EFT Hesaba Geçmedi Ne Yapmalıyım?

EFT Hesaba Geçmedi Ne Yapmalıyım
EFT Hesaba Geçmedi Ne Yapmalıyım

Günümüzde insanların maaşlarını daha hızlı olması nedeniyle bankalardan alıyor olması ve gelişen dijital bankacılık hizmetleri neticesinde bankaların en çok yapılan işlemlerinden biri EFT işlemi olmuştur. EFT nedir ki bu kadar çok tercih edilen bir işlemdir? EFT, farklı bankalar arası para transfer işlemidir ve bu nedenle hemen hemen herkesin ödeme yaparken veya bir yakınına para gönderirken kullandığı bir bankacılık işlemdir. Çok fazla kişi tarafından kullanılan bir işlemde bazen farklı durumlarla karşılaşılır. Bu noktada kişilerin en çok karşılaştığı ve cevabını merak ettiği soru EFT hesaba geçmedi ne yapabilirim konusudur. Yazımızda bu durumla karşılaşan müşteriler için izlenmesi gereken adımları açıklayacağız.

EFT işlemi gelişen dijital bankacılık kanalları sayesinde internet bankacılığı mobil bankacılık kanalları üzerinden hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Bu sayede banka şubelerine gidilmeden istenilen yerden internet aracılığı ile EFT yapılabilir. Ancak yapılan işlemin farklı bankalar arası para transferi olması nedeniyle bankaların EFT saati uygulaması bulunmaktadır. Bankalara göre hemen hemen aynı olan EFT saati sabah 09.00 ile akşam 17.30 saatleri aralığıdır. 16.00 ile 17.30 arası geç EFT saati olarak uygulanır ve bu saat aralığında yapılan EFT işleminden geç EFT işlem ücreti tahsil edilir. EFT saati içerisinde yapılan para transferinde paranın karşı hesaba 5-10 dakika içerisinde geçer. Bazen yoğunluk durumuna göre bu süre uzar ve müşterinin EFT neden gecikti, bir hata mı var diye endişe duymasına sebep olabilir.

EFT yaptınız ve EFT hesaba geçmedi doğal olarak EFT neden gitmiyor diye endişelenebilirsiniz ancak bunun yaşanan duruma çözümü olmayacaktır. Sakin bir şekilde ilk yapılması gereken bankanın internet bankacılığı, mobil bankacılık ya da çağrı merkezleri aracılığı ile EFT sorgulama işlemi olmalıdır. EFT sorgulamada yapılan EFT halen sistemde gözüküyor ise işlem EFT saatleri dışında yapılmış demektir, yani yapılan EFT talimat olarak işleme alınmış ve hesapta para olması durumunda ilk EFT saatinde işleme alınacaktır. Bu durumda yapılabilecek bir işlem yoktur EFT çalışma saati beklenmelidir.

EFT sorgulama işleminde EFT sistemde gözükmüyor, işlem sırasında girdiğiniz alıcı hesap bilgilerinde de bir hata yoksa bunun tek bir nedeni vardır, oda para yoğunluk nedeniyle karşı bankanın EFT havuzunda kontrol amaçlı bekletiliyordur.  Bunun için işi hızlandırmak amacıyla karşı banka çağrı merkezi aranarak müşteri temsilci yardımıyla paranın alıcının hesabına aktarılması sağlanabilir.

Bir önceki makalemiz olan Yapı Kredi Bankası Sanal Kart İptali yazımızda internet alışverişleri için açılan sanal kart iptali konusunda bilgi verilmiştir.