ATM’ Den Kredi Borcu Ödeme

ATM-Den-Kredi-Borcu-Ödeme
ATM-Den-Kredi-Borcu-Ödeme

Her geçen gün değişen yaşam tarzına bağlı olarak insanların ihtiyaçları da değişim göstermektedir. Bu ihtiyaçların karşılanabilmesi için çoğu insanın sabit gelirli olarak çalışmaktadır. Bazen beklenmedik durumlar çıkabilir ve ihtiyaçlarımızı karşılamada gelirimiz yeterli olmaz ya da ev, araba gibi bir ürünü almak için nakit ihtiyacımız olabilir. Bu gibi durumlarda insanların çoğu bankaların sunduğu kredi ürünlerinden yararlanarak nakit ihtiyacını karşılarlar. Böylelikle bankalar verdikleri krediler ile tüketicilere taksitli borç vermiş olurlar ve verdikleri bu borcu belirli faiz uygulayarak geri alırlar. Bu noktada tüketicilerin kullandıkları krediyi birçok bankacılık kanalı üzerinden geri ödeme imkanları vardır. Bu platformların en çok kullanılanı ATM’ den kredi borcu ödeme işlemidir. Bunun haricinde internet bankacılığı, mobil bankacılık, şubeler ve telefon bankacılığı kredi ödeme için kullanılabilecek diğer bankacılık platformlarıdır.

Zaman kavramının değerli olduğu günümüzde bankamatikten kredi borcu ödeme işlemi ile büyük bir avantaj sağlanmaktadır. Gün içerisinde belirli saatler arası hizmet veren şubelere gitmeye gerek kalmadan 7/24 hizmet veren bankamatikler kullanılarak kredi borcu ödeme hızlı ve rahat bir şekilde gerçekleştirilir. ATM’ den kredi borcu ödeme işlemini yapacak olan müşteriler “Hesaptan” veya “Nakit Ödeme” olmak üzere iki şekilde yapabilirler.

ATM’ den Kredi Borcu Ödeme Nasıl Yapılır?

Hesaptan Kredi Borcu Ödeme işlemi yapılabilmesi için parakart hesabında kredi taksitini ödemeye yetecek tutarın bulunması gerekir. Eğer bu tutar hesabınızda varsa yapılacak işlem şu şekildedir. Parakart ile ATM’ den giriş yapılır. İşlem menüsünden “Ödemeler” işlemi seçilir. Alt işlem menüsünden “Hesaptan Kredi Ödeme” işlemine giriş yapılır. Ekranda bankadan kullanılan krediler görüntülenir. Buradan ödemesini gerçekleştireceğimiz kredi seçilir. Sonrasında Kredi ödemesinin yapılacağı hesap seçilir. Hesap seçiminden sonra taksit seçimi veya tutar seçilerek işlem onaylanır. Böylelikle ATM’ den kredi borcu ödemesi hesaptan yapılmış olur.

Bankamatikten Kredi borcu ödeme işlemi ATM’ den nakit yatırarak yapılacak ise işlemler şu şekildedir. Parakart ile ATM’ den Giriş yapılır. İşlemler menüsünden “Ödemeler” işlemi oradan da “Nakit Kredi Ödeme” işlemi seçilir. Açılan pencereden ödenecek tutar veya kredi taksiti seçilir. Kredi borcu ATM para haznesine yerleştirilir. Yatırılan para sayımından sonra tutar onaylanarak kredi ödemesi gerçekleştirilmiş olur.

ATM’ den kredi borcu ödeme işlemi bir iki dakika gibi kısa bir sürede yapılır ve yapılan işlem sonrası para anında hesaba geçer. Ayrıca yapılan işlemden herhangi bir işlem ücreti tahsil edilmez.

Bir önceki Ziraat Bankası Kartsız Para Çekme yazımızdan kartsız para çekme ve kartsız para yatırma işlemlerinin nasıl yapıldığı, ATM’ den günlük para çekme ve yatırma limiti hakkında bilgi verilmiştir.