EFT Ücretleri

EFT-Ücreti
EFT-Ücreti

Gelişen teknoloji bankacılık sektöründe şubelerden yapılan gişe işlemlerini azaltmış, internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden yapılan işlemleri artırmıştır. Yapılan bu bankacılık işlemlerinin başında EFT ile para transfer işlemi yer gelmektedir. EFT ile para transferinin dijital ortamda daha hızlı ve şubelere gitmeden yapılabilmesi banka müşterilerini cezp etmekte ve her geçen gün kullanımı artmaktadır.

EFT işleminin farkı bankalar arasında yapılıyor olması belirli kontrol ve inceleme sonrası para transfer işlemi gerçekleştirilmesini mecbur kılmaktadır. Bankalar yapılan bu EFT işlemi için belirli tutarlarda EFT işlem ücreti tahsis ederler. Tahsil edilen bu tutar, kullanılan bankacılık kanalına ve bankalara göre değişiklik göstermektedir. EFT işlemlerinin nereden yapıldığını veya hangi kanalları kullanılabildiğini belirtecek olursak; bankaların hizmet verdiği Şubeler, ATM’ ler, Müşteri temsilcileri, İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık EFT işleminin yapılabildiği bankacılık kanallarıdır. Kullanılan hizmet kanalına göre tahsil edilen EFT ücreti değiştiğinin unutulmaması gerekir. En uygun EFT ücretinin alındığı bankacılık kanalının önceden belirlenerek kullanılması avantaj sağlayacaktır.

Bankalar internet bankacılığını kullanan müşterilerine şubesiz işlem gerçekleştirmiş olmalarının vermiş olduğu tasarrufu müşterilerine avantaj olarak sunduğu durumlar olmuş, bu avantajı bazı bankalar müşterilerinden EFT işlem ücreti almayarak sunmuşlardır. Sunulan bu avantaj banka müşteri memnuniyetini ve internet bankacılığı kullanımını artırmıştır.

Bankaların tahsil ettikleri EFT ücretleri Ne kadardır?

Bankaların EFT Saatleri ile ilgili detaylı yazımıza Buradan ulaşabilirsiniz.