Denizbank IBAN Sorgulama

Denizbank IBAN Sorgulama
Denizbank IBAN Sorgulama

Para transferi yapılmak istendiğinde ihtiyaç duyduğumuz bilgilerin başında paranın gönderileceği hesaba ait iban numarası gelmektedir. IBAN numarası, hesapla ilgili birçok bilgiyi içerisinde bulundurması nedeniyle hesap numarası kullanımına göre daha doğru ve hızlı işlem yapılmasına olanak sunmaktadır. Ancak, uzun bir karakter yapısına sahip olması nedeniyle ezbere bilinemeyebilir. Bunun için Vakıfbank hesapları için Denizbank iban sorgulama ve iban oluşturma işlemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Konumuza başlamadan önce iban nedir hakkında kısa bir bilgi verecek olursak, IBAN numarası 2010 yılı itibari ile Avrupa birliğine uyum paketi kapsamına ülkemizde kullanılmaya başlanmış, uluslararası standarda sahip hesap numarasıdır ve   “International Bank Account Number” kelimesinin baş harflerini gösterir. IBAN numarası çözümlemesine bakıldığında 26 karakterden oluşur ve ilk iki karakteri ülkenin uluslararası sembolüdür. Bu ülkemiz için TR harfleridir. Yirmi altı karakterin geri kalanının tamamı rakamlardan oluşur ve son 16 karakteri hesap numarasının yazıldığı alandır.

IBAN numarası kullanımına geçilmesiyle birlikte bankalarda bulunan kredi kartı, vadeli, vadesiz gibi tüm hesaplara özel uluslararası standarda uygun iban numaraları verilmiştir.  Kişinin kaç hesabı olursa olsun her hesabına verilen iban numarası farklı ve özeldir. Zaten bir hesap numarası vardı, IBAN numarası ne avantaj sağlayacak gibi bir soru aklınıza gelebilir. Bunu da şöyle açıklayacak olursak; hesap numaraları bankalara göre değişiklik gösteren ve farklı algoritması olan bir yapıdaydı, bu da ulusal veya uluslararası para transferlerinde girilen bilgilerde hata ihtimalini artırmaktaydı. IBAN numarası kullanımına başlanmasıyla birlikte birçok bilgi tek bir yapı üzerinde toplanarak hata ihtimali azaltılmış ve yapılan transfer işleminin daha kısa sürede yapılması sağlanmıştır. IBAN kullanımı ile hiç hata yapılmayacağı anlamına gelmez, iban numarası girilirken de hata yapılabilir.

Denizbank iban numarası hesaba ait bir bilgi olması nedeniyle kart veya buna benzer herhangi bir ürün üzerinde yazmaz. Öğrenebilmek için yapılması gereken Denizbank IBAN sorgulama yöntemlerinden biri kullanmaktır. Bunun için aşağıdaki yöntemlerden uygun olan tercih edilebilir.

Denizbank IBAN numarası sorgulama için tercih edilebilecek ilk yöntem, gelişen internet kullanımı ile hayatımıza girmiş olan internet bankacılığının kullanılmasıdır. Denizbank internet şubesine giriş yapıldıktan sonra hesap işlemlerii veya kartlar işlemlerinden ilgili ürün seçilir. Seçilen hesapla ilgili işlemlerden “Hesap Detayı” işlemi seçilerek ilgili hesaba ait iban numarasına ulaşılır. Denizbank mobil bankacılık platformunda da internet bankacılığında olduğu şekilde işlem yapılarak iban sorgulama ya da iban öğrenme işlemi gerçekleştirilebilir.

Denizbank IBAN sorgulama için kullanılabilecek ikinci yöntem, Denizbank çağrı merkezi kullanılarak müşteri temsilcisinden iban numarasını öğrenmektir. Bunun için bankanın çağrı merkezi 0850 222 0800 numaralı telefondan müşteri temsilcisi yardımıyla istenen hesaba ait IBAN numarası sorgulama işlemi yapılabilir.

Bunların haricinde eğer bu platformları kullanamıyorsanız Denizbank resmi internet sitesine Buradan giriş yaprak iban hesaplatma işlemini yapılabilir. Bunun işlem için gereken; hesaba ait hesap numarası, ek numarası ve şube bilgisinin biliniyor olması gerekir. IBAN hesaplatma işleminde girilen hesap numarasına denk gelen bir iban numarası veriyor olması nedeniyle doğruluğunun kontrol edilmesi yararlı olur, ayrıca banka sorumluluk kabul etmemektedir.

Bir önceki makalemiz olan Vakıfbank IBAN Sorgulama yazımızda, Vakıflar Bankası iban sorgulama ve iban hesaplatma işlemleri hakkında bilgi verilmiştir.