Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar
Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Günümüzde ihtiyaçların karşılanmasında kredi kartı kullanımının ya da kredi kullanımının artması kontrolsüz harcamaları artırmış ve geri ödeme zorluklarını da beraberinde getirmiştir. Bu durumda olan müşteriler farklı bankalara olan borçlarını kapatmak için, bankanın sunduğu borç kapatma kredisi veya kredi kartı borç transferi kredisini tercih etmektedir. Sunulan bu imkanın asıl amacı farklı bankalara dağınık şekilde bulunan borçların tek bir banka altında toplanması, düzenli bir ödeme planının oluşturulmasıdır.

Borç Kapatma Kredisi Nasıl Alınır?

Borç kapatma kredisi almak için gereken şart; diğer kredi türlerinde olduğu gibi kredi notunun iyi olmasıdır. Bunun haricinde, gelir durumunun beyan edilmesi gerekir. Sunulan bu kredi hizmeti, diğer krediler ile bağlantılı olarak düzenlenmiştir ve aynı şartlar borç kapatma kredisi için de geçerlidir. Alabilmek için, aşağıda verilen bankaların en yakın şubesine giderek, borç kapatma kredisi başvurusu yapılabilir.

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Tüm bankalar müşterilerine bu hizmeti sunmaktadır. Ancak, bu bankaların tercihine bırakılmış olan bir kampanya olması nedeniyle bankaların uyguladıkları faiz oranları birbirinden farklıdır. Bu nedenle, başvuru yapılmadan önce faiz olarak uygun bankanın tercih edilmesini öneririz.

Vakıfbank: Kredi borcu taşımak isteyen müşterileri için azami 20.000 TL sınırı ve 18 aylık bir vade imkanı sunmaktadır. Kredi taşıma EFT ücreti ise 145 TL civarında bir rakam olarak belirtilmektedir.

Denizbank: Kredi transferi EFT ücreti olarak 200 TL gibi bir rakam isteyen Deniz Bank, aylık ve yıllık faiz oranlarını da oldukça yüksek tutmaktadır, bu nedenle diğer 4 banka ile kıyaslandığında Denizbank’a kredi ve kredi borcu taşıma çok mantıklı bir karar olmayacaktır.

QNB Finansbank: Faiz oranlarını ve ödeme şeklini müşteriye göre belirleyen QNB Finansbank kredi taşıma şartları hakkında çok fazla bilgi verilememektedir. Ancak, bankanın uyguladığı azami vade süresi 36 ay olarak belirtilmiş ve yapılan kredi transferi için EFT ücreti tahsil edilmemektedir.

Odeabank: Kredi taşıma konusunda müşterilere avantajlı imkanlar sunmaktadır. Özelliklede faiz oranı düşük olan banka, 60000 TL’ye kadar kredi taşıma imkanı ve azami 36 ay vade sunmaktadır.

Akbank: banka kredi taşıma konusunda çok fazla destek sunmamaktadır. Sadece konut kredileri için kredi taşıma imkanı olan banka, uygun faiz ve vade ile borç kapatma kredisi imkanı sunmaktadır.

Borç Kapatma Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Borç kapatma kredisi, bankaların sunduğu bir kredi ürünü olması nedeniyle diğer kredi türlerinden farklı yoktur. Diğer kredi türlerinde istenen evraklara ek olarak borcunuzu gösteren evrak sunmanız gerekir. Bu durumda gerekli evraklar aşağıdaki şekildedir.

  • Kredi kartı ya da kredi borcunu gösteren evrak. Bu ekstre ya da bankadan alınacak bir yazı olabilir.
  • Nüfus cüzdan fotokopisi.
  • Son 3 aya ait elektrik, telefon ya da doğalgaz faturalarından herhangi biri
  • Gelirinizi gösteren gelir belgesi.
  • Serbest veya özel sektör alanında çalışan bireyler için sabit geliri gösteren belge veya son aya ait onaylanmış, maaş yazıları
  • Esnaf olarak çalışıyorsanız, işyerine ait ticari evraklar.
  • Borç tutarı yüksek olduğunda kefil istenebilir ya da ipotek yapılması banka tarafından talep edilebilir

Borç Kapatma Kredisi Koşulları

Daha fazla müşteri elde etmek isteyen bankalar, günümüzde koşullarında müşterilerin yaşadıkları sıkıntıları çözecek alternatif ürünleri sunmaktadır. Bu durum bankaları öyle bir rekabetin içerisine sokmuştur ki bir birlerine olan borçlarıda ödeyerek müşteri elde etmenin peşine düşmüşlerdir. Borç kapatma kredisi ile bankalar birbirlerine olan borçları avantajlı krediler vererek ödemekte ve müşteriyi kendisine borçlandırmaktadır. Örneğin bir banka da borcunuz var ve bu bankaya %1 ile faiz öderken diğer banka borçlarınızı kendi bankasına getirmeniz karşılığında %1 in altında faizlerle kredi vermektedir. Bu avantajdan yararlanmak ve borç kapatma kredisi kullanmak isteyen müşterilerden istenen koşullar şu şekildedir;

  • Karşı bankada bulunan kredi borcunun tamamını kendi bankası üzerine aktarılmalı. Şubede gözüken borçtan aha düşük tutarda borç aktarılamaz.
  • Karşı bankada bulunan kredi kartı borcundan daha düşük bir tutarda kredi kartı borç aktarımı yapılamaz.

Kredi Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi borcu taşıma işlemi yapmak için öncelikli olarak borcunuzun bulunduğu bankaya giderek borç dekontu almalı ve bunu uygun faiz sunan banka şubesine vererek borç transferi başvurusu yapmalısınız. Bu başvurunuz neticesinde banka borcunuz kadarki tutarı karşı banka kredi hesabınıza EFT yapacak ve olan borcunuzu kapatacaktır. Borç kapatama işlemi için yapılan EFT işleminden bazı banalar EFT ücreti alırken bazı bankalar almamaktadır. Bu ayrıntının netleştirilmesi uygun olur.

Kredi Taşıma işleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer kredi borcunuzu başka bir bankaya taşıma ihtimaliniz varsa ve düşünüyorsanız, bu işleme başlamadan önce kesinlikle Yıllık Maliyet Oranları öğrenilmesi tavsiye edilir. Bu maliyetleri öğrenmeden bilinçsizce kredi çekerseniz sonradan ekstra ücretlerle karşılaşır ve kar edeceğim derken zarar edebilirsiniz. Bu nedenle borç kapatma kredisi veya kredi kartı borcu taşıma işlemi yapılmadan önce düşündüğünüz bankanın şartlarını iyice öğrenmelisiniz.

Diğer makalemiz olan Devlet Destekli Evlilik Kredisi yazımızda, evleneceklere devlet kredisi şartları ve veren bankalar hakkında ilgi verilmiştir.