Halkbank EFT İptali Nasıl Yapılır?

Halkbank-EFT-İptali-Nasıl-Yapılır
Halkbank-EFT-İptali-Nasıl-Yapılır

Halkbank müşterilerine birçok bankacılık platformu üzerinden hizmet vermektedir. Özellikle de bankacılık işlemlerinin başında gelen EFT işlemi bankanın tüm hizmet kanalları üzerinden yapılabilmektedir. EFT ile para transferi, Halkbank mobil bankacılık, internet bankacılığı, şube, ATM ve çağrı merkezleri kullanılarak hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilirler. EFT işleminin yapılabilmesi için para gönderilecek hesaba ait IBAN numarası ya da banka hesap bilgilerinin biliniyor olması yeterlidir. Bu bilgiler girilerek para transferi gerçekleştirilir. Bazı durumlarda işlem sırasında gerekli bilgiler hatalı girilebilir ve EFT iptali gerekebilir. Bu durum EFT yapan müşterin her zaman karşılaşılabilecek bir problemdir.

Halkbank müşterileri EFT işlemi sırasında hatalı bilgi girmeleri durumunda iki farklı sonuçla karşılaşırlar. Bunlardan ilki, EFT sırasında hatalı IBAN numarası ya da hesap numarası girilmesi sonucu EFT yapılan bankacılık kanalının ekranına hatalı bilgi girildi uyarısı yansır ve bilginin kontrol edilmesi istenerek EFT işlemi kesilir. Bu yapılan hatanın devam ettirilmeden önlenmesini ve doğru bilgilerin girilmesini sağlar. Diğer sonuçta, göndermek istediğimiz müşteri yerine farklı bir müşteri bilgileri girilebilir, bu durumda uyarı alınmaz ve EFT işlemi onaylanır. Farklı bir müşteriye EFT yapıldığı fark edilmesi sonrası hızlı davranılmalıdır. Yoksa EFT iptali zorlaşacak para iade işlemi uzayacaktır. Böyle bir durum sonrası yapılacak olan Halkbank EFT iptali işlemini üç başlıkta inceleyebiliriz.

Karşı Hesaba Ulaşmayan Halkbank EFT İptali

Halkbank EFT işlemi sonrası gönderilen para öncelikli olarak Halkbank yetkilisi, sonrada alıcı banka yetkilisi tarafından incelenir. Bu esnada gönderilen para EFT havuzuna alınarak onay beklemektedir. Bu süre bankaların yoğunluk durumuna göre ortalama 10-15 dk arasında sürmektedir. Yapılan EFT hatası bu süre içerisinde fark edildiğinde zaman kaybetmeden Halkbank müşteri hizmetleri 444 0 400 ya da 0850 222 0 400 numaralı telefondan aranmalı ve hatalı EFT bildiriminde bulunulmalıdır. Gönderilen Para henüz Halkbank EFT havuzundan çıkmamış ise EFT müşteri temsilcisi tarafından iptal edilir ve para iadesi gerçekleştirilir. Ancak, para karşı banka havuzuna geçmiş ve orada onay için bekliyorsa diğer bankanın müşteri hizmetleri aranmalı ve EFT iptal talebinde bulunulmalıdır. Bu nedenle yapılan hata fark edilir edilmez EFT iptali için işlemlere başlanmalıdır.

Karşı Hesaba Geçmiş Halkbank EFT İptali

Yapılan EFT sonrası para karşı hesaba geçmişse EFT iptali zorlaşacak ve para iade süresi uzayacaktır. Hata fark edildikten sonra Halkbank müşteri hizmetlerine aranarak hatalı EFT bildiriminde bulunulmalıdır. Banka müşteri temsilcisi tarafından EFT iade talebi oluşturulur. Oluşturulan bu talep sonrası Halkbank müşteri temsilcisi karşı banka müşteri hizmetlerine EFT iade talebi gönderir. Gönderilen bu talebe istinaden banka müşteri temsilcisi parayı hesabın sahibi ile iletişime geçerek hatalı EFT teyidini alır. Müşterisinin hatalı EFT ye onay vermesi durumunda gönderilen para geri iade işlemi başlatılarak Halkbank hesabına iadesi gerçekleşir. Yapılan iade işleminin geriye dönük bir EFT olması nedeniyle banka iade edilen paradan EFT ücreti tahsil edebilirler. Karşı banka müşterisinin EFT iadesine onay vermemesi durumunda para geri iade edilmez. Bu durumda EFT’yi yapan Halkbank müşterisi yasal yollarla başvurarak para iade talebinde bulunabilir.

Halkbank İleri Tarihli EFT İptali

Halkbank EFT iki şekilde talimat olarak işleme alınmaktadır. Bunlar, EFT saatleri dışında ya da hafta sonları yapılan EFT ve ileri tarihli yapılan EFT işlemleri. Bu iki işlemde yapılan gönderilen paranı transferi için EFT saatleri beklenmektedir. İleri tarihli yapılan EFT işleminde hata tespit edildiğinde ya da EFT den vazgeçildiğinde EFT iptali çok basit olmaktadır. Bu durumda EFT iptali için yapılması gereken, EFT saati gelmeden Halkbank mobil bankacılık uygulaması veya Halkbank internet bankacılığı kullanılarak para transfer menüsüne girilir. Buradan EFT talimatları görüntülenir. Henüz para transferi gerçekleşmediği için ilgili EFT talimatı üzerinden iptal seçeneği seçilerek Halkbank EFT talimatı iptali yapılmış olur. EFT talimatının iptali için diğer bir yöntem ise Halkbank Müşteri Hizmetleri numarasının 444 0 400 ya da 0850 222 0 400 aranarak EFT iptalinin yapılmasıdır.

Diğer bankaların EFT iptali nasıl yapılır bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.