Garanti Bankası Swift Ücreti

Garanti Bankası swift Ücreti

Garanti Bankası günümüz gelişen teknolojiyle birlikte yatırım yapmanın yanı sıra avantajlı birçok bankacılık hizmeti ve işlemini müşterilerine sunmaktadır. Özelliklede farklı bankalar arası veya hesaplar arası para transfer işlemi müşterilerin tercih ettiği bankacılık işlemlerinin başında gelmektedir. Yurt içi veya yurt dışı döviz transferi için ise, Garanti Bankası swift işlemi müşterilerine sunulan hizmetlerdendir.

Garanti Bankası Swift Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası bireysel ve kurumsal müşterilerine sunduğu bankacılık kanalları sayesinde özellikle de internet şubesi üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde swift yapılabilir. Garanti Bankası swift ile döviz göndermenin yanı sıra yurt içinden veya yurt dışından Garanti Bankası hesabınıza döviz gönderilebilir.

Swift işlemi için bazı bilgilerin biliniyor olması gerekir, bunlar; Gönderilecek bankanın swift kodu, alıcı adı-soyadı ve varsa banka hesap numarası veya iban numarası. Buradaki swift kodu uluslararası hizmet veren bankalar için standart olarak belirlenmiş, 11 karakterden oluşan koddur. Eğer bu kod 11 karakterden az ise sonuna “X” konularak 11 karaktere tamamlanması gerekir. Bu noktada Garanti Bankasına yapılacak olan döviz gönderimi için gerekli olan Garanti Bankası swift kodu hakkında detaylı bilgiye Buradan ulaşabilirsiniz.

Garanti İnternet’ten swift işlemi için aşağıdaki adımlar takip edilir.

  1. Garanti Bankası internet şubesine giriş yapılır
  2. İşlem menüsünden Para Transfer işlemi ve Swift işlem seçilir
  3. Döviz Transferi (Swift) yapılacak döviz hesabı seçilir
  4. Swift İşlem ücretinin alınacağı TL hesabı seçilir
  5. Transfer yapılacak bankanın swift kodu girilir.
  6. Bu işlemler yapıldıktan sonra girilen swift bilgisine uygun banka şubeleri listelenir. Eğer bu listede döviz transferi yapmak istediğiniz banka yer almıyorsa işlemin şubeye gidilerek yapılması gerekir.

Garanti Bankası swift işlemi sonrası gönderilen dövizin karşı hesaba geçme süresi para transfer saatleri içerisinde yapılmışsa 2 iş günüdür. Yani 17:00’dan önce yapılmışsa 2 iş günü içerisinde karşı hesaba geçer. işlem saati 17:00 den sonraya kalırsa bu süre 3 iş günü olur.

Garanti Bankası Swift Ücreti

Garanti bankasından yapacağınız döviz gönderme işleminde her bankacılık işleminde olduğu gibi ek işlem ücreti tahsil edilmektedir. Bu ücretlendirme diğer para transfer işlemlerinde olduğu gibi kullanılan bankacılık kanalına ve  “Aynı gün valörlü” veya “İleri gün valörlü gönderme” tercihine göre değişmektedir. Bu açıklamalara göre Garanti Bankası swift ücreti aşağıdaki şekildedir.

Alo Garanti Yurt dışı swift ücreti: 75 TL

Cep Şubesi Yurt dışı swift ücreti; İleri Gün Valörlü: 55 TL, Aynı Gün Valörlü: 60 TL

İnternet Şubesi Yurt dışı swift ücreti; İleri Gün Valörlü: 60 TL, Aynı Gün Valörlü: 65 TL, Aynı Gün Valörlü Geç Havale: 75 TL

Şube Yurt dışı swift ücreti; İleri Gün Valörlü: 39,64-203,64 USD (Asgari 0,5%), Aynı Gün Valörlü: 35-200 USD (Asgari 0,5%)

Yurt dışından Gelen swift ücreti – Bankamız: 30-150 USD (Asgari 0,5%).

Diğer makalemiz olan Swift Kodu Nedir? Bankaların Swift Kodu yazımızda ülkemizdeki bankaların uluslararası swift kodu bilgileri verilmiştir.