Enpara Swift Kodu

Enpara-Swift-Kodu
Enpara-Swift-Kodu

İnternet teknolojisinin gelişmesi banka müşterilerinin hizmet alışkanlıklarını değiştirmiştir. Eski dönemlerde şubeler üzerinden işlem yapan müşteriler gelişen teknoloji ve internet ile birlikte bankacılık işlemlerini bilgisayar ve akıllı telefonlar üzerinden yapar hale gelmişlerdir. Bu değişim bankalarında bu alanda yaptıkları çalışma ile müşterilere zaman ve hızlı işlem yapabilme avantajı sağlamıştır. QNB Finansbank bu alanda yaşanan gelişimi iyi analiz etmiş ve enpara adı verilen dijital bankacılık ürününü müşterilerine sunmuştur. Enpara veya diğer adı ile enpara.com masrafsız dijital bankacılık ürünü olarak tercih edilen ve her geçen gün müşteri sayısı artan önemli bir  bankacılık ürünüdür.

Enpara belirttiğimiz gibi QNB Finansbank’ın bir hesap ürünüdür. Bu nedenle bankanın uluslararası bankacılık entegrasyonu kapsamında kabul etmiş olduğu tüm sistem uygulamaları enpara için de geçerlidir. Bu noktada bankacılık sektöründe uygulanan ve yurt dışından yapılacak para transferi için gerekli olan swift kodu diğer adı ile BIC kodu uygulaması enpara içinde geçerlidir. Yurt dışından bir enpara hesabına yapılacak olan para transferinde enpara swift kodunun biliniyor olması gerekir. Bu kod sayesinde para gönderme işlemi daha hızlı gerçekleştirilir ve hata yapılmasının önüne geçilmiş olur.

Swift kodu genel olarak sisteme dahil olan bankalara verilen ve onları tanımlayan bir koddur. Bu nedenle QNB Finansbank bankacılık ürünlerinden olan enpara için ayrı bir swift kodu yoktur. Bunun için Enpara hesabına yapılacak para gönderimleri için QNB Finansbank swift kodunun kullanılması gerekir. Özetle belirtilecek olursa enpara swift kodu istendiğinde verilmesi gereken aslında QNB Finansbank swift kodudur.

Bu durumda enpara hesabına yapılacak olan döviz transfer işlemi için bilinmesi gerekli olan QNB Finansbank swift kodu FNNBTRIS şeklindedir. Para transferi işlemi sırasında mutlaka bu kodun giriliyor olması gerekir. Ancak uluslararası standartlarda bu kod 11 karakter olarak belirlenmiştir ve bu nedenle bu kodun 11 karaktere tamamlanarak kullanılması gerekir. Bunun için QNB Finansbank swift kodunun sonuna üç X eklenerek FNNBTRISXXX şekline getirilerek kullanılır.

Yurt dışından gönderilecek para için enpara swift kodunu yani QNB Finansbank swift kodunu bilmek yeterli değildir. Bu unutulmamalı. Enpara swift kodunun yanı sıra enpara hesabının ait olduğu kişi isim bilgisi, enpara iban hesap numarası bilgilerinin de para gönderecek kişiye veya kuruma verilmesi gerekir.

Daha detaylı bilgi için Swift Kodu Nedir ve IBAN Numarası Nedir yazılarımızı inceleyebilirsiniz.