Birikim Hesabı Nedir?

Birikim Hesabı Nedir kopya
Birikim Hesabı Nedir kopya

İnsanlar ileri ki bir amacı için birikim yapmak ister. Bu bazıları için bir ev almak, bazıları için düğün yapmak, bazıları için ise istenmeyen durumlarda kullanmak amacı ile nakit olmaktadır. Ama amaçlar ne olursa olsun eski dönemlerden itibaren birikim yapmak insanların ortak çabası olmuştur. Bu nedenle birçok yatırım aracı kullanılmış yaşam şartlarına göre yeni yatırım araçları insanların hayatına girmiştir. Altın, döviz alarak yastık altı tabir edilen birikim araçlarının kullanımı güvenlik nedeniyle azalmış bunun yerine gelişen teknolojinin de etkisiyle bankaların sunduğu yatırım araçlarında birikim yapma dönemi başlamıştır.

Bankaların sunduğu yatırım araçlarından ilk akla gelen klasik birikim aracı olan vadeli mevduat hesabıdır. Ancak vadeli mevduat hesabının belirli bir vade dönemi içerisinde paranın bankada bırakılması mecburiyeti nedeniyle değişen anlık ihtiyaçlar karşısında para kullanılamamaktadır. Kullanılması durumunda ise faiz bozdurma tabir edilen yatırıma faiz alınamaması nedeniyle günümüz küçük yatırımcıları tarafından tercih edilmemektedir. Bu durum karşısında bankalar boş durmamış ve küçük birikimleri olan ve değerlendirmek isteyen müşterileri için Birikim Hesabı ürünlerini müşterilerinin kullanımına sunmuşlardır.

Birikim hesabı, temelinde vadesiz mevduat hesabı olarak açılır. Şimdi bu nasıl olur vadesiz hesaptan nasıl birikim yapılır diye düşünebilirsiniz. Televizyonlarda reklamı çıkan enpara ve turuncu hesap birikim hesabının en çok bilinenleridir. Hesabın işleyişine gelince, birikim hesabı vadesiz hesap olarak açılır. Açılan hesabınıza tanımlayacağını yatırım hesapları sayesinde birikiminizi altın, döviz veya TL olarak değerlendirebilirsiniz. Birikim hesaplarında TL değerlendirmeler gecelik faiz verilir. Verilen faiz vadeli mevduat faizlerine göre daha avantajlı olmaktadır.

Birikim hesabı şubesiz bankacılık hizmetleri kapsamında sunulmuş bir hesap türü olması nedeniyle avantajlı faizlerle günlük yatırım yapmanın yanında bir diğer avantajı ise masrafsız olmasıdır. Yani bankaların standart vadesiz hesaplardan aldıkları hesap işletim ücreti ve EFT ücreti bu hesap sahiplerinden alınmaz. Dijital bankacılık kanalları üzerinden bankacılık hizmetleri sunulmuş olmaktadır.

Bir önceki makalemizde Yapı Kredi Bankası Direkt Müşteri Temsilcisine Bağlanma başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.