Kredi ve Bankacılık İşlemleri

EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

15.10.2017
EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

EFT günümüzün en çok yapılan bankacılık işlemlerinden biridir. Bu işlemi bankaların hizmet verdiği internet şubesi  ve mobil şube kanallarından şubelere gitmeden çok daha hızlı bir şekilde yapabilir. Yapılan EFT neticesinde eğer işlem EFT saatleri içerisinde gerçekleştirilmişse para transferi genelde 5-10 dakika içerisinde hesaba geçer. Bazen yapılan işlem bankaların çok yoğun olduğu dönemlerine denk gelir ve bu süre çok daha uzar ya da alıcı kişi takip etmek ister bu durumda yapılan EFT’nin ne durumda olduğunun EFT sorgulama ile yapılabilmesi gerekir.

Bunun için bankalar halen EFT sorgulama konusunda çok fazla çözüm yolu sunmuş değillerdir. Bu konuda ki eksikliği fark eden bazı bankalar konuda çalışmalar yapmaya başlamış ve müşterilerine EFT sorgulama işlemi için imkanlar sunmaya başlamıştır. Bunun için EFT işlemi sırasında sistem tarafından verilen EFT numarasının bilinmesi gerekmektedir. Sistemin bildirdiği bu numara kullanılarak telefon bankacılığı veya bazı bankalar için geçerli olan internet şubesi aracılığıyla EFT sorgulama yapılabilir.

EFT sorgulama işleminin nasıl yapılacağını anlatmaya başlamadan önce bu işlem için gerekli olan EFT numarasının bulunması hakkında bilgi vermek uygun olur. EFT numarası her yapılan işlemde verilen otomatik bir işlem numarasıdır ve o işleme aittir. İşlem tamamlandığında otomatik olarak sistem tarafından bildirilir. Buna dikkat etmeyip numara alınamamış olabilir, bu bir daha ulaşılamayacağı anlamına gelmez. Bunun için sonradan bankanın internet şubesine giriş yapıp buradan yapılan EFT işlemleri dökümünde ilgili EFT ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu bilgilerden biri de gerekli olan EFT numarası veya EFT sorgu numarasıdır. Bir başka yöntem ise, yapılan EFT ile ilgili bir dekont aldıysanız bu dekontun üzerinde ilgili EFT sorgu numarası yer almaktadır.

EFT sorgu numarasını biliyorsanız sunulan uzun yöntem banka telefon bankacılığı aranarak müşteri temsilcisinden sorgulamaktır. Bunun için müşteri temsilcisine EFT sorgulama numarası verilerek işlem gerçekleştirilir. Bazı bankalar bu konuda işi biraz daha ileriye taşıyarak internet şubesi ve mobil şube üzerinden hizmet vermeye başlamıştır. İnternetten EFT Sorgulama için ise, bankanın internet şubesine giriş yaptıktan sonra EFT işlemleri listesinden EFT işlemlerinizin durumları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Şuan için EFT sorgulama hizmeti veren bankalar ise;

  • Halkbank
  • Garanti Bankası
  • Vakıfbank
  • Akbank
  • Ziraat Bankası
  • QNB Finansbank
  • Yapı Kredi Bankası
  • İş Bankası

Bir önceki makalemiz olan EFT Hesaba Geçmedi Ne Yapmalıyım yazımızda, yapılan EFT neden gitmediği ve gecikme nedenleri ile bu durumda ne yapılması gerektiği hakkında bilgi verilmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.