Halkbank’tan Tüm Esnaflara 25 Bin Lira Kredi Desteği

Tüm esnaf ve sanatkarlar için Halkbank'tam 25 bin lira kredi desteği.
halkbank'tan tüm esnaflara 25 bin lira kredi desteği

Halkbank, tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüs ( COVID-19) salgını nedeniyle durağanlaşan ekonomiyi canlandırmak ve salgınla mücadelede esnaf ve sanatkârlara destek sağlamak amacıyla Halkbank Esnaf destek kredisi paketini açıkladı.

Halkbank Esnaf destek paketi geçilen bu zorlu dönemde kamu sağlığını ve ekonomik istikrarı aynı anda korumak üzere, salgına karşı Devletin kararlılıkla yürüttüğü mücadelenin bir parçası olunması amaçlanmaktadır. Açıklanan paket kapsamında tüm esnaf ve sanatkârlara 25 bin lira kredi desteği ve 25 bin lira limitli ticari kart desteği şeklinde olacak.

Bunun yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz desteği ile Esnaf ve Sanatkârlar için Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kredi kullandırılmaya yönelik uygulama devam edecek.

Kararnamenin resmi gazetede yayınlanmasıyla birlikte Halkbank esnaf destek kredisi kullanmak isteyenler için gereken şartlar da netleşti. Tüm esnaf ve sanatkârlara 25 bin Lira kredi desteği imkanından yararlanmak için istenen şartlar şu şekildedir:

– Bugüne kadar faiz destekli kredilerden yararlanmamış olan
– Vergi Borcu olmayan
– SGK borcu olmayan
– Kredi sicili temiz olan
– Esnaf ve sanatkâr odalarına kayıtlı olan

Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli işletme kredisinden,  esnaf ve sanatkârların ağırlıklı olarak faaliyet gösterdiği, perakende ticaret, ulaştırma, imalat ve yiyecek-konaklama meslek kolları başta olmak üzere tüm esnaf ve sanatkârlar yararlanabilecek. Kredide faiz oranı % 4,5 vade 36 ay olarak belirlenmiş ve 6 aya kadar ödemesiz dönem uygulanabilecektir. Destek kredisinde azami 25 bin TL limitli İşletme kredisi kullandırılması amaçlanmaktadır.

Destek kredisi yanında; 3 ay ödemesiz dönemli, 12 aya kadar vadeli, 25 bin TL’ye kadar limitli Paraf Esnaf Kart ürünü sunulmuştur.  Esnaf kart ile, mal ve hizmet alımlarında taksitli ve vadeli işlem yapılabilecek, çek ve senet işlemlerini kart üzerinden gerçekleştirerek nakit akışlarını düzenleyebileceklerdir. Böylelikle çalıştıkları tedarikçilerden de avantaj sağlayabileceklerdir.