Altın Hesabı Nedir?

Altın Hesabı Nedir
Altın Hesabı Nedir

İnsanlar geleceklerini güvence altına alabilmek için hep bir para biriktirme çabası içinde olmuşlardır. Özellikle de yatırımların altın olarak değerlendirilmesi en çok tercih edilen yatırım yöntemlerindendir. Durum bu şekilde olunca bu kadar önemli bir yere sahip olan altın yatırımının, günümüzün birikim ve yatırım merkezi olan bankalar tarafından müşterilere sunulmaması düşünülemezdi. İşlem hacmini artırmaya çalışan bankalar yastık altı birikimin ana ürünü olan altını kendilerine çekebilmek amacı ile Altın Hesabı adında yatırım hesabını müşterilere sunmuşlardır. Buda müşteriler bakımından birçok avantajı da beraberinde getirmiştir.

Altın hesabı; altın yatırımını tercih eden müşterilere altın almalarını ve aldıkları altının fiyat değişiminden gelir elde etmelerini sağlamak amacıyla sunulmuş olan bir mevduat hesabı türüdür. Bu durum bazı bankalar tarafından sunulan vadeli altın hesabı ile değişmiş ve müşterilere fiyat değişiminden kazanç sağlamanın yanı sıra altın gram tutarı üzerinden faiz geliri imkanı da sunmuştur. Bu noktada insanların aklına bankada altın hesabı açtırmak mantıklı mı? Sorusu gelmektedir.

Altın hesabı avantajlı mı? Bu soru belki de yatırım yapan kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biridir. Bu da çok doğaldır çünkü kimse dişinden tırnağından artırarak biriktirdiği bir birikimin değer kaybetmesini istemez. Bu noktada konuyu hesap türlerine göre iki başlıkta ele almak doğru olur.

Vadesiz altın hesabı avantajları; vadesiz altın hesabı piyasadaki gram altın fiyatındaki değişimi artı veya eksi olarak yansıtarak gelir elde edilebilecek hesap türüdür, herhangi bir faiz getirisi vermez. Bu hesabın en önemli avantajı, istenilen gramda alım/satım imkanını 7/24 sunmasıdır. Paraya ihtiyacınız olduğu zaman ister tatil olsun ister olmasın satış yaparak o anki gram fiyattan nakite dönüştürebilirsiniz. Ayrıca alınan sanal altın bankada güvenle saklanmış olur.

Vadeli altın hesabı avantajları; bu hesap adından da anlaşılacağı gibi alınan gram altının belirli bir vade süresi banka hesabında bırakılması neticesinde faiz geliri elde edilmesi sağlar. Bu süre içerisinde elde edilen faiz gelirine ek olarak fiyat değişimleri de eklenerek daha fazla kar elde edilebilir. Bu noktada alınan altının asgari 6 ay azami 1 yıl hesapta tutuluyor olması şartı vardır.

Bu açıklamalar neticesinde bankada altın hesabı açtırmak mantıklı olduğuna karar verdiniz ve bankada altın hesabı açmak istiyorsunuz. Daha önceden banka müşterisi değilseniz ya da evdeki altınlarınız ile bir hesap açmak istiyorsanız bunun için banka şubesine şahsen başvuru yapmanız gerekir. Burada bankanın altın eksperi tarafından altın incelenerek bir değer biçilir ve bu değere karşılık gelen gram altın miktarı tercih ettiğiniz vadeli ya da vadesiz altın hesabına işlenir. Eğer altın hesabı açmak istediğiniz bankanın müşterisiyseniz bunun için bankanın internet bankacılığı, telefon bankacılığı, ATM, mobil bankacılık ve şubelerini hesap açmak için kullanabilirsiniz.

Oldu ki belirli bir süre sonra bu hesabı kullanmaktan vazgeçtiniz ve altın hesabı kapatma istiyorsunuz. Bu durumda hesapta bulunan altın satılarak nakite dönüştürülmeli ve bağlı olan vadesiz mevduat hesabına aktarılması gerekir. Sonrasında telefon bankacılığı, şube ya da bu kanal bankalara göre değişebilir internet bankacılığı kanallarını kullanarak hesap kapatma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Yazımızda kredi çekmeye notu yetmeyenler için kredi notu yükseltme taktikleri hakkında bilgi verilmiştir.