Garanti Bankası IBAN Sorgulama

Garanti Bankası IBAN Sorgulama
Garanti Bankası IBAN Sorgulama

Garanti Bankası iban numarası, banka hesap numarasına alternatif olarak hesap bilgilerinin uluslararası standartlarda olmasını sağlamak amacıyla oluşturulmuş olan ve bankacılık işlemlerinin daha hızlı ve doğru yapılmasını sağlayan hesap kodudur. Garanti Bankası iban numarası bir anlamda müşterinin uluslararası hesap kimlik numarasıdır. Bu noktada banka müşterilerine Garanti Bankası iban sorgulama konusunda birçok alternatif yol sunmaktadır. Bu bilgi neticesinde eft ve havale işlemlerinin daha hızlı ve doğru yapılması sağlamaktadır.

Garanti Bankası iban numarası standartlar gereği 26 karakterden oluşmaktadır ve iban çözümlemesine bakıldığında ilk iki karakteri ülkemizi uluslararası sembolü olan TR harfini gösterir. Bundan sonra gelen karakterlerin tamamı rakamdan oluşur ve yapıdaki son 16 karakter Garanti bankası hesap numarasını vermektedir. Diğer bir açıdan değerlendirecek olursak iban numarasını öğrenildiğinde Garanti hesap numarası öğrenilmiş olur.

EFT ve Havale işlemleri için gerekli olan Garanti iban sorgulama için farklı birkaç yol kullanılabilir ya da bankanın resmi internet sitesine giriş yaparak hesabın bulunduğu şube kodu ve hesap numarası bilgilerini girilerek iban numarasını hesaplama yapılabilir. Garanti Bankası iban numarası hesaplatma işleminde, girilen bilgilere bağlı bir iban numarası verilmesi nedeniyle hatalı bilgi girişinde hatalı iban numarası öğrenilir. Bu nedenle banka bu işlem sonucunda sorumluluk kabul etmemektedir. Bu işlem neticesinde hata yapmamak adına iban doğrulama yapılması gerekebilir.

İban Hesaplama yerine banka müşterileri için sunulan diğer alternatif yolların kullanılması, eft ve havale işlemlerinin doğru yapılması için daha uygun olmaktadır. Bu noktada, Garanti Bankası iban sorgulama için kullanılabilecek ilk yöntem, gelişen teknolojinin müşterilere sağladığı bir avantaj olan internet şubesi veya mobil şubeden iban sorgulama işlemidir. Bu işlem için internet bankacılığı kullanıcısı tanımının olması gerekmektedir. İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra hesap detaylarından ilgili hesabın iban numarasına ulaşılabilir. Diğer bir yöntem ise Garanti Bankası telefon bankacılığı ile iban numarası sorgulama yöntemidir. Bu işlemde Garanti Bankası müşteri hizmetleri 444 0 333 numaralı telefondan aranarak müşteri temsilcisi yardımı ile ilgili hesabın iban numarası öğrenme yapılmış olur.

Diğer makalemiz olan Garanti Bankası EFT Ücretleri yazımızda, bankanın bankacılık kanallarına göre tahsil ettiği EFT ücretleri hakkında bilgi verilmiştir.