Banka Kredi Erteleme Nasıl Yapılır? Kredi Erteleyen Bankalar

Banka kredi erteleme yapan bankalar ve ertleme şartları
banka kredi erteleme nasıl yapılır

Tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüs ( COVID-19) salgını nedeniyle düzenlemeyle alınmış Banka kredi borç erteleme nasıl yapılır, kredi borcu erteleyen bankalar hangileridir. Sizler için hazırladık.

Ülkemizde de her geçen gün artarak etkisini gösteren korona virüsü salgınına karşı tedbirler hükumet tarafından açıklandıktan sonra herkesin beklediği soru kredi ve kredi kartı borçları ertelenecek mi oldu. Hükumetten bu konuda bir uygulama çıkmasa da bankalar kendi içlerinde aldıkları kararlarla müşterilerinin virüs salgını sürecinde mağdur olmamaları ve mali açıdan zarara uğramamaları için destek paketleri hazırladı. Başta Kamu bankaları olan Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank müşterilerinin bu dönemi daha az hasarla atlatabilmesi için uygun faiz ve vade ile destek kredileri vermeye başladı.

Kredi borcu ertelemeyle ilgili haberler beklenirken bankalar kredi ertelemeye başladığını duyurmaya başladılar. Bu kapsamda kredi erteleme kampanyası başlatan bankalar, kredi erteleme şartları nelerdir? Kredi erteleme nasıl yapılır? Merak edilenlerin tamamını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kredi Erteleme İmkanı Sunan Bankalar

Destek paketleri kapsamında müşterilerinin kredi borçlarını erteleyen bankalar aşağıda verilmiştir.

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • İş Bankası
 • Ziraat Katılım
 • Vakıf Katılım
 • Akbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Garanti BBVA

Ziraat Bankası Kredi Erteleme

Ziraat Bankası’ndan yapılan açıklamada, vatandaşların ve iş dünyasının bu dönemde nakit akışlarında yaşayabilecekleri bozulmaya karşı birtakım desteklerin devreye alındığı aktarıldı. “Ekonomik İstikrar Kalkanı” hamlesi kapsamında yapılan Banka kredi erteleme kampanyaları aşağıda verilmiştir.

 1. 03.2020 tarihinde ödenmesi gereken kredi dönem sonu taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firma ve bireysel müşterilerin talepleri üzerine söz konusu ödemelerin ötelenmesine imkân verilmesi,
 2. Nakit akışı bozulduğu için ödeme sorunu yaşayan müşterilerin mevcut kredilerinin; 6 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde ise 12 aya kadar ilave süre tanınmak suretiyle, uygun vadeli yapılandırma uygulamalarının geliştirilmesi,

Ziraat Bankası kredi erteleme faiz şartıyla yapılmaktadır, başvuru için şubelerine şahsen başvuru yapılması gerekmektedir. Otomatik bir erteleme veya yapılandırma imkanı sunulmamaktadır.

Bu dönemde banka şubeleri çalışma saatleri 09.00-17.00 olarak müşterilere hizmet vermeye devam etmektedir.

Vakıfbank Kredi Erteleme

Vakıfbank’ın açıkladığı önlem paketleri kapsamında Kredi vadelerinin ertelenmesinden mevcut kredilerin yeniden yapılandırılmasına kadar pek çok maddeye yer verildi. Kredi ertelemeyle ilgili destek kampanyaları şu şekildedir.

 1. Bireysel kredi müşterilerinin taksit, kredi kartı ödemelerinin 3 aya kadar ötelenebilmesi.
 2. Firmaların, 31 Mart devre sonu faizleri de dahil olmak üzere 30 Haziran 2020 tarihine kadarki tüm kredi taksitleri ve ödemeleri konusunda esneklik sağlanması,
 3. Turizm ve şehir içi toplu taşıma dahil en çok etkilenen sektörlere özgü kredilerin 12 aya kadar ödemesiz dönemli olarak yapılandırılması.

Vakıfbank kredi erteleme belirli bir faiz şartıyla yapılmakta olup, başvuruların şahsen banka şubelerinden yapılması gerekmektedir.

Bu dönemde banka şubeleri çalışma saatleri 09.00-17.00 olarak müşterilere hizmet vermeye devam etmektedir.

Halkbank Kredi Erteleme

Halkbank önlem paketleri kapsamında yer alan kredi erteleme destek kampanyaları aşağıdaki şekildedir.

 1. 31 Mart 2020 tarihine kadar taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firmalar ile bireysel müşteriler, bu döneme dair ödemelerini erteleyebilmesi,
 2. Esnaf ve sanatkarların bu dönemde yaşadıkları olumsuzluklara destek olmak amacıyla talep etmeleri halinde kullanmış oldukları kredilerin; Nisan, Mayıs ve Haziran 2020 aylarında vadeleri gelecek olan anapara ve faiz ödemeleri, ödeme vadelerinden itibaren 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenmesi,
 3. Nakit akışı bozulduğu için ödeme sorunu yaşayan Halkbank müşterilerine, 6 aya kadar ödemesiz dönemle kredilerini uygun vadeli yapılandırma imkânı sunulması. Ödemesiz dönem, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde 12 aya kadar uzatılabilmesi,

Halkbank kredi erteleme imkanı faiz şartıyla yapılmakta olup şahsen başvuru şartı yer almaktadır.

Bu dönemde banka şubeleri çalışma saatleri 09.00-17.00 olarak müşterilere hizmet vermeye devam etmektedir.

Akbank Kredi Erteleme

Akbank’tan kredi ertelemeyle ilgili yapılan açıklamada, “Bireysel ve tüzel müşterilerimizin 30 Nisan’a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemeleri talep olması halinde mevcut koşullarla 30 Haziran’a kadar ötelenebilecek.” ifadeleri kullanıldı.

İş Bankası Kredi Erteleme

İş bankası destek paketinde yer alan kredi erteleme kampanyası aşağıdaki şekildedir.

 1. 30 Nisan’a kadar ihtiyaç duyması halinde anapara, faiz, taksit ödemelerinin ilave bir koşul aranmaksızın 30 Haziran’a kadar ertelenmesine imkân verilmesi,
 2. Bireysel müşterilere, tüketici kredisi, kredi kartı ve ek hesap ödemelerini 3 ay boyunca öteleme imkânı getirilmesi,

İş Bankası kredi erteleme kampanyasından yararlanmak için izlenecek yok komu bankalarına nazaran daha kolay ve net olarak belirtilmiştir.  Buna göre kredi erteleme işlemi mobil uygulaması olan İşCep veya internet Şubesi üzerinden “Kampanyalar” menüsü altından yapılabilecektir.

Bu dönemde banka şubeleri çalışma saatleri 12.00-17.00 olarak değiştirildi.

Yapı Kredi Bankası Kredi Erteleme

Yapı Kredi Bankasından destek paketiyle ilgili yapılan açıklamada “Bireysel ve tüzel müşterilerin 30 Nisan’a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemeleri, talep edilmesi halinde, mevcut koşullarla 30 Haziran’a kadar ötelenecek” imkanı sunulmuştur.

Bu işlemlerin tamamı dijital bankacılık kanalları olan cep şube ve internet şubesi üzerinden yapılacak başvurular ile gerçekleştirilebilecektir.

Bu dönemde banka şubeleri çalışma saatleri 12.00-17.00 olarak değiştirildi.

Garanti BBVA Kredi Erteleme

Garanti BBVA’ dan kredi erteleme ile ilgili yapılan açıklamada, korona virüs salgını sürecinde aldığı tedbirler kapsamında müşterilerinin  ihtiyacına göre, kredi  anapara, faiz ve taksit ödemelerini, herhangi bir ek koşul aranmaksızın 30  Haziran’a kadar öteleme imkanı sunacak.

Ticari kredilerde ise müşteriler, mevcut kredilerin anapara ödemelerini 6 aya kadar uzatabilecek, sonrasında da firmaların nakit akışına göre yeniden yapılandırabilecek.

Bankadan yapılan açıklamada başvuru yolunun henüz belirlenmediği belirtildi. Konu hakkında Garanti BBVA tarafından bilgilendirme yapılacağı belirtildi.

Bu dönemde banka şubeleri çalışma saatleri 12.00-17.00 olarak değiştirildi