Garanti Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?

Garanti-Bankası-EFT-İptali-Nasıl-Yapılır
Garanti-Bankası-EFT-İptali-Nasıl-Yapılır

Garanti Bankası bankacılık ağı ve şubesiz bankacılık işlemleri ile finans sektörünün önde gelen bankalarındandır. Banka Hizmet verdiği bankacılık işlemlerini her geçen gün çeşitlendirmektedir ve müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktadır. Bankanın hizmet verdiği bankacılık işlemlerinden biride bankalar arası para transfer işlemi olan EFT işlemidir. Garanti Bankası EFT işlemi gelişen internet teknolojisi ve artan internet kullanımıyla birlikte müşterilerine bankalara gitmeden mobil ve internet bankacılığı veya telefon bankacılığı ile yapılabilir. Bazen EFT işlemi sırasında girilen bilgilerde hata yapılabilir ve farklı bir hesaba para gönderilebilir. Bu durumda EFT’ nin iptali gerekmektedir. Karşılaşılacak böyle bir durum karşısında neler yapılacağı ve Garanti Bankası EFT iptali nasıl yapılır konusunu anlatacağız.

EFT işlemi günümüzde paralarını bankalar üzerinden işleten müşteriler için vazgeçilmez bir bankacılık hizmeti olmuştur. Bu hizmet sayesinde hızlı ve güvenli bir şekilde ödemeler yapılabilir veya para gönderilebilir. Bu işlem sırasında hata yapılması durumunda EFT iptali için yapılması gerekenler aşağıdaki başlıklarda inceleyebiliriz.

Karşı Hesaba Ulaşmayan EFT İptali

Garanti Bankası EFT ile gönderilen para öncelikli olarak Garanti Bankası yetkilisi, sonrada diğer banka yetkilisi tarafından alıcı ve gönderen hesap bilgisi bakiye incelemesi yapılır. EFT yapılan tutar hesaptan düşülerek bu süre içerisinde EFT havuzunda bekletilir. İşlem yapılan paranın EFT havuzunda bekleme süresi bankaların yoğunluk durumuna göre ortalama 10-15 dk sürmektedir. Bu süre içerisinde EFT işleminden vazgeçildiyse ve yapılan EFT iptal edilmek isteniyorsa zaman kaybetmeden Garanti Bankası müşteri hizmetleri 444 0 333 numaralı telefondan aranmalı ve yapılan EFT işleminin iptal talebinde bulunulmalıdır. Gönderilen Para henüz Garanti Bankası EFT havuzunda ise EFT müşteri temsilcisi tarafından iptal edilir ve yanlış EFT iade edilir. Ancak, para Garanti Bankası EFT havuzundan çıkmış ve karşı banka EFT havuzunda ise alıcı bankanın müşteri hizmetleri aranarak EFT iptal talebinde bulunulur ve yanlış EFT iadesi yapılır. EFT para transfer süresinin kısa olması nedeniyle bu işlemin hızlı ve zaman kaybedilmeden yapılması gerekir.

Karşı Hesaba Geçmiş EFT İptali

Gönderilen para karşı hesaba transfer olmuşsa, EFT iptali zorlaşacak ve para iade süresi başlayacaktır. Buda müşteriler için zahmetli bir süreçtir. Yapılan yanlış fark edildikten sonra Garanti Bankası müşteri hizmetleri aranarak EFT iptali istenmelidir. Talep sonrası Garanti Bankası müşteri temsilcisi tarafından EFT iade talebi oluşturulur ve karşı banka müşteri temsilcisine iletilir. Gönderilen bu talebe istinaden banka hesabın sahibi ile iletişime geçerek hatalı EFT ile ilgili teyit ister. Müşterinin onay vermesi durumunda gönderilen para için geri iade işlemi başlatılır. Yanlış para gönderilen hesabın sahibi EFT iadesine onay vermemesi durumunda para geri iade edilmez ve EFT yapan müşteriye olumsuz yanıt verilir. Bu durumda EFT’ yi yapan Garanti Bankası müşterisi yasal yollara başvurarak para iade talebinde bulunabilir. EFT iade işleminde gönderilen paranın geriye dönük EFT olması edeniyle bankalar EFT ücreti tahsil edebilmektedir.

Garanti Bankası İleri Tarihli EFT İptali

Garanti Bankası EFT işlemi iki şekilde yapılırsa para transferi EFT talimatı olarak dikkate alınır. Bunlar, EFT saatleri dışında ya da hafta sonu yapılan EFT ile önceden belirlenmiş ileri tarihe yapılan EFT işlemi talimatlı EFT olarak işlem görür. Bu iki işlemde de gönderilen paranın transferi EFT saatleri içerisinde gerçekleşir. Bu nedenle EFT talimatında hata tespit edildiğinde ya da EFT den vazgeçildiğinde EFT iptali çok daha basit ve zahmetsiz yapılacaktır. Bunun için, EFT saati gelmeden Garanti Bankası mobil bankacılık veya internet bankacılığı kanallarından biri kullanılarak para transfer menüsüne girilir, oradan EFT talimatları görüntülenerek iptal seçeneği seçilir. Böylelikle Garanti Bankası EFT iptali gerçekleştirilmiş olur. Diğer bir yöntem ise Garanti Bankası Müşteri Hizmetleri 444 0 333 numaralı telefondan aranarak EFT iptali istenerek EFT iptal edilir.

Diğer bankaların EFT iptali nasıl yapılır bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.