Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar
Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Ülkemizde son dönemlerde azalan tarım ve hayvancılığı geliştirmek için birçok destek çalışması yapılmaktadır.  Bu kapsamda hale hazırda hayvancılık ile uğraşanlara veya hayvancılık yapmak isteyen yeni girişimcilere devlet destekli ya da bankaların hazırladığı cazip imkanlara sahip hayvancılık kredisi paketleri ile ekonomik destek sağlanmaktadır. Sağlanan bu destek, büyükbaş veya küçükbaş hayvan hibesi, hayvan alımı ya da işletme giderleri kredisi şeklinde olmaktadır.

Bankalar hayvancılık kredisi olarak sadece büyükbaş ve küçükbaş hayvan kredisi sunmakla kalmayıp, kanatlı hayvan yetiştiricileri ile arıcılıklar ve balıkçılık ile uğraşanlara da ekonomik destek sağlamaktadır. Yetiştiricilerin yatırım ve işletme giderleri için sunulan cazip faiz ve ödeme imkanları ile hayvancılık teşvikleriyle girişimciler için cazip olmaktadır.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi

Ziraat Bankası bir devlet bankası olarak ve kuruluşu gereği tarım ve hayvancılığa kredi desteği sağlayan bankaların başında gelmektedir.  Ziraat Bankası hayvansal üretim kredileri ile büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkta; besi, süt hayvancılığı, damızlık hayvancılığı vb. konularında kredi verirken. Kanatlı hayvancılıkta; tavuk, hindi, bıldırcın, kaz, ördek, devekuşu vb. hayvanların damızlık, et, yumurta konularında faaliyetleri için kredi desteği sunar. Bunun yanında arıcılık ve balıkçılık kredisi ile de bu alandaki üretim faaliyetlerine finansal destek sağlamaktadır.

Faaliyet gösterilen konuya göre değişen ve cazip fırsatlar sunan Ziraat Bankası hayvancılık kredisi ihtiyaçlara göre iki özellikte incelenmektedir.

Buna göre, büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvan alımında ve yem, ilaç, yakıt, makine bakım ve onarım, sigorta, kira vb. giderleri için İşletme Kredisi imkanını sunmaktadır.

Yatırımın yapılacağı arsa alımının yanında Büyük ve küçükbaş hayvanlar için ahır ve ağıl yapımı, süt soğutma tankı alımı gibi ekipmanlarla, arıcılıkta gerekli olan çeşitli harcamalar için Yatırım Kredisi imanını sunmaktadır.

Bunun yanı sıra Ziraat Bankası sunduğu 5 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi ile büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık alanında 7 yıl ödemeli düşük faizli kredi imkanı sağlamaktadır. Bu krediden yararlanmak için şubelerden şahsen başvuru yapılabilmektedir. İnternetten başvuru imkanı sunulmamaktadır.

Şekerbank Hayvancılık Kredisi

Şekerbank hayvancılık yatırım kredisi ile büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile kanatlı hayvan ve su ürünleri yetiştiriciliğine cazip imkanlarla kredi desteği sunan bankalardandır.

Büyükbaş hayvancılık için sunduğu Süt Sığırcılığı ve Besicilik Kredisi ile süt hayvanı ve besicilik konularında faaliyet gösterenlerin hayvan alımı, barınak yapımı, besicilik ünite kurulumu, sağım ünite kurulumu ve depolama tankları gibi ihtiyaç duyulan yatırımlarına fatura tutarının %75 ine kadar kredi imkanı sağlarken 60 aya kadar varan vade ve yılda bir ödeme imkanı sunmaktadır.

Küçükbaş hayvancılık için sunduğu Küçükbaş Süt Hayvancılığı Besicilik Kredisi ile, küçükbaş süt hayvancılığı yapanların hayvan alımları dahil barınak yapım ve tadilatı, besi barınak yapımı, besleme ünitesi yapımı, posa ve gübre çukurları yapımı için fatura tutarının %75’ ine 60 aya kadar vade ve yılda bir ödeme imkanı sağlamaktadır.

Kanatlı hayvancılıkla uğraşanlar için sunduğu Tavukçuluk ve Kanatlı Hayvan Kredisi ile et tavukçuluğu, yumurta tavukçuluğu ve hindi yetiştiriciliğinde ihtiyaç duyulan yatırım ve işletme giderleri için fatura tutarının %75’ ine kadar 60 ay vade ve yılda bir ödeme imkanı ile kredi desteği sağlamaktadır.

Balıkçılık ile uğraşanlar içi sağladığı Su Ürünleri Kredisi ile su ürünleri yetiştiricileri ve su ürünleri avcılığı yapanların yatırım ve ihtiyaçları için masraflarının %75 ‘ine kadar 60 ay vade ve yılda bir ödeme imkanı ile kredi sağlamaktadır.

Arıcılık ile uğraşanlar için sunduğu Arıcılık Kredisi ile Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) bağlı faaliyet gösterenler için 36 aya kadar vade ve yılda bir ödeme ile kredi imkanı sağlamaktadır.

QNB Finansbank Hayvancılık Kredisi

QNB Finansbank hayvancılık alanında çalışanlara sunduğu Besicilik Yatırım Kredisi ve Süt Hayvancılığı Kredisi ile yatırım ve işletme giderleri için kredi desteği sağlamaktadır.

Besicilik Yatırım kredisi ile hayvan alımının yanı sıra yemleme sistemleri, barınma alanları, besleme sistemleri gibi yatırım giderlerine kredi desteği sunmaktadır. Maliyetlerin %75 ‘ine kadar karşılanır. Bu oran müşteri özelliğine göre %85’ e kadar artırılabilir. İpotek teminatlı olarak 120 aya kadar vade ve tercihe göre 6 veya 12 ayda bir ödeme imkanı sunulmaktadır. Bu kredi için gerekli belgeler;

 • Çiftçilik Belgesi,
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi,
 • İşletme Tescil Belgesi ve hayvan alımı varsa hayvan pasaportları
 • Yer Seçim Raporu/Kuruluş İzni/Çalışma İzni
 • Şubede yapılacak değerlendirme ile gerekli görülmesi durumunda ilave belge ve teminat talep edilebilecektir.

Süt hayvancılığı kredisi ile büyükbaş hayvancılık yapanların yem, ilaç, bakım gibi giderlerine yardımcı olmak amacıyla sağlanan kredi desteğidir.  24 aya kadar vade ve 1, 3 veya 6 ayda bir ödeme seçeneği ile maliyetlerin %75’ine kadarı karşılanmaktadır. Bu oran müşteri özelliğine göre %85’ e çıkabilmektedir. Kredi için gerekli belgeler;

 • Çiftçilik Belgesi,
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi,
 • Damızlık Birliği/Süt Üreticileri Birliği Üyelik Belgesi,
 • Hayvan Varlığı Listesi,
 • İşletme İzin Belgesi.
 • Şubede yapılacak değerlendirme ile gerekli görülmesi durumunda ilave belge ve teminat talep edilebilecektir.