ATM’den Döviz Çekme Nasıl yapılır?

ATM’den Döviz Çekme Nasıl yapılır
ATM’den Döviz Çekme Nasıl yapılır

Bankalar birçok işlemlerini şubeler harici bankacılık kanallarına kaydırmışlardır. Bu hizmet kanallarından biri olan ATM’ler şehirlerde birçok noktada müşterilere bankacılık işlemleri yapmasına imkan vermektedir. Bankaların ATM’leri sayesinde para çekme, para yatırma gibi temel işlemlerin dışında kredi, kredi kartı başvurusu, EFT, Havale, vergi ödemesi ve kontör yükleme gibi birçok farklı bankacılık işlemi de yapılabilmektedir. Şubelerin yükünü azaltması ve daha hızlı hizmet sunması nedeniyle bankalarında tercihi olan bu bankacılık kanalından döviz hesabı bulunan ve dolar veya Euro çekmek isteyen müşteriler için ATM’den döviz çekme imkanı sunulmaktadır.

ATM’lerden Dolar veya Euro çekmek isteyen müşteriler için sunulan bu imkan çok yaygın olmasa da bölgelere göre artık çoğu banka tarafından sunulmaktadır. ATM’den döviz çekme işlemi yapmak isteyen müşterinin öncelikli olarak o bankaya ait bir döviz hesabının olması gerekir. Sorasında ise para ekebilmek için bu döviz hesabının parakart ya da kredi kartına bağlı olması gerekir, böylelikle ATM’den işlem yapılabilsin.

Döviz çekebilmek için bu şartların kişi tarafından sağlanmasının yanı sıra birde ATM’de bu özelliğin bulunuyor olması gerekir. Döviz çekme işleminin çok tercih edilen bir işlem olmaması nedeniyle her ATM’den bu işlem yapılamaz. Genelde bankalar bu işleme en çok gerek duyulan hava limanları, serbest bölgeler, turistik AVM bölgeleri gibi döviz gereken bölgelerde bulunan ATM’lerinden döviz çekme imkanı sunmaktadır. Günümüzde sektörün önde gelen çoğu bankası yaygın bir şekilde ATM’den döviz çekme hizmetini vermektedir. Eğer ATM üzerinde Dolar ve Euro resimleri yer alıyorsa o ATM’den döviz çekme ve yatırma işlemi yapılabileceğini göstermektedir.

Bu hizmeti veren her banka kendi kuralları dahilin de bu süreci yönetmektedir. Yani, her bankanın kendi kurallarınca belirlediği ATM’den döviz çekme limiti vardır ve birbirlerinden farklıdır. Bu genelde bankaların TL çekme limitleri ile orantılıdır. Örnek verilecek olursa Garanti Bankası bu hizmeti veren bankalardandır ve ATM’den döviz çekme limiti günlük 2 bin TL karşılığı olarak sınırlandırılmıştır. Bu durum HSBC ATM’lerinde günlük 1500 TL’ ye denk gelen döviz miktarı ile sınırlıdır. Aynı durum kamu bankalarından olan Vakıfbank için ise farklılık göstermekte ve limit 50 Dolar ya da Euro dan 1000 Dolar ya da Euro kadardır.

Diğer makalemiz olan ATM Para Çekme Limiti yazımızda bankaların ATM’den günlük Türk Lirası çekme limitleri verilmiştir.