Ek Hesap Nedir? Ek Hesap Kullanımı

Ek-Hesap-Nedir
Ek-Hesap-Nedir

Bankacılık faaliyetlerindeki artış her geçen gün bankaların müşterilerine farklı ürünler sunmasına neden olmaktadır. Bankalar bu etki doğrultusunda çıkardıkları birçok bankacılık ürünü müşterilerine bildirmekte ve kullanımı için teşvik etmektedir. Günümüzde çalışanların maaşlarını bankalar üzerinden almalarını değerlendiren bankalar düzenli geliri olan bu müşterileri esas alınarak alternatif kredi ürünleri sunmaktadırlar. Bunlardan biride limitli kredi ürünü olan ek hesap ürünüdür. Bu ürün bankalara göre avans hesap, artı hesap, nakit avans, kredili mevduat hesabı gibi isimlerle tanımlanabilir, ancak hepsinin hizmet şekli aynıdır.

Ek Hesap Nedir?

Ek hesap temelinde düzenli geliri ve bankalarda mevduat hesabı olan müşterileri hedeflemiştir. Buna göre müşterinin ay içerisinde acil nakit ihtiyacını karşılayabileceği bir kredili banka hesabının müşteri mevduat hesabına tanımlanması şeklinde olur. Tanımlanan ek hesap müşterinin düzenli gelir durumuna göre belirli bir limitte kadar olmaktadır, bu limite ek hesap limiti denilmektedir. Böylelikle, müşteri nakit ihtiyacı olduğunda ek hesap limitini geçmeyecek tutarda nakit kullanılabilir. Bu hesaptan sadece nakit kullanımı yapılmaz, mevduat hesabı ile yapılan alışveriş, ödeme gibi diğer işlemlerde bu hesapla gerçekleştirilebilir. Ayrıca, ek hesap kredi kartı kullanmak istemeyen tüketiciler için acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri alternatif bir bankacılık ürünüdür.

Bankalar sundukları bu ürünleri ile müşterilerinin acil nakit ihtiyaçlarına çözüm bulmaktadır. Ancak, sunulan bu ürünün bir limitli kredi ürünü olması nedeniyle belirli bir dönem için faiz uygulaması mevcuttur. Ek hesap faiz oranları aşağı yukarı tüm bankalarda aynıdır ve kullanılan tutara günlük faiz uygulanır.

Ek hesap başka bir deyişle, kredi kartından nakit çekme işlemine benzer. Kredi kartında olduğu gibi belirli bir süre içerisinde faiz karşılığı nakit ihtiyacı karşılanmasını sağlamaktadır.

Ek Hesap Nasıl Kullanılır?

Bankaların sunduğu ek hesap ürünü sayesinde müşteriler zor zamanlarını uygun faizler ödeyerek atlatabilirler. Zor durumlar için avantajlı olan bu ürünün kullanılabilmesi için öncelikle sahip olduğunuz mevduat hesabınıza bağlı bir ek hesabın olması gerekmektedir. Bunun için, bankaya ek hesap başvurusu yapılmalıdır. Bankanın yapacağı değerlendirme neticesinde uygun görülürse ek hesap oluşturulacak ve ek hesap limiti tanımlanacaktır. Ek hesap limiti kredi notu ve gelir durumuna göre banka tarafından belirlenmektedir.

Ek hesabın tanımlanmasıyla birlikte ihtiyaç duyulan durumlarda normal hesap kullanılıyormuş gibi otomatik olarak devreye girer. Böylelikle bankanın tanımladığı ek hesap limitini aşamayacak şekilde kredi taksit ödemeleri, kredi kartı ödemeleri, fatura ödemeleri, GSM faturası ödemeleri, EFT ile para gönderimi, alışveriş ve ATM’ den nakit avans çekimi gibi mevduat hesabı ile yapılan birçok işlem yapılabilir.

Ek Hesap Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ek hesap müşterinin mevduat hesabına bağlı ve otomatik devreye girmesi nedeniyle zamanla kendi hesabımız gibi kullanım alışkanlığı sağlayabilir. Bu nedenle, bankaların sundukları bu ürüne ihtiyaç olup olmadığının iyi düşünülmesi ve Ne Olur? Sorusunun iyi analiz edilmesi gerekir. Çünkü bu hesabın kullanılması durumunda bir sonraki aya eksik bakiye ile başlanacağının ve kullanılan hesabın bir kredi hesabı olduğunun unutulmaması gerekir. Eğer iyi bir gelir gider analizi yapılmazsa sürekli eksik bakiye sorunu yaşanacak ve yüksek faizler ödenmek durumunda kalınacaktır. Buda mevcut finansal gücünüzü kaybetmenize neden olabilir.