Garanti Bankası Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Garanti-Bankası-Kredi-Kartı-İptali-Nasıl-Yapılır
Garanti-Bankası-Kredi-Kartı-İptali-Nasıl-Yapılır

Garanti BBVA, ülkemizin en çok tercih edilen kredi kartı olan Bonus kredi kartını ile müşterilerine hizmet vermektedir. Ülke genelinde birçok anlaşmalı işletmede ve online alışverişlerde taksit ve puan başta olmak üzere sunduğu avantajlarıyla tercih edilen Bonus kredi kartı herhangi bir nedenle iptal edilmek istenebilir. Bizlerde Garanti kredi kartı iptali nasıl yapılır, hangi durumlarda hangi işlem adımlarını takip etmelisiniz sizlerle paylaştık.

Sunduğu avantajlarıyla birçok müşterinin beğenisini kazansa da uygulama ve hizmetlerinden memnun olmayan müşterileri de mevcuttur. Müşterilerin iptal talepleri genelde kredi kartı aidatları nedeniyle olmaktadır. Ancak, bunun yanında kayıp çalıntı veya şüpheli işlem hareketleri nedeniyle kart iptali istenebilir. Bu durumlarda kredi kartı iptali için yapılması gerekenler şu şekildedir.

Garanti Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Garanti Kredi kartı iptalini durumlar gruplandığına iki ana başlıkta incelenir. Buna göre ilki, kredi kartı kayıp çalıntı ve şüpheli işlem durumlarında kredi kartının iptal edilmesi. Diğeri ise, tahsil edilen kredi kartı aidatı veya farklı kişisel nedenlerle kredi kartının iptali durumudur.

Garanti Bonus kredi kartının çalınması veya kaybolması durumunda, istemeyen bir kulanım olmaması için durumun fark edilir edilmez, zaman kaybetmeden hızlı bir şekilde kredi kartı iptali yapması gerekir. Bu durumda tercih edilebilecek en hızlı iki yöntem şu şekildedir;

Bu durumda kredi kartı iptali için tercih edilebilecek en hızlı yöntem 444 0 333 veya 0850 222 0 333 numaralı telefondan çağrı merkezi aranarak iptal işleminin yapılmadır. Müşterinin zor durumda kalmaması için öncelikli işlem statüsünde olup, sesli yanı sisteminde kredi kartı iptali denilerek direkt müşteri temsilcisine ulaşılarak kredi kartı iptali gerçekleştirilir.

Diğer bir yöntem ise, Garanti Bankası internet şubesi veya mobil bankacılık uygulamasının kullanımıdır Bu yöntemde, tercih edilen dijital bankacılık kanalına kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılır. Ekrana gelen işlem menülerinden “Kredi Kartı” işlemi oradan “Kredi Kartı iptali” seçeneği seçilerek ilgili Garanti Bonus kredi kartı iptali gerçekleştirilir.

İlk grupta belirttiğimiz bu yöntemlerin her ikisi de kayıp/çalıntı veya şüpheli işlem durumlarında kullanılan, kredi kartının geçici süreliğine kullanıma kapatılması işlemidir. Bu durumda Garanti kredi kartı hesabınız kapatılmamaktadır. Kullanıma kapatılan kredi kartının yerine en kısa sürede yeni kredi kartı numarası ve CVV kodu basılı olan plastik kartı müşterinin güncel adresine kurye ile gönderilmektedir.

Garanti Kredi Kartı Hesabı Kapatma Nasıl Yapılır?

Mevcut Garanti kredi kartı bir daha hiç kullanılmamak üzere iptal edilmek istendiğinde yasal olarak kredi kartı iptali hakkınız bulunmaktadır. Yapılacak olan kredi kartı iptali için, banka şubeleri veya Çağrı merkezi kullanılabilir.

Bu durumda yapılacak hesap kapama işlemi için en güvenli ve hızlı yöntem kredi kartı iptal dilekçesi ile banka şubesine şahsen başvuru yapılmasıdır. Bu işlemle uğraşmak istemeyenler çağrı merkezi aracılığı ile kredi kartı iptali talebi oluşturabilir. Ancak, telefon bankacılığı kullanılması durumunda, ileride ihtiyaç olma ihtimaline karşın yapılan görüşmenin tarih ve saatin bir yere not edilmesi önerilir.

Kredi Kartınızı hiç kullanmamak üzere kapatmak istediğinizde, ileriki yıllarda banka ile kart ücreti veya buna benzer küçük tutarlarda kalmış borç nedeniyle karşı karşıya gelmemek için kartınıza ait olan tüm borçların ödenmesi uygun olur. Bu borçlar kapatılırken ileriye dönük taksitli işlemlere ait borçlarında hesaplanarak ödemesi ileride banka ile sıkıntı yaşanmasının önüne geçer. Önemsenmeyen birkaç kuruş borç için dahi banka ile sıkıntı yaşanabileceği göz ardı edilmemelidir.

Bir seferde tüm borcun ödenmesi zor olabilir, böyle bir durumda iseniz tercih edilebilecek alternatif yollar mevcuttur. Mevcut borcun uygun faiz oranlarıyla diğer banka kredi kartına taşınması, daha uygun faizlerle tüketici kredisi çekilmesi gibi yollar tercih edilebilir.

Garanti Kredi Kartı İptal Dilekçesi.

Garanti Bankası kredi kartı kapatma işlemi için en uygun yöntem kredi kartı kapatma dilekçesi ile banka şubelerine başvurulmasıdır. Bu işlem sonrası yasal düzenleme gereği bankanın kredi kartını 7 gün içerisinde kullanıma kapatması gerekmektedir. Kredi kartı kapatma için kullanılması gereken kredi kartı iptal dilekçesi örneğine Buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer bankaların kredi kartı iptali ile ilgili detaylı yazımıza Buradan ulaşabilirsiniz.