Kredi ve Bankacılık İşlemleri

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

18.01.2019
Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Herhangi bir nedenle bankada bulunan hesabınıza bloke konulabilir. Bu durumda banka hesap blokesi nasıl kaldırılır? blokeli hesaptan nasıl para çekilir? Banka hesabı bloke kaldırma için ne yapmalıyım? Bloke hesap kaç günde açılır gibi hesap blokesiyle ilgili detaylı bilgi araştıranlar için, bilinmesi gerekenleri yazımızda derledik.

Neden Banka Hesabına Bloke Koyulur?

Banka hesabına bloke farklı sebeplere bağlı olarak konulabilir. Genellikle Özel veya kamu kurumlarına olan borçlar ya da kişilere olan borçların ödenmemesi neticesinde icara yoluyla hesaba bloke konulmaktadır. Ancak, bunun yanı sıra OHAL döneminde olduğu gibi farklı nedenlerle savcılık kararıyla da hesaba bloke konulduğu durumlar vardır. Bunların haricinde eğer hesabınızda şüpheli finans hareketleri dikkat çekerse banka tarafından hesaba bloke koyulabilir.

Burada kişilere ya da bankalara olan borçlar; haciz nedeniyle ya da kredi kartı veya kredi borcu ödeyememe neticesinde hesaba bloke koyulması sadece mahkemeler kararıyla yapılır. Burada ki borcunuz Devlet kurumlarına vergi borcu, SGK, KYK, OGS ve benzeri borçlar ise; hesap bloke süreci daha hızlı ilerlemekte olup, Devlet kurumdan gönderilen bir üst yazı ile banka hesabına bloke koyulur, bu da borç tutarınca ya da tamamına bloke olabilir.

Eğer, bir borç nedeniyle banka hesabına bloke konulduysa;  Bu, borç durumuna göre hesabınızın tamamı ya da borçlu olunan tutar kadarı bloke edilir. Burada hesabınızın bir kısmı bloke edildiyse kalan tutarı için para çekme işlemi ya da farklı işlemlerde kullanabilirsiniz. Eğer, hesap blokesi tam hesap blokesi ise, hesabınızdan herhangi bir işlem yapamazsınız.

Banka Hesabına Konulan Blokenin Kaldırılması

Banka hesabında yukarıdaki saydığımız her hangi bir nedenle bloke koyulduysa, öncelikle muhatabınızı; blokeyi kimin koydurduğunu öğrenmeniz gerekir. Bunun için banka şubesinden, internet şubesi ya da mobil şubeden hesabınıza koyulan blokeyle ilgili detayları öğrenebilirsiniz. Bloke koyan kurumu veya kişiyi öğrendikten sonra karşı taraf ile blokeyi kaldıracak yolları görüşüp anlaşma yoluna giderek blokeyi kaldırmak tek çözümdür. Örneğin borcunuzun bir kısmını ödeyip kalan kısmını yapılandırmaya gidebilirsiniz, olmadı yapabiliyorsanız borcunuzun tamamını ödeyerek blokeyi kaldırabilirsiniz.

Devlet tarafında bir borç nedeniyle eğer hesabınız bloke konulduysa burada, süreç biraz daha sıkıntılı ve yavaş ilerleyecektir. Bunun için borcunuzun bulunduğu vergi dairesi ya da kuruma giderek borcunuzu ödeyebilir veya yapılandırma talebinde bulunmalısınız.

Yapılandırmada, maaşlı bir işte çalışıyorsanız ve borcunuz aldığınız maaştan yüksek ise, vergi daireleri üst yazı ile iş yerinize başvurarak maaşınızın 1/10’u vergi dairesine ödenmesini talep edebilirsiniz.  Böylelikle hesabınıza konulan blokeyi kaldırabilirsiniz.

Borcunuzun bulunduğu kurum ya da kişilerle ödemelerde anlaştınız veya borcunuzu yapılandırdınız, sonra kurumdan ya da kişiden borcu yoktur yazısı alarak bloke hesabınızın bulunduğu bankaya vermeniz, blokenin kaldırılması için yeterli olacaktır. Savcılık kararıyla hesap bloke durumu varsa, bu durumda kişin savcılıktan hesap blokesinin kaldırılmasıyla ilgili bir yazı alması ve bu yazıyı banka şubesine vermesi gerekir.

Başka Hesap Açsam Blokeden Kurtulabilir miyim?

Borçlu kişinin banka hesabına bloke konulmasına karar verildiyse, alacaklı kişi ya da kurum bütün bankalara yazı gönderir, banka o anda kişinin hesabı varsa bloke koyar, hesabı yoksa hesabı olmadığını bir yazı ile bildirir. Bloke işleminin başvuru zamanına bakılarak yapılan bir işlem olması sebebiyle, bloke konulduktan sonra kişi başka bir bankada hesap açarsa o hesapta bloke olmaz. Ancak, kurum ya da kişi sonradan yeni bir hesabın açıldığını tespit etmesi durumunda bankaya tekrar yazı göndererek hesabın bloke edilmesini sağlayabilir.

Banka Bloke Kaldırma Dilekçe Örneği

Aylıklı olarak çalıştığınız bir kurum varsa, borçlu olduğunuz kurumun maaşınızın yatırıldığı banka hesabınıza, yani maaş hesabınıza borcunuzdan dolayı yasal olarak bloke koyulması mümkün değildir. Oldu ki, bu banka hesabının blokesi gibi bir durumda, icra dairesine itiraz dilekçesi sunarak hesap blokesinin kaldırılmasını talep etmeniz gerekmektedir.İcra müdürlüğüne yazacağınız banka hesabı bloke kaldırma dilekçesi örneğine Burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.