EFT Saatleri

EFT-Saatleri
EFT-Saatleri

Gelişen bankacılık sektörü ile insanlar paralarını bankalarda değerlendirmekte ve bankalar aracılığı ile yönetmektedir. Buda para transfer işlemi olan EFT ve Havale işlemlerinin her geçen gün daha fazla bankalar üzerinden yapılmasına imkan tanımıştır. İnternet ve teknolojik gelişimleri olumlu yönde kullanan bankalar, bu gelişimleri değerlendirerek müşterilerine daha iyi ve hızlı hizmet verebilmek için çaba harcamaktadırlar. Günümüzde bankalar bankacılık işlemlerinin çoğunu internet bankacılığı veya mobil bankacılık aracılığı ile yapabilme imkânını sağlamıştır. EFT ve Havale ile para transfer işlemleri de internet bankacılı üzerinden gerçekleştirilen hizmetlerin başında gelmektedir. Bankaya gitmeden cep telefonundan veya bilgisayardan bankaların internet şubesine giriş yapılarak çok rahatlıkla EFT yapılabilmektedir. Ancak EFT işlemi için verilen bu hizmet bankalar tarafından belirlenen EFT saatleri içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Bu banka müşterilerine şubelere gitmeden istedikleri yerden ödeme yapabilme veya para gönderme imkanı sunmuştur. EFT ve Havale nedir ve Nasıl yapılır? Hakkında daha detaylı bilgiye Buradan ulaşabilirsiniz.

EFT işlemi sonrası para transferinin karşı hesaba geçişi 15 dk gibi bir sürede olmaktadır. EFT ile yapılan transferin belirli kontrollerden geçmesi EFT işleminin belirli saat ve günlerde gerçekleştirilebilmesine neden olmuştur. Havale saatleri 7/24 olarak hizmet verilirken, EFT işlemi için bankaların belirlediği işlem saatinde yapabilme imkanı vardır. Bankaların belirlediği EFT saatleri dışında yapılan EFT işlemi, EFT talimatı olarak kayda alınmaktadır.Oluşturulan bu EFT talimatı iptal edilmezse ilk EFT saatinde hesapta yeterli paranın olması durumunda para transfer işlemi gerçekleştirilir.

Bankaların EFT saatlerinde çok büyük farklılıklar olmasa da farklılık gösterebilmektedir. EFT başlangıç saati tüm bankalar için hafta içi 08:00 ile 09:00 arası iken bitiş saatleri 16:30 ile 17:30 arasında değişiklik göstermektedir.

Hafta sonu EFT yapılır mı?

Bankaların internet bankacılığı veya mobil bankacılık hizmetleri üzerinden hafta sonu gerçekleştirilen EFT işlemi, banka tarafından EFT talimatı olarak kayda alınır. Bankalar hafta sonu EFT yapılabilmesine imkan vermektedirler.

Hafta sonu yapılan EFT ne zaman hesaba geçer?

Hafta sonu yapılan EFT veya gece yapılan EFT, bankaların veri tabanında EFT talimatı olarak işleme alındığını belirtmiştik. Kayda alınan bu EFT talimatı bankaların resmi tatil yapmadıkları çalışma saatleri içerisinde uyguladıkları EFT saatlerinde transfer edilir. Resmi tatil olması durumunda bankalar çalışmayacağından resmi tatil bitişinde banka çalışma saatleri içerisinde EFT gerçekleşir.

 

Bankaların EFT Saatleri