Akbank Swift Kodu

Akbank Swift Kodu
Akbank Swift Kodu

Ülkeler arası artan ticari ilişkilere bağlı olarak bankacılık faaliyetleri de artmıştır. Buda bankacılık işlemlerinin daha güvenli ve hızlı yapılabilmesi için bankaların gerekli adımları atmasını gerektirmiş ve bu kapsamda uluslararası para gönderme işlemlerinde yaşanacak karışıklığın önüne geçmek ve daha hızlı işlem yapmak amacıyla swift kodu uygulamasını devreye alınmıştır. Ülkemiz de bu sisteme dahil olarak uluslararası para transferleri için bankalara swift/bıc kodu tanımlaması yapılmıştır. Bu noktada ülkemizin müşteri ve işlem hacmi bakımından önemli bankalarından olan Akbank için para transferlerinde kullanılacak olan Akbank swift kodu nedir ve nasıl kullanılması gerektiği hakkında bilgi vereceğiz.

Swift kodu kavramı yerine aynı zamanda BIC kodu kavramı da kullanılmaktadır. Temelde her iki kavramda bankanın uluslararası para transferleri için gerekli olan banka kodunu göstermektedir. Bunları anlam olarak inceleyecek olursak, swift kelimesi  “Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication” kurumunun kısaltmasıdır. BIC kodu ise, “Bank Identifier Codes” kelimesinin kısaltmasıdır. Swift kodu veya bıc kodu uluslararası para transferlerinde müşteri IBAN numarası ile mutlaka bilinmesi gereken bir bilgidir bu işlem yapacakların dikkat etmesi gereken bir husustur.

Uluslararası swift kodu uygulamasına ile sisteme dahil olan bankalara standart bir kod verilmiştir. Bu kod ülkelerin kendi belirlediği standartlara göre 8 ile 11 karakter arasında değişmektedir. Bu uygulamaya göre ülkemizde swift kodu 8 karakter olarak standartlaştırılmış ve kullanılmaktadır.

Uluslararası bankacılık sektöründe Akbank için kullanılan, Akbank swift/bıc kodu AKBKTRIS olarak belirlenmiştir. Bu kod sayesinde yurt dışından yapılacak gönderimlerde banka adı ve şube gibi karışıklığa sebep olabilecek kavramlar kullanmadan, standart bir kod kullanarak doğru ve hızlı işlem yapılması sağlanmıştır. Harflerden oluşan bu kodlamayı inceleyecek olursak. Swift/bıc kodunun ilk 4 karakteri bankanın uluslararası kısaltmasını gösterir buda Akbank için AKBK olarak belirlenmiştir. Bundan sonra gelen 2 karakter ülkemizin uluslararası kısaltması TR sembolüdür. Son 2 karakter ise bankanın merkez il kodudur yani İstanbul’un kısaltması IS sembolüdür.

Akbank swift kodu bu şekilde bilinir ve verilir. Ancak, işlemi dijital bankacılık kanalları üzerinden kendiniz yapacak olursanız işlem sırasında durum farklılık gösterir. Bununda nedeni swift kodu standardı 11 karakterdir ve işlem ekranında bu karakter sayısına tamamlanması gerekir. Bu nedenle Akbank swift kodunu 11 karaktere tamamlamak için BIC kodunun sonuna 3 karakter X konulur. Buna göre para transfer işlemi esnasında girilmesi gereken Akbank swift/bıc kodu AKBKTRISXXX şeklindedir.

Bir önceki makalemiz olan Garanti Bankası Cepbank Para Gönderme ve Çekme yazımızda, Garanti cepbank uygulamasına nasıl başvuru yapılacağı ve cebe havale ve para çekme işlem adımları anlatılmıştır.