Findeks Kredi Notu Anlamları

Findeks-Kredi-Notu-Anlamları
Findeks-Kredi-Notu-Anlamları

Kredi notu, bankalarda işlem yapan müşterilerin kredi kartı, kredi ve banka hesap hareketlerinin yapılan analiz neticesi sonrası müşteriye verilen puan olarak tanımlanmaktadır. Bu değerlendirme ülkemizdeki ileri gelen bankaların birleşerek kurduğu Kredi kayıt Bürosu (KKB) tarafından yapılmaktadır. Kredi Notunu öğrenmek isteyen müşteriler için Kredi Kayıt Bürosunun alt sistemi olan Findeks finans sistemi üzerinden hizmet verilmektedir. Findeks üzerinden ilk sorgulama ücretsiz sonraki sorgulamalarda ücret tahsil edilmektedir. Bankalar, tüketicilerin kredi kartı veya kredi taleplerini bu puanı esas alarak değerlendirmektedir. Bu nedenle banka müşterileri için kredi puan tablosu önemli bir bilgi olmaktadır.

Müşterilere verilen Findeks Kredi Notu 0 – 1900 arası bir puan olmaktadır. Ülkemizde ortalama kredi puanı 1450 olarak belirlenmiştir, bu puanın altında nota sahip müşteriler riskli gruba girmektedir. Buda, bu müşterilerin kredi veya kredi kartı başvurularında olumlu sonuç almada sıkıntı yaratacaktır. Bu notun altında kredi notunuz varsa başvuru yapmadan önce kredi notu yükseltme için yapılması gereken adımları uygulayarak kredi notunuzu yükseltmelisiniz.

Kredi Notu Grupları

0-799 arası kredi notu Çok Riskli gruba girmektedirler. Bu gruba giren müşteriler bankacılık işlemlerinde çok kötü bir performansa sahip olduklarını veya bankalar ile hiç çalışmadıklarını gösterir. Bu durum yapılacak olan kredi veya kredi kartı başvurularında olumsuz sonuç alınmasına neden olacaktır. Bu nedenle, en kısa sürede ödeme alışkanlıklarının gözden geçirilerek kredi notu yükseltilmelidir.

800-1299 arası kredi notu Orta Riskli gruba girmektedir. Bu gruba giren müşterilerin kredi kartı veya kredi ödemelerinde düzensizliklerin olduğunu gösterir. Acil nakit ihtiyacının olması durumunda yapılacak olan kredi başvurusu veya kredi kartı başvurularında bankalardan olumlu sonuç almada sıkıntı yaşanabilir. Düzenli bir gelirinizin olması veya kefil ile belirli bir tutara kadar kredi alınabilir.

1300-1499 arası kredi notu Az Riskli gruba girmektedir. Bu gruba giren müşterilerin ödemelerinde zaman zaman olumsuzlukların olduğunu ancak risk yaratmadığı gösterir. Bu gruba gire müşteriler gelir durumlarına göre kredi alabilirler ve kredi kartı başvuruları gelir durumlarına göre onaylanır.

1500-1699 arası kredi notu İyi gruba girmektedir. Bu gruptaki müşterilerin kredi ortalaması ülke ortalamasının üzerinde olduğunu göstermektedir. Buda, bu grupta yer alan tüketicilerin herhangi bir sorun yaşamayacaklarını gösterir. Belgelenebilir gelirleri olduğu sürece kredi kullanabilirler.

1700-1900 arası kredi notu Çok İyi gruba girmektedir. Bu gruba giren tüketicilerin geçmişte bankacılık işlemlerinde herhangi bir sorun yaşamadıklarını gösterir. İleride yapacaklar kredi veya kredi kartı başvuruları sorunsuz bir şekilde olumlu sonuçlanacaktır. Kredi notu yüksek olması nedeniyle ilk kredi kartı alımlarında kredi kartı limitleri diğer müşterilere göre daha yüksek olacaktır. Aynı şekilde, belirlenen kullanılabilir kredi tutarı da yüksek olacaktır.

Kredi veya kredi kartı başvurusu yapacak müşterilerin başvuru sonrası sıkıntı yaşamamaları adına Findeks kredi notunu öğrenmeleri başvuru öncesi bilgi sahibi almalarını sağlayacaktır.