Ev Hanımlarına 15 Bin Lira Faizsiz Kredi Desteği

Ev Hanımlarına 15 Bin Lira Faizsiz Kredi Desteği
Ev Hanımlarına 15 Bin Lira Faizsiz Kredi Desteği

Ailesine katkıda bulunmak ve kendi işini kurmak isteyen ev hanımlarına devletten faizsiz 15 bin lira girişimcilik kredisi imkanı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca desteklenen proje kapsamında herhangi bir işle uğraşmayan, kendi işinin sahibi olmak isteyen ev hanımlarına ilk 2 yıl geri ödemesiz 8 yıla kadar 15 bin lira faizsiz kredi vermektedir.

Bu proje ile geliri olmayan ve işsizler kategorisinde yer alan ev hanımlarının hayallerini gerçekleştirirken bir gelir sahibi olmaları sağlamaktır. Krediden yararlanmak isteyenler kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilirler.

Ev hanımlarına faizsiz kredi desteği projesi, ekonomik olarak yoksul ve girişimci ailelere destek olmak olup, hibe niteliğinde olmayan, avantajlı geri ödeme ve faiz imkanı sunan bir destek programıdır. Programa katılarak destek alanlara sağladığı avantajlar ise; ilk 2 yıl geri ödemesiz ve 8 yıla kadar çıkan ödeme planı ve faizsiz olmasıdır. Bu avantajlar projelere göre değişiklik gösterir. Bunun yanında işler istenildiği gibi gitmedi ve baktınız taksitleri ödeyemeyeceksiniz, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurularak yeniden yapılandırma imkanı da programda sağlanmaktadır.

Faizsiz kredi desteği almak isteyen ev hanımı ikamet ettiği bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yaptıktan sonra yetkililer tarafından ev hanımı ve ailesi ile ilgili araştırma yapılıyor. Ev hanımının çalışmadığı ve ailesi için bir yoksulluk söz konusu ise vakıf tarafından kredi desteği onaylanarak ev hanımına destek sağlanır, ancak bunun için ev hanımının öncelikli olarak yapmayı istediği bir projesini olması gerekmektedir.

Gösterilen proje Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından 30 gün içerisinde inceledikten sonra uygun görürse destek başvurusu onaylanır. Onaylı proje, ödeme yapılması için vakfın fon kuruluna gönderilir. Proje onayını alan kurul, başvuru için uygun görülen tutarı kişiye teslim eder.

Bazı projelerde faaliyet sonrası için destek ve yetkinliğin olması istenmektedir. Eğer göstereceğiniz proje; el işi, yöresel ürünlere yönelik üretim, tarımsal faaliyetler üzerine olacaksa bu projenin faaliyet sonrası satış ve pazarlama imkanlarının yanı sıra talebi üretecek özellikte olunması değerlendirilmektedir. Bunun yapılacak başvuru öncesinde hazırlanmış veya planlanmış olması gerekir.

Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra aşağıdaki belgelerle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılarak faizsiz destek kredi alınır.

İstenen Belgeler

  1. Başvuru yapanın dolduracağı form
  2. Nüfus cüzdan fotokopisi
  3. Proje başvuru formu
  4. Proje yapacak kişinin iş tecrübesini kanıtlayıcı belge (ustalık, kalfalık, diploma, sertifika, referans mektubu vs.)
  5. Sosyal Yardım Bilgi Sistemi Dilekçesi (Evli olanlar için iki adet form gerekiyor)
  6. Bir kefil.