CVV Nedir?

CVV Nedir
CVV Nedir

Kredi kartları hayatımızın her alanında aktif olarak kullanılmaya başlandıktan sonra, özelliklede internet alışverişlerinde telafuz ettiğimiz CVV kelimesi nedir diye merak ettiğimiz olmuştur. CVV, Card Validation Value kelimesinin kısaltmasını temsil etmektedir. CVV Visa kredi kartları için kullanılan güvenlik kodu, CVC Mastercard kredi kartları için kullanılan güvenlik kodu, CSC debit kartlar için güvenlik kodu, CID American express kredi kartı güvenlik kodudur.

CVV nedir ve ne amaçla kullanılır?

CVV kredi kartlarının hayatımıza girişi ile kullanmaya başladığımız özellikle de internet üzerinden yapılan dijital alışverişlerde dolandırıcılık faaliyetlerinin ortaya çıkması nedeniyle kredi kartı merkezlerinin bu dolandırıcılık faaliyetlerine karşı müşterilerini korumak ve kullanıcılarına güven verebilmek adına oluşturdukları 3 haneli güvenlik kodudur. CVV kodu 2001 yılı itibari ile VISA kartlarında kullanılması mecburi hale gelmiştir.

CVV kodu internet üzerinden alışveriş yaparken kart bilgilerinin yanında bu güvenlik numarası da istenmektedir. Bu güvenlik numarası sayesinde internet üzerinden sanal POS aracılığı ile yapılan alışverişlerde kartımız için çok önemli olan kredi kartı şifremiz girilmeden CVV güvenlik kodu ile güvenli bir şekilde alışverişimizi tamamlayabiliriz.

CVV koduna nerede yazıyor?

Bankaların sağladığı CVV güvenlik kodu kredi kartlarımız üzerinde yer almaktadır. Alışverişlerde ihtiyacımız olan isim,kart numarası,tarih ve CVV kodu bilgilerinin bir alanda olması sağlanmıştır. Kredi kartlarının arka yüzünde,imza bandının yanında çoğu zaman 555 şeklinde 3 hane olarak yazan kod CVV kodudur. Bazen bu kod 8686 555 şeklinde yazılmış olabilir. Bu durumlarda burada kaç rakam olursa olsun son 3 hanesi CVV kodunu oluşturmaktadır.

 

CVV koduna nerede yazıyor? CVV kodu nedir? CVV kodu silinmişse ne yapılmalı?

 

CVV kodu silinmiş ne yapılmalı?

CVV kodu internet harici normal alışverişlerimizde bir problem yaratmaz ancak bu kod güvenlik amaçlı kullanıldığı, internet üzerinden alışverişlerde istenen mecburi bilgiler arasında yer alması nedeniyle bilinmesi gerekmektedir. Eğer CVV kodumuzu bilmiyorsak alışverişimizi tamamlayamayacağımız için bu kodu temin etmemiz gerekir. Bu bilgi bankanı müşteri hizmetleri aracılığı ile öğrenebilir veya yeni kart talebinde bulunulması gerekir.

CVV ile CVV2 arası fark nedir?

CVV kodu 3 haneden oluşan güvenlik kodu iken CVV2 kodu 4 handen oluşan güvenlik kodudur. CVV2 kodunun CVV koduna göre daha zor çözüldüğü savunulmaktadır.