Engellilere Destek Kredisi Veren Bankalar

Engellilere Destek Kredisi Veren Bankalar
Engellilere Destek Kredisi Veren Bankalar

Fiziksel durumlarından ötürü çalışamayan engelli vatandaşlarımızın ticari faaliyetlerini destekleyerek ülke ekonomisine katılımının sağlanması ve finansal ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için bankalar ve kurumlar tarafından Devlet destekli kredi ve hibe imkanları sunulmaktadır.  İş yeri açmak isteyen engelli vatandaşlarımız için KOSGEB ve İş-Kur hibe kredisi verirken, Ziraat Bankası cazip ödeme imkanlarıyla Devlet destekli engelli kredisi sunmaktadır.  Ayrıca, engelli raporu olan vatandaşlarımız için birçok banka uygun faizlerle ihtiyaç kredisi imkanı da sağlamaktadır. Yazımızda bu imkanlar ve başvuru şartları hakkında bilgi vereceğiz.

KOSGEB Engelli Destek Kredisi

Kendi işini kurmak isteyen girişimcilere hibe ve destek kredisi imkanı sunan KOSGEB, projesi olan ve kendi işini kurmak isteyen veya faal olarak çalışan engelli vatandaşlarımız içinde destek kredisi paketi bulunmaktadır. Programdan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın öncelikli olarak 32 saat süren “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” alınmış ve başarı sertifikası olması gerekmektedir. Bu sertifikayı aldıktan sonra aşağıdaki şartları sağlayarak KOSGEB devlet teşviklerine başvuru yapılabilir.

  • Harcamaları faturalandırma
  • KOSGEB sisteme kayıt olma
  • Destek için uygun bir proje
  • İlgili dokümanların doldurulması ile kredi başvurusu yapabilirisiniz.

İş-Kur Engelli Hibe Kredisi

İşverenler ile iş arayan vatandaşlarımız arasında aracılık eden İş-Kur, kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşlarımız için de 50 bin TL iş yeri açma desteği sağlamaktadır. Bu paketle engeli vatandaşlarımızın projelerini tamamlaması için geri ödemesiz hibe desteği vermektedir. Bu destekten yararlanabilmek için öncelikli olarak Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almış ve bu eğitimi başarılı bir şekilde tamamlamış olmak gerekmektedir.

Başvuru şartları

  • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sertifikası alınmış olmalı
  • İş-Kur veri tabanına kayıtlı olmak.
  • 18 yaşından büyük olmak
  • Herhangi bir iş yerinde çalışmıyor veya üzerine işyeri olmaması gerekir.
  • Açılacak işyeriyle ilgili izin, sertifika, diploma gibi belgelere sahip olmak.
  • İlgili kurumlardan alınmış engelli oranı en az %40 olmalı.

Ziraat Bankası Engelli Destek Kredisi

Ziraat Bankası birçok alanda sağladığı finansal destek ile girişimcilere yardımcı olmaktadır. Bu noktada kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşlarımız için de “Engelsiz Destek Paketi” ile kredi imkanı sunmaktadır. Banka sunduğu bu kredi ile engelli vatandaşlarımıza 60 aya kadar vadelerde uygun faizlerde kredi sağlamaktadır. Bunun yanı sıra kredi paketinden yararlananlar için; bankacılık işlemlerinde özel indirimler, kendisi ve ailesi için birbirinden özel bireysel emeklilik planları ve avantajlı sigorta hizmetleri de sunulmaktadır.

Engellilere Kredi Veren Bankalar

Engeli vatandaşlarımıza ekonomik destek sağlamak için kredi veren bankalar oldukça fazladır. Özellikle engelli vatandaşlarımızın düzenli olarak aldığı 2022 maaşı nedeniyle kredi almaları oldukça kolay olmaktadır. Engellilik oranı her olursa olsun maaşın devlet tarafından ödeniyor olması bankalar için bir güvence olarak görünmekte ve maaş ekstresi ile kredi vermektedir.

Bu durumda engelli ihtiyaç kredisi veren bankaların başında PTT gelmektedir sonrasında QNB Finansbank, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Vakıfbank, Halkbank engelli vatandaşlarımıza kredi imkanı sunmaktadır.