BİST ve Borsa Endeksleri Nedir?

BİST-ve-Borsa-Endeksleri
BİST-ve-Borsa-Endeksleri

BİST, Şirket hisse senetlerinin işlem gördüğü İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin gerçekleştirildiği Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) ile istanbul Altın Borsasının birleştirilmesiyle oluşturulmuş Borsa İstanbul’ un kısaltmasıdır. Bu birleşme ile piyasalar tek bir çatı altında kontrol ve takip edilmeye başlanmıştır.

Hisselerini halka arz etmek isteyen firmalar öncelik olarak Sermaye Piyasası Kurulundan onay almaları gerekmektedir. Alınan onay sonrası şirketler hisse senetlerini borsa takip işleri ile ilgilenen aracı kurumlar aracılığı ile satışa çıkarırlar. Hisse senetlerinin bu satış işlemleri Borsa İstanbul (BİST) da gerçekleşir. BİST’ te satışa çıkarılan bu hisse senetlerine bir işlem kodu verilir ve bu kod üzerinden satış işlemleri BİST tarafından belirlenen borsa saatleri içerisinde gerçekleştirilir. Alıcılar canlı borsa verilerini paylaşan internet siteleri aracılığı ile borsa gündemini takip edebilirler yaptıkları hisse analizleri neticesinde hisse senetlerine teklifler verirler ve verilen teklif fiyatlarından hisse alım satım işlemlerini gerçekleştirirler.

 

BİST 100 Borsa Endeksi  Nedir?

Diğer bir tabirle Borsa 100, Borsa İstanbul Pay Piyasasının temel endeksi için kullanılan tanımlamadır. Borsa İstanbul’da işlem gören hisse değeri ve işlem hacmi en yüksek 100 şirket hissesinin gösterildiği temel borsa endeksidir. BİST 100’ de gösterilen hisse payları BİST 30 ve BİST 50 paylarını kapsamaktadır. BİST’ te işlem gören hisse senetleri yılda dört kez gözden geçirilerek BİST 100 endeksi içerisinde yer alacak paylar belirlenir.

BİST 100 Endeksi öğleden önce ilk ve öğleden sonra ikinci seans olmak üzere iki seansda değerlendirilir ancak hisse senedi değeri olarak ikinci seans kapanışındaki değer hisse senedi fiyatı olarak dikkate alınmaktadır.

 

BİST 50 Borsa Endeksi Nedir?

BİST 50, Borsa 100 payları içerisinde yer alan, ulusal borsada işlem gören işlem hacmi ve hisse değeri en yüksek 50 şirket hissesinin göstermektedir. BİST 50 içerisinde gösterilen hisseler BİST 30 hisse paylarını kapsamaktadır.

 

BİST 30 Borsa Endeksi Nedir?

BİST 100 ve BİST 50 hisse payları içerisinde yer alan, ulusal borsada işlem gören işlem hacmi ve hisse değeri en yüksek 30 şirket hisse payını göstermektedir.

 

BİST 10 Banka Endeksi Nedir?

Ulusal borsada işlem gören en yüksek hacimli 10 banka hisse payını göstermektedir.

Borsa oyunu genelde korkulsa da doğru hisse senedi analizleri ile paranıza para katabilirsiniz.