Ek Kart Nedir?

Ek-Kart-Nedir
Ek-Kart-Nedir

Kredi Kartı sağladığı avantajları ve kolaylıkları ile kullanıcıların vazgeçilmez bir bankacılık ürünü olmuştur. Ancak kontrollü kullanılmaması neticesinde kullanıcıları zor durumda bırakmaktadır. Bankalar aile içerisinde her kullanıcının farklı kredi kartı sahibi olması ve bilinçsiz kullanım risklerinin ortadan kaldırılması amacı ile müşterilerine ek kart ürününü sunmaktadır.

Ek Kart, bağlı olduğu asıl kredi kartının verdiği tüm avantajları veren kredi kartıdır. Ek kart başvurusu yapabilmek için asıl kredi kartında geçerli olan yaş sınırlaması geçerli olup 18 yaş üzerindeki bireylere verilmektedir. Bazı durumlarda ailelerin izni ile 16 ile 18 yaş arasındaki bireylere de verilebilmektedir. Ayrıca bir asıl karta bağlı 10 ek kart çıkartabilme imkanı tanınmıştır.

Ek Kart ana kredi kartına bağlı olarak çalışan bir kredi kartıdır. Ek kartı asıl kredi kartından ayıran en önemli farkı ek kart limitidir. Bankalara göre farklılık gösteren bu limit, bazı bankalarda asıl kart ile aynı limit kullandırılırken bazı bankalarda ek kart limiti ayrıdır ve asıl kart kullanıcısının kontrolünde limit belirlenir. Ek kartın kimlere çıkarılacağı ile ilgili olarak önerilen birinci derece yakınlara çıkarılmasıdır. Çünkü, yapılan kullanımlardan ek kart sahibinin sorumluluğu yoktur, tüm sorumluluk asıl kart sahibine aittir.

Ek Kart Başvurusu İçin Neler Gerekli?

Ek kart sahibi olmak çok kolaydır. Asıl kart alınırken belirli araştırmalardan ve findeks kredi notu kontrolleri gerçekleştirildiği için başvuru değerlendirmesinde asıl kredi kartı ödeme performansınız kontrol edilecek ve buna göre ek kart başvurunuz değerlendirilecektir.

Ek Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ek kart başvurusu gelişen teknoloji ve bankacılık kanalları sayesinde bankaların hizmet verdiği, internet bankacılığı, mobil bankacılık, telefon bankacılığı ve şubeler üzerinden başvurulabilir. Yapılan değerlendirme sonrasında hangi kanal üzerinden başvurulduğuna bakılmaksızın ek kartın ulaşma süresi azami iki haftadır.

Ek Kart Ödemesi Nasıl Yapılır?

Ek kart limiti asıl kart limitinden farklı olarak tanımlanmış ise, ek kart ödemeleri ayrı şekilde yapılır. Ek kartınıza ait hesap kesim tarihi, ödeme tarihi ve dönem borcu mevcuttur. Eğer ek kart limiti asıl kart limitine bağlı olarak belirlenmiş ise, ek kart ödemeleri asıl kart ile birlikte yapılır. Kullanılan bedel asıl kart borcu olarak gözükür.

Özetleyecek olursak, ek kart asıl kart altında çıkartılan bir kredi kartıdır ve asıl kredi kartından hiçbir farkı yoktur. Tüm sorumluluğun asıl kartta olması nedeniyle onaylanmış bir kredi kartına ek olarak verilmesi nedeniyle ek kart olarak tanımlanmaktadır.

Kredi Kartı nedir ne işe yaradığı hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.