Denizbank EFT İptali Nasıl Yapılır?

Denizbank EFT İptali Nasıl Yapılır?
Denizbank EFT İptali Nasıl Yapılır?

Denizbank EFT işlemi,  Denizbank hesabından başka bir banka hesabına yapılan para gönderme işlemi olarak tanımlanmaktadır.  Bu işlem için bankanın tüm bankacılık işlemlerine imkan sağladığı internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamaları kullanılabilir. Denizbank hesabınızdan para göndermek istediğinizde bilmeniz gereken karşı hesabın İBAN numarası ya da banka hesap numarasıdır. Böylelikle hızlı ve güvenli bir şekilde para gönderebilir ya da ödemelerinizi yapabilirsiniz. Bazen yaptığımız EFT işlemi sırasında girdiğimiz bilgilerde hata yapabilir ya da para göndermekten vaz geçebiliriz. Bu durumda Denizbank EFT iptali yapmanız gerekir. Bunun için aşağıdaki adımları uygulamak yeterlidir.

Denizbank EFT işlemi için çoğunlukla bankanın dijital bankacılık platformu olan internet bankacılığı ya da mobil cihazlar için kullanılan mobil bankacılık kanalları tercih edilmektedir. Bununda en önemli nedeni şubelere gitmeden internetin olduğu her yerde işlem yapma imkanı vermesidir. Ancak EFT saati uygulamasıyla para transferi için zaman sınırlaması getirilmiştir. Denizbank EFT saati içerisinde gönderilen para aynı gün içerisinde yoğunluk durumuna göre en geç 30 dakika içerisinde karşı hesaba geçmektedir. EFT saati dışında yapılan EFT ise talimat olarak dikkate alınarak bir sonraki EFT saati içerisinde işlem görmektedir.

Bu bilgiler doğrultusunda para göndermekten vazgeçildiğinde ya da hata yapıldığında, yapılması gereken Denizbank EFT iptali gerçekleşen senaryolara göre aşağıda açıklanmıştır. Burada hangi konumda olunursa olunsun EFT iptali için hızlı davranılmalıdır.

Karşı Hesaba Ulaşmayan Denizbank EFT İptali

EFT işlemi sonrası gönderilen para önce Denizbank EFT havuzuna alınır, burada yapılan kontrol sonrası banka onayı neticesinde karşı bankanın EFT havuzuna geçer. Burada yapılan kontrol ve eşlemeden sonra Denizbank’tan başka hesaba para yatırma işlemi yapılmış olur. Bu duruma göre hesaptan çıkmış ancak karşı hesaba ulaşmamış olan para bankaların EFT havuzunda onay beklemektedir demektir. Karşı hesaba ulaşmayan EFT iptal işlemi için durumunuza göre en hızlı işlem yapacağınız bankacılık kanalı kullanmanız doğru olur.

EFT iptali için en uygun yöntem, herkeste bir telefon olması nedeniyle bankanın telefon bankacılığını ya da mobil bankacılık uygulamasını kullanmak olacaktır. Denizbank çağrı merkezi 0850 222 0 800 veya 444 0 800 numaradan aranarak müşteri temsilcisine hatalı EFT bildiriminde bulunulup yapılan EFT iptali sağlanabilir.

Çağrı merkezinde zaman harcamak istemiyorsanız ve dijital bankacılık kanallarından birini kullanma imkanınız varsa, internet bankacılığı girişi yapılarak burada EFT işlemleri içerisinde bekleyen EFT’lerden EFT iptali yapılabilir.

Karşı Hesaba Geçmiş Denizbank EFT İptali

EFT işlemi yapıldıktan sonra karşı hesaba paranın ulaşmadığını öğrendiğiniz. Bu durumda ilk yapılması gereken hesabınıza paranın geri gelip gelmediğidir. Eğer para hesabınıza gelmediyse demektir ki farklı bir kişinin hesabına parayı gönderdiniz ya da para halen EFT havuzunda bekliyordur. Bunun için öncelikle Denizbank müşteri hizmetlerini 0850 222 0 800 veya 444 0 800 numaradan arayarak EFT sorgulama yapılmalıdır. Eğer EFT gözükmüyorsa müşteri hizmetlerine hatalı EFT bildiriminde bulunarak EFT iptali yerine Denizbank EFT iade işlemi başlatılmalıdır.

Denizbank EFT iade talebi üzerine müşteri hizmetleri karşı bankaya hatalı EFT bildiriminde bulunacak ve EFT iadesi talebinde bulunacaktır. Bunun için bankaya dilekçe ile başvuru yapmanız istenebilir. Talep neticesinde diğer banka paranın geçtiği hesap sahibi ile iletişime geçerek EFT iade onayı isteyecektir. Hesap sahibi onay vermesi durumunda geri iade işlemi başlatılacak ve para diğer bankadan Denizbank hesabına EFT yapılacaktır. Bu işleminde bir EFT işlemi olması nedeniyle EFT ücreti tahsil edilebilir.

Eğer hesap sahibi para iadesine onay vermezse EFT iade talebi geri çevrilecektir. Bu durumda yasal işlem başlatmanız ve iade işlemi yapmanız gerekir.

Denizbank EFT Talimatı İptali Nasıl Yapılır?

Yapılan EFT bir sonraki EFT saatine kaldıysa ya da planlı EFT ise, Denizbank EFT iptali para transfer olmadığı ve hesabınızda para varsa gerçekleştirileceği için kolay bir işlem olacaktır. Bunun için internet bankacılığı üzerinden EFT talimatları görüntülenerek ilgili EFT iptal edilebilir ya da Denizbank müşteri hizmetleri aranarak iptal ettirilir. Bunların haricinde tercihe bağlı olarak hesaptaki tutar EFT tutarının altına düşürülürse EFT gerçekleşmez.

Diğer bankaların EFT iptali nasıl yapılır bilgisine Buradan ulaşabilirsiniz.