gerçek tabiri ile Akbank Kredi Kartı Kapatma işlemidir. Bu işlemlerin detaylandıracak olursak.

Akbank Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Akbank kredi kartı iptali, müşterinin hala hazırda kullandığı kredi kartının çalınması veya kaybolması gibi istenmeyen bir durum ile karşılaştığında yaptığı kredi kartı iptal işlemidir. Bu işlem, telefon bankacılığı, dijital bankacılık kanalları, ATM veya şubeler aracılığı ile yapılabilecek bir işlemdir. Burada dikkate edilmesi gereken konu, kartınız istenmeyen işlem yapabilecek bir kişinin elinde geçmiş olabilir. Bu nedenle Akbank kredi kartı iptal işleminin hızlı bir şekilde yapılması için en uygun bankacılık platformunun seçilmelidir.

Bankaların konuya verdikleri hassasiyet nedeniyle en hızlı iptal yöntemi Akbank çağrı merkezi kullanılarak yapılacak olan iptal işlemidir. Bunun için, Akbank müşteri temsilcisi 444 25 25 veya 0850 222 2525 numaralı telefondan aranarak kredi kartı iptali gerçekleştirilir. Çağrı merkezi ilk açılışında çalıntı kart veya kayıp kredi kart işlem bildirimi gelmektedir. Böylelikle zaman kaybetmeden müşteri temsilcisine ulaşılarak Akbank kredi kartı iptal ettirilir.

Diğer bir yöntem, Akbank internet şubesi veya mobil bankacılık gibi dijital bankacılık platformu kullanılarak kredi kartı iptali yapılabilir. Bunun için internet bankacılığına giriş yapıldıktan sonra İşlemler menüsünden “Kredi Kartı” işlemlerine, oradan “Kredi Kartı iptali” işlemi seçilerek kredi kartı iptali yapılır.

Akbank kredi kartı iptali işleminde bilinmesi gereken diğer bir husus ise, iptal işleminin mevcut kredi kartını geçici süreliğine dondurma işlemidir. Bu nedenle, banka Akbank kredi kartı hesabına bağlı yeni kredi kartı numarası ve CVV koduna sahip plastik kartı en kısa sürede müşterinin güncel adresinize kargo veya kurye ile gönderecektir.

Akbank Kredi Kartı Kapatma Nasıl Yapılır?

Akbank kedi kartı kapatma işlemi, bankaya ait kredi kartının bir daha hiç kullanılmamak üzere iptal edilmek istendiğinde yapılması gereken işlemdir. Bu işlem için öncelikli olarak yapılması gereken, Akbank kredi kartı borçlarının tamamen yapılabilirse bir iki lira daha fazla ödenmesidir. Bu borçlar ödenirken ileriye dönük taksitli işlemlere ait borçlarda dikkate alınarak ödenmesi uygun olur. Dikkate alınmayan veya gözden kaçacak birkaç kuruşluk borçla ilgili dahi ileriki dönemde banka ile sıkıntı yaşanabilir.

Bu noktada, kredi kartını kapatmak isteyen müşteri tüm borcu tek seferde kapatabilecek mali durumu olmayabilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığında, ödenmesi gereken tutar için tüketici kredisi çekilebilir veya kullanılan başka bir bankaya ait kredi kartı varsa borç bu karta transfer edilerek Akbank kredi kartı borcu kapatılabilir.

Akbank Kredi Kartı Hangi Yollarla Kapatılır

Akbank kredi kartı kapatma işlemi çağrı merkezleri ve şubeler aracılığı ile yapılabilir. Bu işlem için önerilen şubeler aracılığı ile Akbank kredi kartı iptal dilekçesi ile yapılmasıdır. Şubeler üzerinden işlem yapacak zamanı olmayan müşteriler Akbank müşteri hizmetlerini 444 25 25 veya 0850 222 2525 numaralı telefondan arayarak kredi kartı kapatma işlemini yapabilir ancak bu işlemde ileride karşılaşılabilecek problemlere karşı yapılan görüşme tarih ve saatinin bir yere not alınması önerilmektedir.

Akbank Kredi Kartı İptal Dilekçesi

Akbank Kredi Kart İptali için en uygun yöntem kredi kartı iptal dilekçesi ile banka şubelerinden yapılması olduğunu belirtmiştik. Bu işlem için gerekli olan Akbank kredi kartı iptal dilekçesi örneğine Buradan ulaşabilirsiniz. Bu işlem sonrası yasal zorunluluk gereği kredi kartı 7 gün içerisinde kullanıma kapatılacaktır.

Diğer bankaların kredi kartı iptali ile ilgili detaylı yazımıza Buradan ulaşabilirsiniz.