Garanti Bankası EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası EFT Sorgulama Nasıl Yapılır
Garanti Bankası EFT Sorgulama Nasıl Yapılır

EFT, farklı banka hesapları arası yapılan para göndermek işlemidir. Açılımı Elektronik Fon Transferi olan EFT şubesiz bankacılık araçları olan internet bankacılığı, mobil bankacılık ve ATM kullanımının artmasıyla çok daha fazla tercih edilir bir bankacılık işlemi olmuştur. Bu araçlar sayesinde zaman sınırlaması olmadan ve şubelere gitmeye gerek kalmadan ülkenin herhangi bir yerine hızlı ve güvenli bir şekilde para gönderilebilir, ya da verilen EFT talimatları ile ödemeler sorunsuz takip edilir. Bu noktada sunduğu şubesiz bankacılık hizmetleri ile ülkemizde önemli bir yere sahip olan Garanti Bankası EFT yapan müşterilerine Garanti Bankası EFT sorgulama imkanını kısıtlıda olsa sunmaktadır.

Garanti Bankası EFT sorgulama işlemi yapacak kişilerin dikkat etmesi gereken önemli bir unsur vardır o da paranın karşı hesaba geçmemiş olmasıdır. Bu nedenle müşteriler için çok kullanışlı ve tercih edilen bir işlem olmamaktadır. Tercih edilir olmamasından ötürü Garanti Bankası EFT sorgulama için çok fazla seçenek sunmaz. Burada sorgulama yapacak kişinin EFT ne zaman hesaba geçer konusu hakkında bilgisi olması gerekir ki para hesaba geçmeden sorgulama yapabilsin.

Garanti Bankası EFT ne zaman hesaba geçer?

EFT, farklı banka hesapları arası para transferi olması nedeniyle işlem sırasında girilen alıcı bilgilerinin kontrolü için önce Garanti Bankası EFT havuzuna alınır ve kontrol neticesinde onaylanarak alıcı banka EFT havuzuna gönderilir. Burada da yapılan bilgi kontrolü neticesinde alıcı hesabına para yatırılır. Bu nedenle işlem Havale ile para gönderme işlemindeki gibi hızlı gerçekleşmez. Ayrıca EFT saati uygulaması bulunmaktadır. Buda demektir ki yapılan EFT’nin hesaba geçmesi için belirli bir sürenin geçmesi ve şartların sağlanıyor olması gerekir. Bu ayrıntılar ışığında yapılan EFT eğer EFT saatleri içerisinde yapılmışsa kontroller neticesinde hesaba geçme süresi yaklaşık 5 ile 10 dakika arasında sürer. Eğer yoğunluk varsa bu süre 30 dakikaya kadar çıkabilir. Bunun haricinde EFT, EFT saatleri dışında ya da tatil günlerinde yapılmışsa işlem EFT talimatı olarak kayda alınır ve hesapta yeterli paranın olması durumunda ilk Garanti Bankası çalışma saatinde gerçekleştirilir.

Garanti Bankası EFT Sorgulama

Garanti Bankası EFT saatleri içerisinde yapılan ve henüz hesaba geçmemiş olan EFT ile EFT talimatı durumunda olan işlemi sorgulamak için müşterinin kullanacağı Garanti Bankası EFT sorgulama seçenekleri çok fazla değildir. Gönderilen paranın henüz hesaba geçmediği biliniyorsa şahsen Garanti Bankası şubesine başvuru yapılarak EFT durumu hakkında bilgi alınabilir ya da Garanti Bankası telefon bankacılığı 444 0 333 veya 0850 222 0 333 numaralı telefonlardan aranarak EFT durumu hakkında bilgi alınabilir.

Diğer makalemiz olan Garanti Bankası EFT Saatleri yazımızda bankanın 2017 yılı EFT saatleri hakkında bilgi verilmiştir.