Banka Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Banka Kartı İptali Nasıl Yapılır
Banka Kartı İptali Nasıl Yapılır

Birikimlerimizi değerlendirmek ve güvencede tutmak veya maaş alabilmek için banka hesabı açmamız gerekir. Açtığımız vadesiz hesap sayesinde bankanın sunduğu hizmetlerinden yararlanabiliriz. Hesaptan para çekme veya para yatırma gibi ATM işlemlerini yapabilmemiz için banka hesabımıza bağlı plastik banka kartı gönderir. Kayıp çalıntı gibi istenmeyen durumlarda veya farklı bir nedenle banka kartımızı iptal ettirmemiz gerekebilir. Bu durumda Banka Kartı iptali nasıl yapılır, hangi bankacılık kanalları kullanılabilir sizlerle paylaştık.

Bankada açtığımız vadesiz hesap ile eft, havale, fatura ödeme, vergi ödeme gibi birçok bankacılık işlemini anında banka kartımızla ATM’ lerden yapabiliriz. Bunun yanında yapmış olduğumuz birikimlerimizi bankada vadesiz altın, dolar ve Euro hesaplarımızda değerlendirirken dilediğimiz zaman bank kartı ile çekebiliriz. Olası bir duruma banka kartı iptali yapmamız gerekebilir.

Banka Kartı İptali Neden Yapılır?

Günümüzde maaşların banka üzerinden veriliyor olması nedeniyle birçok bankada vadesiz hesabımız ve bu hesaplara bağlı kartımız vardır. Buda cebimize birçok plastik kartı olması anlamına gelmektedir. Olmadık bir zamanda kartımızı kaybedebilir veya çalınabilir. Hesabınızda para olmasa da bankaların tanımladığı kredili ek hesap nedeniyle belirli bir tutara kadar limitiniz var demektir. Bu durumda geçici vadesiz hesap kartı iptali yapılır.

İlginizi Çekebilir: Yapı Kredi Bankası Vadesiz Hesap Kapatma

Ya da, birden çok hesabınız var ve kullanmadığınız hesaplarınıza ait kartlar sizi rahatsız ediyorsa banka kartı iptali yapmak isteyebilirsiniz. Bu durumda vadesi hesap kapatma ile birlikte banka kartı kapatma yapılması gerekir.

Kullanılmayan Banka Kartı İptal Edilmezse Ne olur?

Maaş hesabınız değişti veya daha cazip fırsatlar için banka hesabınızı değiştirdiğinizde diğer banka hesabınız siz iptal ettirene kadar aktif kalacaktır. Bu durumda bir özelliği olmadığını düşündüğünüz kartınız sizin için maddi bir risk taşmaktadır. Başkalarının kullanımına geçmesi durumunda hesap güvenliğiniz risk altına girmiş olacaktır. Yada banka belirli bir süre sonra hesap kapatılmadığı için hesap işletim ücreti adı altında masraf yansıtabilir, istenmeyen masraflarla karşılaşılabilir.

Banka Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Banka kartı kapatma işlemi birçok bankacılık kanalı kullanılarak yapılabilir. Kayıp çalıntı gibi istenmeyen bir durumda yapılacak olan kart kapatma işlemi için en hızlı yöntem banka müşteri hizmetlerini aramaktır. Sesli yanıt sistemi yarımıyla müşteri temsilcisine bağlanılarak kart kapatma talebi oluşturulur.

Bu durum için kullanılabilecek diğer bir yöntem online bankacılık kanalları olan internet veya mobil bankacılık üzerinden vadesiz hesap kartı iptali talebinin oluşturulmasıdır. İnternet veya mobil bankacılık platformuna giriş yaptıktan sonra” Kartlarım” işlemi altında “Detaylı İşlemler” sekmesinde kart iptali talebi oluşturulabilir. Bu işlem geçici süreliğine gerçekleşir o süre sonunda kart aktif olur. Kartınızı bulunamaması durumunda yeni kart talebiniz için müşteri hizmetlerinizi aramanız gerekir.

Birden çok hesabınız varsa ve kullanmadığınız banka kartlarınızı hesaplarıyla birlikte tamamen iptal etmek isterseniz; Bu durumda telefon bankacılığı veya banka şubesine dilekçe ile başvuru yaparak işlem yapabilirsiniz. Ancak, ileride sıkıntı yaşamamanız için banka şubesinden işlem yapmanız önerilmektedir.