Bank Asya EFT Saatleri

finansbilgisi.net

Katılım bankası olarak faaliyet gösteren Bank Asya son dönemlerde ülkemizde yaşanan olaylarda adından söz ettirmiş ve bankanın yönetimi TMSF ye devredilmiş bankalardan dır. Yaşanan olağan üstü durumlara karşın bankacılık işlemlerinde müşterilerine hızlı ve kolay hizmet vermenin kendine prensip edilmiş bankalardan dır. Bank Asya müşterilerine EFT hizmetlerini birçok bankacılık kanalından sunmaktadır. Özellikle de teknolojik gelişimlerin etkisiyle bankacılık işlemlerinin çoğu internet üzerinden yapılabilmektedir. Buda müşterilere hızlı ve güvenli işlem yapma imkânlarının sunulmasında bankaları bir yarışa sokuştur.

EFT işleminin farklı iki banka arasında yapılıyor olması bu işlemin belirli kontrol neticesinde gerçekleştirilmesini gerektirmektedir. Bankacılık sisteminde bu kontrol merci Merkez Bankası üstlenmiş ve yapılan işlemler merkez bankası hızlı kontrol sonrası para transferi gerçekleşir. Bu işlemler nedeniyle bankalar müşterilerine EFT yapabilmeleri için belirli bir EFT saat aralığı tanımakta ve bu saatlerde yapılan EFT işleminin aynı gün içerisinde karşı hesaba geçişi sağlanmaktadır. EFT saati geçmiş olması durumunda ise EFT işlemi kayda alınmakta ve bir sonraki EFT saatinde transfer gerçekleştirilmektedir. EFT saatleri bu nedenle bankacılık işlemlerinde bilinmesi gereken bilgilerden olmuştur.

Bank Asya müşteri için EFT saatleri 09:00 – 16:00 saatleri arası olarak belirlemiştir. Bu saat aralığında Bank Asya müşterileri şubeler, bankamatikler ve internet bankacılığı aracılığı ile EFT işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bunun yanında Bank Asya müşterilerine Havle işlemi hizmetini de sunmakta ve bu hizmet için saat sınırlaması uygulamamaktadır. Havale işlemi için 7/24 hizmet vermektedirler. Havale işlemini banka hesapları arası olması işlemde transferin EFT ye nazaran daha hızlı karşı hesaba transferi gerçekleşir.

EFT işlemi bankalara arası işlem yoğunluğuna göre ortalama 10 dk da karşı hesaba geçer. EFT saatleri içerisinde yapılan transferin 30 dk geçmesi durumunda yapılan EFT işleminde problemle karşılaşılmıştır. Bu durumda işlemin birkaç adımda kontrol edilmeli ve problem tespit edilememesi durumunda Müşteri hizmetleri aranarak veya şubelere şahsen başvurarak durumun bildirilmesi gerekir.

Bank Asya Müşteri hizmetleri iletişim numarası, 0850 222 4 888.