Altın Hesabı Avantajlı Mı?

Altın Hesabı Avantajlı Mı kopya
Altın Hesabı Avantajlı Mı kopya

İnsanlar geleceklerini güvene alabilmek için hep bir birikim yapma çabasındadırlar. Bunun yanında birikimlerinin değerlenmesini de istemişler ve birikimleri ile değer kazandıracak yatırım ürünlerine yönelmişlerdir. İnsanların tercih ettiği en eski yatırım araçlarından biri de altın olmuştur. Altının yatırım aracı olarak kullanılıyor olması, günümüzün yatırım merkezleri olan bankaları bu ürüne yöneltmişler ve Altın Hesabı adı altında yatırım hesabını kullanıma sunmuşlardır. Durum böyle olunca yatırımcıların aklına altın hesabı avantajlı mı, bankalarda ki altın karlı bir yatırım mı olur soruları aklını meşgul etmeye başlamıştır.

Altın fiyatlarındaki dalgalanmalar yastık altı yatırım yapanlar için altın karlı bir yatırım mı sorusunu akıllarına getirse de bankaların sunduğu altın hesabı sayesinde en karlı altın yatırımı yapma imkanları yatırımcıya sunulmaktadır. Yatırımcıya en iyisini sunmak noktasında bankalar, müşteri zaman tercihine göre vadeli altın hesabı ve vadesiz altın hesabı ile karşımıza çıkmakta. Durum böyle olunca yazımızda sizlere vadeli ve vadesiz altın hesabı avantajlarını paylaşacağız.

Vadesiz Altın Hesabı Avantajlı mı?

Birikimler altın hesabı açarak değerlendirmek istenildiğinde yatırımcıya en büyük avantajı, alınan altınların fiziksel olmaması ve dijital ortamda güvenli bir alanda olmasıdır. Özelliklede günümüz koşullarında artan hırsızlık durumlarına karşın yatırımlarımız güven altında tutulmaktadır.

Diğer bir önemli avantajı ise, altın hesabında işlem yaparken fiziksel bir alım satım işlemi yapılmadığından işlemler gram olarak yapılabilmektedir. Buda yatırımcıya istediği tutarda işlem yapma imkanı sağlamaktadır.

Altın hesabının üzerinden alınan altın kuyumcularda olduğu şekilde bir alım değildir. Bu noktada alım ve satım işlemlerinde kuyumcularda olduğu gibi işçilik maliyeti kesilmez. Piyasa fiyatları üzerinden işlem yapılır. Ayrıca eski tarih altın veya yeni tarih altın gibi uygulamalarda yer almaz.

Bu avantajlarının yanında birde dezavantajlarından bahsedecek olursak. Bilindiği gibi bankalar hesap işletim ücreti tahsil ediyorlar bu durum açılan altın hesapları içinde geçerlidir. Bu işlem faaliyet gösteren çoğu banka tarafından uygulanmaktadır. Bu durumda altın hesabı açmak karlı mı olur? Bu yatırımcının iyi araştırmasına ve değerlendirmesine göre değişecek bir durumdur. Şöyle ki, bankalar artan dijital bankacılık kullanımıyla müşterilerine hesap işletim ücretinin alınmadığı ve altın hesabı gibi birçok yatırım hesabı da açma imkanını sağlayan bankacılık ürünlerini sunmuştu.

Vadeli Altın Hesabı Avantajlı Mı?

Altın hesabının kısa vadede sağladığı avantajları sizlerle paylaştık. Peki, biz uzun vadede yatırım yapmak istiyorsak bu durumda vadeli altın hesabı yatırımcının karşısına çıkmaktadır. Vadeli altın hesabı ile altın karlı bir yatırım mı olacaktır? Bu sorunun cevabını anlatacaklarımızdan sonra sizlerin karar vermesi daha doğru olur.

Vadeli altın hesabından alınan altının 6 ay ile 1 yıl içerisinde hesapta tutuluyor olması gerekir. Bu durumda alınan altın geçen süre içerisindeki fiyat değişimi ve bankanın vereceği faiz birikime kar olarak eklenecektir. Vadeli altın hesabı ile altın fiyatlarındaki dalgalanmalar neticesindeki risk azaltılmış olur ve faiz getirisi elde edilir.

Bir önceki makalemiz olan İş Bankası Kartsız Para Yatırma yazımızda, iş bankası kartsız işlem çeşitlerinden olan kartsız para yatırma işleminin nasıl yapılabileceği ve işlem limiti ile ücreti hakkında bilgi verilmiştir.