Garanti Bankası Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır
Garanti Bankası Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır

Her geçen gün insanların kredi ve kredi kartı talepleri artmaktadır. Bu durumu fark eden bankalar müşterilerinin taleplerine daha hızlı cevap verebilmek için pratik çözümler geliştirmiştir. Bu kapsamda banka müşterilerinin yapacakları kredi veya kredi kartı başvuru değerlendirmelerinde referans olması amacıyla ortak kurdukları KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından değerlendirmesi yapılan kredi notu uygulaması devreye alınmıştır. Böylelikle kredi veya kredi kartı başvurusu yapan müşterilerin sonuçları bu kredi notuna bakılarak hızlı bir şekilde yanıtlanmaktadır.

Kredi notu, banka müşterilerinin önceki dönemlere ait bankacılık işlemleri sonrası gösterdikleri performansı gösteren bir değerlendirme puanı olarak tanımlanabilir. Bu noktada, ülkemizde sunduğu pratik çözüm ve hizmetler ile bankacılık sektörünün önde gelen bankalarından olan Garanti Bankası müşterilerine Garanti Bankası internet bankacılığı ile kredi notu sorgulama olanağını müşterilerine sunmuştur.

Garanti Bankası internet bankacılığı ile kredi notu sorgulama için öncelikli olarak yapılması gereken Garanti Bankası internet bankacılığı sistemine giriş yapmaktır. Garanti Bankası internet bankacılığı sistemine daha önceden oluşturulan kullanıcı adı ve parola ile giriş yapıldıktan sonra işlemler menüsünden Başvuru kısmında yer alan “KKB Raporu” işlemi seçilir. Sonrasında alınmak istenen rapor türü “Risk Raporu” veya “Çek Raporu” seçeneği “Başvur” seçilerek alınır. Bu seçeneklerden Risk Raporu ile kredi notu bilgilerine ulaşılırken Çek Raporu ile çek ödeme performans notu öğrenilmiş olur.

Garanti Bankası internet bankacılığı ile kredi notu sorgulama başvurusu yapıldıktan sonra 6 ay süreyle kredi notu görüntüleme imkanı müşteriye sunulmaktadır. Görüntülenecek olan Risk Raporu ile kontrol edildiği güne kadar geçen sürede kullanılmış olan krediler ve kredi kartı ödeme durumları ile mevcut durumda bankalara ne kadar borçlu olunduğu görüntülenir.  İsteğe bağlı olarak bunlara ek olarak kredi kartı, kredili mevduat hesabı ve kredi toplam limit bilgileri de görüntülenebilir. Çek raporu ile ibraz edilen ve ödenen çek miktarı ve tutarları, ibraz edilmiş ödenmemiş çek miktarı ve tutarları ile tarih bilgileri görüntülenir.

Eğer daha önceden herhangi bir kredi veya kredi kartı işlemi yapılmamış ise kredi notu sorgulama işleminde “KKB Raporunuz Bulunmamaktadır” uyarısı verecektir. Böyle bir uyarı ile karşılaşılırsa başvuru işlemi yapılarak Risk ve Çek Raporuyla detaylı rapora ulaşılabilir.