Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Devlet Destekli Evlilik Kredisi
Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Vatandaşların ihtiyaçlarına çözüm bulma ve onlara destek sağlama adına birçok hizmeti sunmuş olan hükumetten son olarak yuva kurmak isteyenlere güzel bir haber geldi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının desteklediği proje ile bankalar evlenmek isteyen ancak yeterli maddi durumu olmayan genç çiftler için devlet destekli evlilik kredisi projesini devreye aldı.

Bu proje yuva kurmak isteyip ancak maddi durumu olmayan çiftler için umut olurken ailenin ve güzel bir yuva kurmanın önemi vurgulanmıştır. Projeden yararlanmak için çiftlerin evlilik kredisi şartlarını sağlıyor olması gerekir. Şartları sağlayan çiftler tercih ettikleri kamu bankasından kendilerine en uygun evlilik kredisi başvurusunu yapabilirler. Burada Türkiye vatandaşı olan herkes, devlet yurtlarında kalan yetim ve öksüz gençlerde bu projeden yararlanabilirler.

Evlilik Kredisi Şartları 

Devlet desteği ile yeni yuva kuracak çiftlere verilen devlet destekli evlilik kredisi için belirlenen bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar sağlayan her çift kredi başvurusu yaparak 10.000 TL ye kadar evlilik kredisi alabilirler. Çiftlerde aranan şartlar, çiftlerin 18 ile 24 yaş aralığında olması gerekir. Bu şart her ikisi için geçerlidir. Üniversite mezunu çiftler için yaş sınırı en fazla 26 olarak belirlenmiştir. Çiftlerden herhangi birinin Türk Ceza Kanununda (TCK)  yer alan ağır suç kapsamına giren suçlardan herhangi birinden ceza almamış olması gerekir. Çiftlerin maddi durumlarının evlenmeleri için yeterli olmaması gerekir.

Bu şartları sağlıyorsunuz krediyi aldım şimdi ben bunu nasıl geri öderim diye düşünüyorsunuz. O zaman gençlere sunulan bu projede geri ödeme şartları nasılmış ona bakalım. Devlet destekli kredi geri ödeme süresi 4 yıl olarak belirlenmiş ancak düğün yapıldı hemen ödemeye nasıl başlarım diye düşünen çiftler için bakanlık ilk yıl geri ödeme yapmama hakkı vermiş. Oldu ki ilk yıl bir de çocuğunuz oldu bu durumda çiftlerin zor durumda kalmaması için bakanlık sürede 1 yıl daha isteğe bağlı öteleme hakkı tanımış. Bu haklarında kullanılması durumunda evlilik kredisi geri ödeme süresi 2 yıl ödemesiz 4 yıl ödemeli olmak üzere 6 yıl olarak belirlenmiştir.

 

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu

Evlilik kredisi için şartlar sağlanıyor artık karar verdiniz ve evlilik kredisi başvurusu yapmak istiyorsunuz. Bunun için tercih ettiğiniz en uygun evlilik kredisini veren kamu bankasından kredi başvurusunu yapabilirsiniz. Kullanılacak ürün bir ihtiyaç kredisi türü olması sebebiyle başvuru tercih edilen bankanın internet bankacılığı, şube, ATM ya da bakanın sunduğu diğer başvuru yöntemlerinden biri kullanılarak yapılabilir. Peki, başvuruyu kim yapması gerekiyor çiftler birlikte başvuru yapabiliyor mu?  Projede bununla ilgili olarak belirtilen gelirin ortak kabul edilmesi için resmi aile bağının kurulmuş olması gerektiğidir. Bu nedenle evlenmeden önce çiftler birbirine kefil olabilir ya da kendi gelirlerini göstererek ayrı ayrı kredi başvurusu yapabilirler.

Sosyal hizmetler kapsamında yapılan bu projede bankalar kendi tercihleri ile belirli dönemlerde faizsiz devlet destekli evlilik kredisi kampanyaları yapabilirler. Bu dönemler harici Albaraka Türk, Türkiye Finans ve Kuveyt Türk katılım bankaları haricinde kalan bankaların faizsiz evlilik kredisi ürünleri bulunmaz. Bu nedenle kredi kullanımına karar verildiğinde faizi en uygun evlilik kredisi veren bankanın tercih edilmesi uygun olur.

Bir önceki makalemiz olan Ziraat Bankası Altına Dayalı Kira Sertifikası yazımızda yastık altı altınları olanlar için sunulmuş olan altına dayalı kira sertifikası hakkında bilgi verilmiştir.