Çekirdek Enflasyon Nedir?

Çekirdek-Enflasyon-Nedir
Çekirdek-Enflasyon-Nedir

Çekirdek Enflasyon, Tüketici ve Toptan eşya fiyat endeksleri kullanılarak hesaplanan ve sürekli fiyat artışı anlamına gelen Enflasyon endeksinin belirlenmesinde yardımcı olan ve ileriye dönük dikkate alınacak para politikasının oluşturulmasına kaynak olan veriye Çekirdek Enflasyon denilmektedir.

Çekirdek Enflasyon, mevsim ve dönemlere göre Enflasyona geçici etkisi olan mal ve hizmet gruplarının değerlendirmeden çıkarılması sonucu elde edilen ve fiyatların genel düzeyindeki artışını gösteren Enflasyon verisi olarak tanımlanır. Bu kapsamda Çekirdek Enflasyon hesaplanırken dış etkenlere bağlı olarak belirli zaman aralıklarındaki fiyat değişimi yüksek olan enerji, alkollü ürünler, tütün ürünleri ile mevsimsel değişiklik gösteren gıda ürünleri Çekirdek Enflasyon göstergesinde kapsam dışı tutulmaktadır.  Çekirdek Enflasyon göstergesi Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hesaplanmakta ve verilen bu gösterge ülkenin para politikasının belirlenmesinde Türkiye Merkez Bankası tarafından kullanılmaktadır.

Türkiye Merkez Bankası para politikasının belirlenmesi için Türkiye İstatistik Kurumu tarafından tek bir Çekirdek Enflasyon göstergesi oluşturulmamaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Özel Kapsamlı TÜFE göstergeleri olarak isimlendirilen ve A ile D arasında isim alan göstergeler oluşturur ve bu göstergeler TCMB tarafından kullanılır. Oluşturulan her göstergede farklı mal ve hizmet grupları değerlendirme dışı tutulmaktadır. Buna göre Özel Kapsamlı TÜFE çeşitleri ve değerlendirme içerikleri şu şekildedir;

A – Mevsimlik ürünler hariç TÜFE
B – İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içecekler ve tütün ile altın hariç TÜFE
C – Enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ürünleri ve altın hariç TÜFE
D – İşlenmemiş gıda, alkollü içecekler ve tütün ürünleri hariç TÜFE.

Sonuç olarak, Çekirdek Enflasyon genel amacı fiyatlarda geçici etkiyi azaltarak değişimi az bir endeks elde ederek fiyatlar genel seviyesinde değişimin ana nedenini doğru saptayarak buna uygun para politikasının oluşturulmasıdır.

Diğer makalemiz olan Birikim Hesabı Nedir yazımızda, yatırım yapmak isteyen müşteriler için sunulan birikim hesabı hakkında bilgi verilmiştir.