Bitcoin Nedir Nasıl Kullanılır?

Bitcoin-Nedir
Bitcoin-Nedir

Bitcoin gerçek isminin tam olarak ne olduğu bilinmeyen Satoshi Nakamoto tarafından 03 Ocak 2009 yılında başlatılmıştır. Herhangi bir ülkenin merkez bankası, resmi kuruluşu vb. gibi kuruluşlarıyla bağlantısı olmaya elektronik para birimidir. Virgülden sonra 100 milyon basamağa ayrılabilmektedir. Bitcoin dijital bir para birimi olmasına ve herhangi bir ülkeye ait olmamasına karşın ülke kağıt paraları ile alınıp satılabilmektedir. Kağıt paraya alternatif olarak sunulan ve geleceğin parası olarak görünen Bitcoin sembolü ฿, kısaltması BTC’ dir. Ayrıca, Deep Web belgesel filminin de para birimi olan Bitcoin bilim kurgu filmlerden hayatımıza girmiş bir para birimi gibidir.

Birçok ülkede resmi olarak tanınmış olan Bitcoin gelecekte kağıt paranın yerini alacağı görüşü azımsanmayacak kadar çoktur. Dolaşımdaki Bitcoin değeri göz önüne alındığında bunun gerçekleşmesi imkansız gibi durmamaktadır.

 

Bitcoin Üretmek?

Bitcoin üretme işlemine bir başka deyişle Bitcoin madenciliği denilmektedir. Bitcoin madenciliğinin amacı sadece Bitcoin üretmek ve elde etmek değildir. Madencilik, hesap yetkisini ve gücünü kullanarak matematiksel işlemlerini yerine getirerek sistem ağını korumak ve sistemdeki kullanıcıları senkronize hale getirme işlemidir. Bu işlemleri yapmak için sunulan Bitcoin yazılımını indirerek Bitcoin kullanılan her yerde sürecin çalıştırılmasını sağlayan ve karşılığında bir bedel alan kişilere madenci denilmektedir.

Bitcoin madenciliği için çok iyi donanıma sahip bir bilgisayara sahip olmanız gerekmektedir. Çünkü, Bitcoin madenciliği bilgisayar ekran kartları ile yapılan bir işlemdir. İyi bir işlemcinin (CPU) yanında çok daha hızlı ekran kartı ihtiyacınız olacaktır. Ekran kartınız ne kadar iyi olursa Bitcoin madenciliği performansını o kadar iyi olur.

Bitcoin madenciliği konusunda tecrübeniz yoksa bu durumda Bitcoin nasıl kazanılır? Bu durumda oluşturulmuş Bitcoin havuzlarına dahil olarak sizin durumunuzdaki kullanıcılarla güçlerinizi birleştirmiş olur ve daha basit algoritmalarla uğraşırsınız. Mining Pool (Bitcoin havuzu) sayısı oldukça fazladır ve her havuzun gelir dağılımı bir birinden farklıdır. Elde edilen toplam gelir havuza dahil olan kullanıcılar arasında bir formülle pay edilir. Bu dağıtımdan belirli bir oranda havuz operatörü alır.

Teknolojinin ilerlemesi ve gelişmesi gereksinim duyulan donanım ihtiyacını artırmakta buda Bitcoin madenciliğini her geçen gün daha da zorlaştırmaktadır. Bu duruma karşı madenciler farklı yollar geliştirmiştir. Bunların başında Cloud Mining gelmektedir. Bu yöntemde internet üzerinden ücreti karşılığında donanımlar kiralanır ve bu donanımlar dönemsel olarak kullanılarak Bitcoin üretilir.

 

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin kullanılabilmesi için öncelikle sanal bir cüzdan oluşturulması gerekir. Kişi başına sınırlaması olmayan bu sanal cüzdan internet veya cep telefonu üzerinden oluşturulabilir. Bu Bitcoin sanal cüzdan hesabı için kişisel bilgilerin verilmesine gerek yoktur. Oluşturulan bu sanal cüzdan ile para çekme ve gönderme gibi birçok işlem yapılabilir.

Bitcoin yapılan ödemelerin doğruluğunu asimetrik şifreleme, noktadan noktaya ağ bağlantısı ve proof-of-work gibi teknoloji kullanımıyla sağlamaktadır. Bitcoin ödeme yapan adresten acı adrese belirtilen şifreleme yöntemleriyle şifrelenmiş olarak gider ve her işlemin ağa duyurulumu yapılarak blok zincirde yerini alır. Bu yöntemle hızlı ve güvenilir Bitcoin ödeme ağı sağlanır.

Nakit para karşılığı aldığınız veya ürettiğiniz Bitcoin ülkemizde güvenlik gerekçesi ile kullanılamamaktadır. Ancak dünya üzerinde birçok ülkede özelliklede gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılabilmektedir. Genellikle internet üzerinde harcamalarda kullanılan Bitcoin bazı ülkelerde mağazalarda ve restoranlarda kullanılabilmektedir. En önemli dijital ödeme sistemlerinden olan PayPal Bitcoini ödeme sistemi olarak kabul etmiş ve PayPal üzerinden yapılan alışverişlerde kullanımına imkan tanımıştır.

Bitcoin güvenli mi? Bağlı bulunduğu protokoller çerçevesinde yapılan tüm işlemler şifrelidir ve yapı itibari ile de sağlam bir kayıt hafızasına sahiptir. Bireysel kullanıcılardan kaynaklanan hatalar dışında bilgilerin çalınması veya elde edilmesi çok zordur. Sistem algoritması gereği paranın iki kez harcanması veya sizin adınıza gönderilen bir paranın daha önceden kimseye gönderilmediği ve ilk size gönderildiği sistem tarafından teyit edilir bu nedenle hileli Bitcoin satmak mümkün değildir.