EFT ve Havale Nasıl Yapılır?

eft-nasil-yapilir
eft-nasil-yapilir

İnternet üzerinden yapılan bankacılık işlemleri teknolojinin gelişmesiyle artmış ve bankacılık işlemlerinin daha hızlı ve rahat yapılmasını sağlamıştır. Parasını bankalar aracılığıyla yönetenler çok sık EFT ve Havale işlemleri yapmaktadır. Özellikle de artık maaşlarında bankalar üzerinden alınıyor olması bu işlemleri istemesek de kullanmaya ve EFT ve Havale işleminin doğru ve hatasız bir şekilde yapılmasını öğrenmeye itmiştir.

EFT nasıl yapılır?

EFT işleminin farklı bankalar arasında yapılıyor olması sebebiyle işlem sırasında bazı bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak biliniyor olması gerekir. Yapılan EFT işlemi sonrası kısa ve hızlı bir doğrulama yapılır verilen bilgilerde hata yok ise EFT işlemimiz gerçekleşmiş olur. EFT işlemi sonrası ortalama 15 dk gibi bir sürede para transferimiz gerçekleşir.
EFT işlemi için kullanılacak en basit ve tavsiye edilen yöntem IBAN ile EFT yapmaktır. IBAN numarasının bilinmiyor olması durumunda daha eski ve farklı bir yöntem olan hesap numarası ile EFT yapma imkanımız bulunmaktadır. Hesap numarası ile EFT işleminde birçok farklı bilgi istenmesi sebebiyle IBAN ile EFT ye nazaran daha zor ve hataya açık bir yöntemdir.

IBAN ile EFT İşlemi yapma

Bu yöntem ismini “International Bank Account Number” kelimesinin baş harflerinden almaktadır. IBAN numarası kişilerin uluslararası banka hesap numaralarıdır. IBAN numarası 26 karakterden oluşur ve ilk iki karakteri ülke kodunu temsil eder (TR). Bu numara, kişilerin hesaplarına özel verilen numaralardır ve hesap bilgileri bu numara detayında yer almaktadır.

IBAN ile EFT işleminde,

  • İlgili kişinin tam hesap adı
  • IBAN Numarası

bilgilerinin biliniyor olması EFT işleminin gerçekleştirilebilmesi için yeterli olacaktır. Bu özelliği ile, IBAN ile EFT tercih edilebilecek en basit ve hata yapma ihtimali düşük EFT yöntemidir.

Hesap Numarası ile EFT işlemi yapma

Bankalar açmış oldukları her hesaba özel kendi standartlarında hesap numaraları vermektedirler.Eğer EFT işleminde IBAN numarası bilgisi elimizde mevcut değilse,ikinci bir yöntem olan Hesap Numarası ile EFT işlemi kullanılabilir. Ancak bu yöntem kullanılabilmesi için bazı hesap bilgilerinin biliniyor olması gerekir.

Havale ile EFT de bilinmesi gereken bilgiler,

  • İlgili kişinin tam hesap adı
  • Banka adı
  • Banka şube numarası
  • Hesap numarası

İhtiyaç duyulan bu bilgiler nedeniyle Hesap numarası ile EFT işlemi daha karmaşık ve hata yapma riski yüksektir.

Havale nasıl yapılır?

Havale işlemi aynı banka hesapları arasında yapılan bir işlem olmaması sebebiyle EFT işlemine göre daha hızlı gerçekleşir.
Havale işlemi, EFT işleminde olduğu gibi IBAN ile Havale ve Hesaba Havale olmak üzere yapılabilir. Bu yöntemlerden biri seçilerek EFT işlemine olduğu şekilde Havale işlemini gerçekleştirebiliriz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız EFT saatleri ve EFT İptali Nasıl Yapılır.