Garanti Bankası Swift Kodu | BIC Kodu

Garanti-Bankası-Swift-Kodu
Garanti-Bankası-Swift-Kodu

Ülkemizde sunduğu birçok ürün ve hizmet ile uzun yıllardır faaliyet gösteren Garanti Bankası uluslararası işlemlerde de aynı güven ve hizmeti müşterilerine sunmayı görev olarak almış lider bankaları arasındadır. Bu kapsamda Garanti Bankası uluslararası bankacılık sistemlerini kabul etmiş ve bu kapsamda oluşturulan sistemlere entegrasyonunu sağlamıştır. Bankanın dahil olduğu sistemlerden biride uluslar arası para transferlerinin daha hızlı  ve doğru yapılması için 1977 yılında devreye alınmış olan bankalar arası swift kodu diğer bir tanımı ile BIC kodu uygulamasıdır. Böylelikle Garanti Bankası swift kodu yani Garanti Bankası BIC kodu kullanılarak uluslararası para gönderme işlemleri daha hatasız ve hızlı yapılabilmektedir.

Uluslararası bankacılık kuralları doğrultusunda devreye alınan swift kodu uygulaması ile sisteme dahil bankalara faaliyet gösterdikleri ülkelere göre değişen standart kodlar verilmiştir.  Verilen bu swift kodu standartta 11 karakter olarak kullanılmaktadır. Bankalara verilen bu standart BIC kodu sayesinde işlem sırasında ihtiyaç duyulan ve karışıklığa sebebiyet verebilecek olan banka ile ilgili detay bilgiler standart hale getirilerek işlemlerin daha hızlı ve doğru yapılması sağlanmaktadır. Ülkemizde swift kodu standardı 8 karakterden oluşmaktadır ve ilk dört karakter bankayı tanımlar, sonraki iki karakter ülke tanımlaması ve son iki karakter bölge bilgisini göstermektedir.

Bu noktada Garanti Bankası müşterilerinin uluslararası para transferlerinde kullanabileceği Garanti Bankası swift kodu ülke standartlarına uygun şekilde 8 karakterden oluşmaktadır. Bu standart dikkate alınarak Garanti Bankası swift kodu veya BIC kodu TGBATRIS olarak tanımlanmıştır. Burada ilk dört karakter olan TGBA “Türkiye Garanti Bankası” tanımını ifade etmekte, diğer iki karakter ülke kodu olan TR’ yi ve son iki karakter ise yerel bölge olarak İstanbul bölgesini gösteren IS tanımlamasından oluşmaktadır. Uluslararası kod standardının 11 karakter olması nedeniyle para gönderme işlemi sırasında Garanti Bankası swift kodu 11 karaktere tamamlanır. Bunun için 8 karakterden sonra 3 X eklenir ve TGBATRISXXX şeklini alır.

Son olarak Garanti Bankasına yapılacak olan para transferi ile ilgili olarak belirtmek gerekirse. Garanti Bankasına yapılacak olan bir para transferi için sadece Garanti Bankası swift kodu biliniyor olması tek başına yeterli olmamaktadır. Bu kod hangi ülkede hangi banka olduğunu gösteren bir koddur. Bu nedenle Garanti Bankası swift kodunun yanı sıra hesap sahibinin ad soyad bilgisi ve hesaba ait IBAN numarası veya banka hesap numarasının da biliniyor olması gerekmektedir.

İlginizi çekebilecek diğer makalemiz olan Swift Kodu Nedir yazımızda, ülkemizdeki bankaların swift/bıc kodları ve swift kodunun tanımı hakkında bilgi verilmiştir.