Banka Vadesiz Hesap Kapatma

Vadesiz Hesap Kapatma
Vadesiz Hesap Kapatma

Hayatımızı kolaylaştıran eft, havale, otomatik ödeme gibi bankacılık işlemlerinden yararlanmak amacıyla hesap açılması gerekir. Zamanında açılmış ancak şimdi kullanılmayan vadesiz banka hesabı istenildiğinde kolaylıkla kapatılabilir. Bu durumda vadesiz banka hesabı nasıl kapatılır, bankaların sunduğu vadesiz hesap kapatma yollarını nelerdir yazımızda paylaştık.

Günümüzde maaşların bankalardan verilmesi başta olmak üzere farklı nedenlerle kişilerin birden fazla bankada hesabımız vardır. Bazen aynı bankada birikimleri muhafaza etmek ve değerlendirmek amacıyla vadesiz döviz veya altın hesabı da olabilir. Maaş hesapları hariç müşteri özel durumu yoksa her hesap için bankalar hesap işletim ücreti tahsil ederler. Bu nedenle zaman geçtikçe unutulan bu hesaplar nedeniyle bankaların hesap işletim ücretleriyle karşılaşır ve zor durumda kalınabilir. Bu nedenle kullanılmayan vadesiz hesapların kapatılması en doğru tercih olacaktır.

Banka Vadesiz Hesap Nasıl Kapatılır?

Kullanılmayan hesaplarınız nedeniyle gereksiz yere masraflarla karşılaşmamak ve hesap karışıklığından kurtulmak için kullanılmayan vadesiz banka hesaplarının kapatılması kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Bu nedenle bankalar banka hesap kapatma için başta dijital bankacılık platformu olmak üzere alternatif kanallardan hizmet vermektedir. Bu işlem için kullanılabilecek platformlar; online bankacılık kanalları olan internet bankacılığı ve mobil bankacılık, telefon bankacılığı ve şubelerdir.

İnternet veya Mobil Bankacılık ile Hesap Kapatma

Banka hesabı kapatma için en kolay ve hızlı yöntemlerin başında online bankacılık kanalları olan. İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamaları gelmektedir. Bu kanallar sayesinde dilediğiniz zaman anında kapatma talebinizi oluşturabilirsiniz. Her bankanın farklı işlem adımları olması nedeniyle detaylı bilgi veremiyoruz, ancak başlıca bankaların işlem adımları şu şekildedir;

  • İş Bankası Vadesiz Hesap Kapatma Online
    • İşlem Menüsü > Hesaplar > Hesap kapat > Hesap Türü Seçimi > Kapatılacak Hesap Seçimi > Hesap Kapatma talebinin oluşturulması
  • Yapı Kredi Vadesiz Hesap Kapatma Online
    • Hesaplarım > Vadesiz Hesaplarım > Diğer İşlemler > Hesap kapatma
  • Ziraat Bankası Vadesiz Hesap kapatma
    • Hesaplarım > Kapatılacak Hesap Seçimi > İşlemler > Hesap kapatma

Telefon Bankacılığından Vadesiz Hesap Kapatma

Vadesiz banka hesabı kapatma için kullanılabilecek bir diğer şubesiz bankacılık kanalı telefon bankacılığıdır. Bankanın telefon bankacılığı iletişim hattından müşteri hizmetleri aranır. Sesli yanıt sisteminde “Vadesiz Hesaplar” işlemi, sonrasında ”Hesap Kapatma”  işlem adımları takip edilerek talep oluşturulur. Bazı bankalar bu işlem ile hesap kapatma talebinizi oluşturduktan sonra bankaya dilekçe ile başvuru yapmanızı talep edecektir.

Şubeden Vadesiz Banka Hesabı Kapatma

Vadesiz banka hesabı kapatma için şubesiz bankacılık kanallarından sonra tercih edebileceğiniz diğer yöntem banka şubesinin kullanılmasıdır. Bu yöntemde başvurular kimlik ve vadesiz hesap kapatma dilekçesiyle başvuru ile yapılır. Bazı bankalar dilekçe talep etmeyebilirler.

Hesap kapatma işlemi yapılamadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli husus vadesiz hesap bakiyesinin durumudur. Hesabı kapatılmadan önce bakiyenin sıfırlanmış olması gerekir. Özellikle bankaların açtıkları vadesiz hesaba bir de kredili ek hesap tanımlamaları nedeniyle bakiyeye dikkate edilmeli varsa borç ödenmelidir. Hesabınızda artı bakiye varsa bunun farklı bir hesaba gönderilmesi ya da çekilmesi gerekir. Aksi durumda banka hesap kapatma talebinizi onaylamayacaktır.