EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

EFT Sorgulama Nasıl Yapılır
EFT Sorgulama Nasıl Yapılır

Para gönderme işlemi denildiğinde akla gelen havale ve EFT ile para göndermedir. EFT işleminin farklı banka hesaplar arasında yapılan bir işlem olması ve belirli saat aralıklarında yapılabildiği için kontrol etmek istenebilir. Gönderilen para hesaba geçmiş mi? ne durumda öğrenmek isteyenler için EFT sorgulama nasıl yapılır? yazımızda sizlerle paylaştık.

EFT işlemi farklı banka hesapları arası para transfer işlemi olup, bankaların çalışma saatleri içerisinde belirledikleri zaman dilimlerinde yapılmasına imkan verilmektedir. Bunun nedeni gönderen ve alıcı bankanın işlemi kontrol etmesi olarak bilinmektedir. Durum bu şekilde olunca tabi ki gönderilen paranın karşı hesaba geçmesi belirli bir zaman almaktadır. Genelde bu bizi çok etkileyecek bir zaman olmayıp 5-10 dakika kadarlık bir süredir. Bazen bu süre yoğunluk durumuna göre uzayabilmekte, 30 dakikaya kadar çıkabilmektedir.

EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

EFT sorgulama çoğu banka tarafından desteklenen bir hizmettir. Bankalar dijital bankacılık kanalları başta olmak üzere birçok kanal üzerinden destek sunmaktadır. Hizmet verilen kanallar bankalara göre değişiklik gösterir. Bu nedenle sizlere en çok tercih edilen bankacılık kanalları üzerinden sorgulama işlemi için bilgi paylaşacağız.

Şubeden sorgulama; bu işlem her banka tarafından desteklenmese de bazı bankalar halen şubelerden hizmet vermektedir. Bunun için şubelere gitmeden önce EFT işlem numarasını biliyor olmanız işleminizi kolaylaştırır. İşlem numaranızla birlikte şubeye giderek müşteri temsilcisinden destek alabilirsiniz. Bu işlem için ihtiyacınız olacak EFT numarası nasıl bulunur bilgi verecek olursak. İşlem tamamlandığında otomatik olarak sistem tarafından ekranda ya da makbuzda verilen numaradır.

İşlem esnasında bu numara alınamadıysa. Bankanın internet şubesine giriş yapıp, para transferleri menüsünden  EFT işlemleri dökümünde ilgili bilgilere ulaşılabilir. Yada, EFT ile ilgili bir dekont aldıysanız bu dekontun üzerinde ilgili EFT sorgu numarası yer alır.

İnternet Şubesinden veya mobil şubeden EFT sorgulama; bu seçenek şuan çoğu banka tarafından desteklenen bir işlemdir. Bunu için öncelikli olarak online bankacılık hizmeti kullanıcı adı ve şifrenizin olması gerekir. Bu tanımlamalarınız varsa kolay ve hızlı bir şekilde sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için izlenecek adımlar genel başlıklarıyla şu şekildedir.

  • İnternet/mobil bankacılık giriş yapılır
  • Para transferleri işlemi seçilir
  • Sorgulama işlemi seçilir
  • Buradan yapılan EFT işlemlerinizi durumunu sorgulayabilir ya da EFT iptali yapabilirsiniz.

Telefon bankacılığından EFT sorgulama; bu işlem de şubeden eft sorgulamada olduğu gibi EFT işlem veya sorgu numarasını biliyor olmanız işleminizi hızlandıracak ve kolaylaştıracaktır. Bu numarayı biliyorsanız telefon bankacılığı arandıktan sonra sesli işlem menüsü yardımıyla veya sesli işlem menüsünden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Her bankaya özel EFT Sorgulama nasıl yapılır bilgi almak için aşağıdaki yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Akbank EFT Sorgulama
Garanti BBVA EFT Sorgulama
İş Bankası EFT Sorgulama
Enpara.com EFT Sorgulama
Vakıfbank EFT Sorgulama
Ziraat Bankası EFT Sorgulama