Garanti Bankası Sanal Kart İptali

Garanti Bankası Sanal Kart İptali
Garanti Bankası Sanal Kart İptali

Garanti bankası sanal kart, internet alışverişlerinde asıl kart bilgilerinin paylaşılmadan güvenli alışveriş yapılabilmesi amacıyla kullanıma sunulmuş bir dijital kredi kartıdır. Limiti ana kart limitine bağlı alışverişte kullanacağımız tutara göre bankanın internet bankacılığı üzerinden belirlenen bir karttır. Sanal kart numarasının ve sanal kart güvenlik kodunun asıl karttan farklı olması nedeniyle asıl kart bilgilerinin güvende tutulmasını sağlar ve sadece internet alışverişlerinde kullanılabilir.

İnternet alışverişleri için oluşturduğunuz bir sanal kart mevcut ve artık bunu kullanmak istemiyorsunuz ve bu nedenle Garanti Bankası sanal kartınızı iptal etmek istiyorsunuz.  Birçok işlemi bankanın internet bankacılığı üzerinden yapabilirken sanal kart iptali için Garanti Bankası çağrı merkezi aranmalıdır. 444 0 333 numaralı çağrı merkezi numarası aranarak kredi kartı işlemlerinden müşteri temsilcisine bağlanılarak Garanti Bankası sanal kart iptali gerçekleştirilir. Ancak sanal kart iptali gerçekten gerekli midir bunu değerlendirmek gerekir. Çünkü sanal kart limiti kişinin belirlediği ve kullanılmadığı durumlarda sıfır yapılabilmektedir.

Garanti Bankası sanal kart kullanımından biraz bahsedecek olursak. Sanal kart limiti asıl kart limitinden düşük olmak şartı ile kullanıcı tarafından belirlenen ve belirlenen o limitin üzerinde bir kullanıma izin vermeyen kredi kartıdır. Örneğin sanal kartın limitini 10 TL olarak belirlediyseniz 10,01 TL tutarındaki bir işlemi yapma imkanı yoktur, limit onayı verilmez. Bu nedenle sanal kart iptali için müşteri temsilcilerini arayıp zaman kaybetme yerine limit sıfırlama işlemi yapmak daha hızlı ve rahat olur.

Garanti bankası sanal kredi kartından herhangi bir ek ücret, komisyon, masraf veya aidat almaz. Bunun için sanal kartın iptal ettirilmesi yerine aktif durumda bırakılarak limitinin internet bankacılığı üzerinden sıfırlanması daha pratik olacaktır. Ayrıca ileride kullanma ihtiyacı olduğunda rahatlıkla aktif edilebilir. Yok, ben iptal ettirmek istiyorum diyorsanız Garanti internet bankacılığı üzerinden bir işlem yapılamadığı için mecburen çağrı merkezi aranarak iptal işlemi yapılmalıdır.

İptal işlemi sırasında standart olarak banka müşteri temsilcisi size neden sanal kart kullanmak istemediğinizi soracak ve verdiğiniz cevap neticesinde Garanti bankası sanal kart iptali gerçekleştirecektir. Tekrar sanal kart sahibi olmak istediğiniz zaman daha önceden yapıldığı şekilde Garanti Bankası internet bankacılığı üzerinden sanal kart başvurusu yapılamayacak bunu için bakanın çağrı merkezi aranarak müşteri temsilcisi aracılığı ile sanal kart oluşturulması gerekecektir. Bu nedenle ileride uğraşmamak için sanal kart limitinin sıfır olarak ayarlanarak bekletilmesi önerilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan İş Bankası Altın Hesabı Nedir yazımızda, yatırımcılar için hangi altın hesabının ne avantajı olduğu hakkında bilgi verilmiştir.