Kredi ve Bankacılık İşlemleri

ATM Para Çekme Limiti

02.05.2017
ATM Para Çekme Limiti

Bankalar tüketicilere sunduğu cazip bankacılık ürünleri ve güvenli yatırım imkanları ile günümüzün en hızlı büyüyen sektörü olmuşlardır. Gelişen internet teknolojisini lehine kullanarak hizmet verdikleri bankacılık kanallarını genişletmişler ve banka şubeleri harici internet bankacılığı, mobil bankacılık ve ATM gibi kanallar üzerinden de müşterilerine birçok bankacılık ürün ve hizmetini kullanma imkanı sağlamışlardır. Özellikle de şubelerde yaşanan yoğunluk ve zaman kaybı nedeniyle, zaman ve mekan sınırlaması olmadan hizmet verilen diğer bankacılık kanallarının kullanımı her geçen gün artmaktadır.

Bankaların hizmet verdiği kanallardan biri olan ATM, zaman sınırlaması olmadan verdiği hizmet ile şubelerin yükünü azaltan en önemli bankacılık hizmet kanalı olmuştur. Özelliklede mobil ve internet bankacılığı üzerinden yapılamayan para çekme ve para yatıra işlemleri için müşterilerin birinci tercihi olmaktadır. ATM sadece para çekme ve para yatırma amaçlı kullanılmamaktadır. Günümüzde şubelerden yapılan birçok bankacılık işleminin yapılmasına imkan tanımaktadır. Bu işlemlere örnek verilecek olursa; EFT ve havale yapma, fatura ödemesi, kredi kartı ödemesi, GSM kontör yükleme ve kredi başvurusu gibi birçok işlem yapılabilir.

ATM’ler şubelerin yükünü azaltırken müşterilere de mesai saatleri dışında para yatırma ve çekme olanağı sunmuştur. Ancak, bankalar Para yatırma işlemi için tutar sınırlaması getirmezken ATM kapasitesi gereği bir seferde ATM’ den en fazla yatırılabilecek para miktarı 30 banknot olarak belirlenmiştir. Buna karşın, para çekme işlemi için günlük ATM para çekme limiti adında bir sınırlama getirilmiştir. ATM para çekme limiti bankalar veya banka ürünlerine göre değişiklik göstermektedir.  Ülkemizde önde gelen bankaların ATM günlük para çekme limitleri aşağıdaki şekilde gerçekleşmektedir.

Garanti Bankası ATM Para Çekme Limiti

Garanti bankası paramatik günlük para çekme limitleri aşağıdaki şekilde belirlenmiştir. Bu tutar zerinde çekilmek istenen para belirli bir komisyon ödenerek çekilebilir.

  • Mevduat hesabına bağlı para kart ile yapılacak ATM günlük para çekme limiti 2.000 TL dir.
  • Kredi kartı nakit avans için ATM günlük para çekme limiti 6.000 TL dir.
  • Kartsız işlemler için ATM günlük para çekme limiti QR kod ile 3.000 TL dir.

Ziraat Bankası ATM Para Çekme Limiti

Ülkemizin en büyük kamu bankası olan Ziraat Bankası ATM günlük işlem limiti 1.500 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarın üzerinde çekilecek paradan belirli bir tutarda komisyon alınacaktır. Diğer bankalarda olduğu gibi Ziraat Bankasında da günlük ATM para çekme limitini müşteri grubuna göre değişiklik göstermektedir.

İş Bankası ATM Para Çekme Limiti

İş Bankası müşterileri günlük ATM para çekme limiti 1.500 TL dir. Bu tutarın üzerinde işlem yapılması durumunda komisyon alınmaktadır.

Yapı Kredi Bankası ATM Para Çekme Limiti

Yapı kredi bankası müşteri grubuna göre değişen tutarlarda günlük para çekme tutarları belirlemiştir. Maaş müşteri için uygulanan işlem limiti 1.500 TL dir. Kişisel bankacılık müşterileri için bu limit 3.500 TL, özel bankacılık müşterileri için 5.000 TL olarak sınırlamıştır. Bu tutar üzerinde yapılacak para çekme işleminden komisyon tahsil edilmektedir.

Vakıfbank ATM Para Çekme Limiti

Vakıfbank müşterilerinin ATM günlük para çekme işlem limiti 1.500 TL dir. Bu limit üzeri para çekme işlemi için komisyon alınmaktadır.

Akbank ATM Para Çekme Limiti

Akbank müşterilerinin ATM günlük para çekme limiti 1.500 TL dir. Kullanılan kart türüne göre limit değişmektedir.

QNB Finansbank ATM Para Çekme Limiti

Banka müşteri grubuna göre değişen tutarlarda para çekme limiti uygulamaktadır. Maaş müşterileri için uygulanan ATM günlük para çekme limiti 1.500 TL dir. Enpara müşterileri için limit 7.000 TL olarak tanımlanmakta ve müşteri isteği doğrultusunda artırılmaktadır.

Halkbank ATM Para Çekme Limiti

Halkbank müşterileri için uygulanan ATM günlük para çekme limiti 1.000 TL dir. Bu tutar üzerinde yapılacak para çekme işleminden komisyon tahsil edilmektedir.

Odeabank ATM Para Çekme Limiti

Banka müşterileri ATM günlük para çekme en fazla 1.500 TL olarak sınırlanmıştır. Bu tutar üzer para çekme işleminden komisyon alınmaktadır.

Diğer makalemiz olan Trafik Sigortası Tavan Fiyat Uygulaması Devreye Girdi yazımızda, uygulamaya başlana trafik sigortası tasarısı ve müşteriye getirdiği avantajlar hakkında bilgi verilmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.